Chov řasožravých krevetek

Velikost nádrže, počet jedinců

Vzhledem k jejich velikosti mohou řasožravé krevetky osídlit i velmi malá akvária o objemu několika málo litrů. V nádrži o velikosti 30 litrů může při vhodných podmínkách žít přes 100 ks krevetek. Do tohoto počtu se krevetky v akváriu namnoží při vhodných podmínkach samy. Tento fakt značí, že na velikost nádrže jsou tyto krevetky naprosto nenáročné. Jsou však náročnější na ekologickou stabilitu v nádrži, která se v menších nádržích udržuje hůře. Vzhledem ke společenské povaze drobných řasožravých krevetek je vhodné pořídit si skupinu čítající alespoň 10 jedinců.

Čistota vody

Jsou náročnější na čistotu vody, než většina akvarijních rybek, zvláště jsou citlivé na zvýšený obsah dusičnanů, dusitanů, a těžkých kovů . Samozřejmý je filtr s malými póry. Filtrační materiál postačí biomolitan, ideálně bez plastového krytu. Pokud má filtr póry či otvory v krytu větší, mohou v něm uvíznout mláďata. Samozřejmostí by měly být rostliny či mechy, které pomáhají odčerpávat dusičnany, stabilizují nádrž a také poskytují úkryt pro krevety.

Teplota

Spodní hranice u akvárií v pokojích není stanovena – méně náročné druhy vydrží jakoukoli pokojovou teplotu. Krevetky Neocaridina heteropoda var. Red vydrží i teploty kolem 5 ºC, na akvaristických fórech se najdou zmínky o přežití a množení jedinců v kádích, které jsou po celý rok ve venkovním prostředí. Ale pozor na horní hranici – nad 30 ºC. Tuto teplotu krevetky nesnášejí a dosti často hynou. Mnoho chovatelů takto přišlo o svoje chovy krevetek.

Krmení

Na krmení jsou drobné řasožravé krevetky nenáročné. Pokud jsou v akváriu rostliny a nějaké řasy, vydrží i bez přikrmování dlouho. Záleží samozřejmě na počtu krevetek v akváriu. Při větším množství krevet je vhodné je přikrmovat hlavně rostlinnou stravou, (kopřivy, špenát, okurky) případně krmivy přímo pro krevetky. Bez jakékoli újmy mohou být přikrmovány i vločkami, granulemi i tabletami pro ryby. Nepohrdnou a s vděkem přijímají i mražené a rozsekané pakomáří larvy či nítěnky.

Řasožravost

V boji s řasou mohou krevetky opravdu dobře pomoci, neznamená to však, že zmůžou vše. Chci tím říci, že pokud je na akváriu nevhodné osvětlení, vyšší obsah NO3, nevhodný filtrační systém, nevhodný poměr živin a další faktory podporující růst řas, tak krevetky tento problém nevyřeší. Při udržování biologické rovnováhy a destrukci řas jsou ale velmi dobrými pomocníky.

Nepřátelé

Tento odstavec se bude věnovat biotickým nepřátelům krevetek. V akváriích jsou jimi nejčastěji ryby. Každý chovatel by měl dopředu zvážit s jakými druhy ryb (pokud vůbec s nějakými) by měl krevetky chovat. Především by měl vzít na vědomí, že i ta největší Neocaridina je menší než dospělá neonka. Většina chovatelů, kteří umístili drobné krevetky do společné nádrže s mírumilovnými malými rybkami (Ancistrus, neonka, některé tetry, gupky, platy, mečovky...) má zkušenost takovou, že krevetky zde přežívají, množí se, ale je jich tam daleko méně, než v akváriu určeném pouze pro krevetky (což je dáno nejen tím, že sem tam nějaká rybka slupne mládě krevetky, ale i tím, že akvárium je uzavřený ekosystém, který nemůže být nafukovací). Vyloženými nepřáteli krevetek jsou všechny druhy cichlid a cichlidek, skaláry, parmičky, větší druhy čichavců a všechny ostatní druhy akvarijních rybek větších než 7 cm (i větší Ancistrus sem tam nějakou malou krevetku pozře). Před nákupem krevetek prosím vždy zvažujte výše uvedená rizika.

Z bezobratlých živočichů je jedním z hlavních nepřátelů krevet ploštěnka - Planaria. Více o této problematice si můžete přečíst zde

Paraziti

Parazité krevet samozřejmě existují, ale v našich akváriích se s nimi setkáme jen velmi zřídka.Obecně se má za to, že téměř vždy je úhyn krevetek způsoben něčím jiným než parazity jako jsou plísně, bakterie, viry či prvoci. V tomto ohledu je chov krevetek lepší než chov ryb.

Komentářů 334 | Přidat komentář | Vlákna

Zobrazeno: 1-20 z celkem 334
první | předchozí | následující | poslední

Jiří Libus (správce stránek)
22.06.2020 09:59:23

Dobrý den, polemiku nad tím jak vypadá soužití ryb a krevet mám zde:  www.krevetkus.cz/clanky/jake-ryby-ke-krevetkam.php Z článku je patrné, že je to dosti individuální záležitost a že to spíše chovatel musí zkoušet, než že by bylo jisté, že s některými středně velkými neagresivními druhy krevety přežijí.
Co se týče přírodních krmiv, tak hlavně všeho s mírou a začínat jen s malými dávkami. Jde o to, že v každé nádrži jsou jiné podmínky a pro stavbu krunýře apod. si v různé míře krevety leckdy vybírají různou stravu odpovídající tomu, co jim chybí. Čím bych začal jsou jednoznačně spařené kopřivy, špenátové listy, salátové listy v takové míře, aby je snědly krevety do jednoho dne. Vhodné také je umístit do nádrže pár suchých dubových listů (krevety požírají mikrofilm z planktonu, který se na listech tvoří). Tyto listy tam vydrží pár týdnů. 
Dále se dá přilepšovat různými opět spařenými čerstvými lístky dřevin. Např. olše, javor mléč apod. Dále pak pluchy a obilky různých travin a zbytky rozvařených kukuřičných klasů (nikoli zrna, ale odříznete trošku hmoty, která zbyde po okousání kukuřice) .
Lidé používají i ty houby, banán, jahodu apod. Samořejmě, krevety to obírají, ale vzhledem k charakteru těchto plodin bych se trochu bál..

J. Libus

odpovědět »

VendaC
20.06.2020 17:30:19

Dobrý den,chtěl bych si založit nano akvarium částečne s krevetkami a pár pěkných rybek.A tak scháním inoformace.Něco je na internetu ale,třeba čím se dají dokrmovat krevetky,(myslím z domacích příroddních zdrojů se hledá špatně.A názory se různí!Viděl jsem video kde pán krmí i lupenatými houbami.Každý hlupák si může za peníze koupit co chce,ale mě zajímá čím bych jim mohl přilepšit z naší přírody?Také by mě zajímalo jaké ryby bych doopravdy mohl ke krevetkam (neocardina blue Dream,a Crystal red) dát? Videl jsem video kde byly i středně velké rybičky..rád bych udělal akvárium nejen funkční ale i oku velmi lahodící!Takže mám na mysli kvalitní substrát..hezké kytky,ryby,kameny,kořeny a prostě to dát vše dohromady aby to fungovalo!!Akvarium má 30 litru(set) a ktomu jsem dokoupil ještě jeden specialní pro krevetky filtr od Dennerle.Poradíte mi?S pozdravem VendaC

odpovědět »

Jiří Libus
12.06.2020 13:38:22

 Dobrý den, 3 litry to už je opravdu málo na jakékoli udržování stability v ekosystému. Sice samozřejmě znám případy, kdy lidi chovají gupky v 3 litrové lahvi od okurek a gupky žijí a množí se, ale narovinu přiznám, že se mi to z hlediska živých tvorů nelíbí. Stačí aby se trochu oteplilo a ve vodě ubyde kyslíku, stane se z toho voda plná mrtvolek. Tedy, abych to uzavřel - jsou takoví experimentátoři, kteří v podobných nádržkách drží drobné akvarijní živočichy včetně třeba krevet, ale není to vůbec to, v čem by šly chovat krevety nebo ryby a mluvit o dlouhodobě stabilních a optimálních podmínkách.
J. Libus

odpovědět »

Martina Škopová
12.06.2020 08:43:36

 Dobrý den, uvažuji opravdu o miniaturním akváriu (spíše krevetáriu), kde by byly především nenáročné rostliny, řasokoule a nějaká ta krevetka. Litrově by šlo asi o 3l nano akvárium. Chci se zeptat, zda je to pro krevetky OK, nebo by v tom trpěly. Aby rostliny prosperovaly, tak jsem chtěla dát pod obyč substrát substrát s postupným uvolňováním prospěšných látek pro jejich růst. Nevadilo by jim to? Děkuji předem za odpověď a případné rady.

odpovědět »

Veronika Roubová
04.06.2020 21:49:24

Moc děkuji, udělám to, jak píšete, taky nevím, co jiného by tam mohlo dělat problém.

hezký den

Veornika

odpovědět »

Veronika Hofmanová
04.06.2020 21:03:03

 Děkuji. A smím se ještě zeptat, jaký máte názor na Filtr AQUAEL AQ Fan Mini Plus?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
04.06.2020 13:16:02

 Filtraci bych doporučil jen klasickou čerpací hlavu a k tomu na vstup "napíchnout" větší kostku biomolitanu. Bude to určitě levnější než 1000 kč. Hlava na 30 litrovou nádrž stojí kolem 200 Kč a biomolitan o objemu 1-2litry stojí kolem 50-100 korun. Z čerpacích hlav bych doporučil třeba hlavu od Atmanu - AT-201 s regulací. Je to hlava, která je na 30 litrů spíše předimenzovaná, tak ji regulací utlumíte a na ni nasadíte kostku biomolitanu o objemu cca 1 až 2 litry. Tento systém se mi u krevet osvědčil.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
04.06.2020 13:11:10

 Dobrý den,to, že Vám stoupne bez jakéhokoli zásahu vodivost v nádrži o 100 us/cm je opravdu záhada. To by se nemělo dít. Stejně tak ty parametry, pokud tam doléváte jen vodu z reversní osmózy, tak je podivné, že je uhličitanová tvrdost na hodnotě skoro 10 stupňů...

Plazivenky - Spirostomum by přímo krevetám vadit neměly, pokud jich tam nejsou stovky. Samozřejmě, spotřebují kyslík, ale v menším množství patří k poměrně běžnému zooplanktonu nádrže bez většího vlivu na krevety.

Krevety hynou, protože nádrž není stabilní a z toho co popisujete je patrné, že parametry docela dost kolísají. Tím, že doplňujete i CO2 a voda je kyselejší, tak dost pravděpodobně bude kolísat i pH ve dne a v noci.

Na druhou stranu podle toho, co popisujete máte poměrně jasný a až netradičně dobrý přehled o tom, jak krevety chovat a co zhruba měřit. Pokud Vám takto skoro každý den hyne nějaká krevetka a parametry lítají jak popisujete, tak bych hledal v nádrži nějaký problém s uvolňováním chemie do vody se kterým si ani ten substrát neporadí. Nebo i v tom doplňování hnojiva a sycení CO2. Zkrátka je to nevyvážené. 

Pokud bych to byl já a chtěl chovat krevety a nezáleželo mi tolik na rostlinách, tak bych asi tuto populaci krevet nechal svému osudu - buď to dají nebo ne a zkusil o nádrž nejdříve bez jakékoli chemie a doplňování plynů. Prostě ať se chytí kytky co to vydrží bez hnojiv a CO2. Ono mít prosperující a množící se krevety a zároveň aquascapingovou nádrž je nejednoduchá záležitost a člověk se k tomu dopracovává docela dlouho a hlavně postupně. Osobně mi jde spíše o krevety, takže všechny mé odchovné nádrže rozhodně aquascapingově nevypadají.

Víc asi neporadím - ona příroda v nádrži se nedá ovládnout a většina rad nefunguje jako rovnice v matematice...
Držím pěsti, J. Libus

odpovědět »

Veronika Roubová
03.06.2020 20:15:50

Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o radu.
Mám akvárko 60 l s krevetkama - Neocaridiny. Je založené už 4 měsíce, ale pořád mi tak ob den uhyne alespoň jenda krevetka. Nacházím dospělce, ale pravděpodobně hynou i mláďátka. V krevetárku mám aktivní substrát a kytky, které hnojím hnojivem od Profiplants, je na něm udáno, že by nemělo vadit krevetkám. Přihnojuji také plynným CO2.
Parametry vody jsou: pH 6,7, vodivost kolem 500uS, 17dGH, 9,8 dKH, dusičnany 6mg/l, teplota 23 C, dusitany a fosfor 0mg/l.

Dříve jsem tam objevila Scutariellu, tak jsem přeléčila Tremazolem a zmizelo to, dávala jsem i past na ploštěnky a nic se nechytlo, lezou tam jen plazivky.

Vodu měním teď každý den (tak 8 litrů), abych udržela vodivost kolem 500. Měním za vodu z osmozy. Nevím teda, jestli mám po každé výměně přidat minerály nebo ne? Hodnota uS je pořád dost vysoká, ale je to hodnota všech rozpuštěných látek, tak netuším, jestli to znamená, že když je uS nad 400, tak že nemusím přidávat minerály? Za den mi hodnota stoupne tak o 100 uS.

Nevíte prosím co s tím?

moc děkuji

Veronika

odpovědět »

Veronika
03.06.2020 19:37:20

Je dobrý tenhle filtr? :  Vnitřní filtr JK-MIF300

odpovědět »

Veronika
03.06.2020 19:32:30

 Zdravím.Jaký filtr by jste mi doporučil ke krevetkám do akva 30l? (Do 1000kč)
Musí být se vzduchováním nebo bude stačit, aby filtrem protékala voda?
Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
20.04.2020 13:30:58

 Dobrý den, tuto problematiku zpracovávám zde: http://www.krevetkus.cz/clanky/jake-ryby-ke-krevetkam.phpTakto bez znalosti Vaší nádrže bych odhadl, že s kardinálkou problém nebude, s pancéřníčkem a razborou to je otázka  - ty si určitě mohou mladých krevet zobnout. No a parmičku pětipruhou tu bych ke krevetkám vyloženě nedoporučil. Tetra žhavá je něco mezi tou rasborou a parmičkou pětipruhou - taky bych je moc ke krevetám nedával.

J. Libus

odpovědět »

Andrea Smolíková
19.04.2020 09:28:58

 Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu dát dohromady krevtky neocaridina Davidi s pancéřníčkem zeleným, razborou klínoskvrnitou, kardinálkou čínskou, parmičkou pětipruhou a tetrou žhavou červenoploutvou? Děkuji za odpověď.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
24.02.2020 11:12:53

 Dobrý den, sladkovodní druhy určitě nejsou jedovaté, ale vzhledem k jejich velikosti by to byla docela drahá strava. Dají se osmažit a chutnají podobně jako když smažíte moučné červy či jiný hmyz, který se v dnešní době dá dostat k přímé konzumaci. Krevety z rodu Macrobrachium se jí v asijských zemích docela běžně, ale ty už nepatří do té "kategorie" řasožravých krevet, k jejich článku jste vznesl dotaz...
Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Filip
22.02.2020 11:09:12

 Dobrý den dali by sa chovat krevety a potom ak by vyrastli do dospelosti  mohol by som ich zjesť ?

odpovědět »

Jiří Libus
17.02.2020 16:17:01

 Podobně jako u hranatého akvária. Buď zodpovědným přístupem k nádrži (tedy tvořit nádrž tak, aby v ní probíhaly nitrifikační a denitrifikační procesy v té míře, aby voda obsahovala málo dusičnanů a dalších látek, které podporují růst řas). Nebo mechanicky - houbička na nádobí a drhnout...
J. Libus

odpovědět »

Patrik Holub
17.02.2020 14:32:17

Zdravíčko, chci se zeptat, jak zabránit u kulatého akvária (13,5l) s krevetkami růstu řasám na povrchu skla?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
04.02.2020 08:20:50

 Dobrý den,
jistě, řasokoule je rostlina, která se běžně v nádržích s krevetami používá.

J. Libus

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
04.02.2020 08:20:11

 Dobrý den, přidat krevety do tohoto složení nemusí být problém, ale liší se to nádrž od nádrže. Někomu gupky s krevetami bez problémů žijí a někomu ne a přitom nádrže mají podobné. Více se této problematice věnuji v článku zde: http://www.krevetkus.cz/clanky/jake-ryby-ke-krevetkam.php
J. Libus

odpovědět »

Ema Stögerova
04.02.2020 07:06:37

 Dobrý den,Lze krevety chovat s rasokoulemi?
Děkuji

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 334
první | předchozí | následující | poslední