Caridina japonica (multidentata)

Větší nenáročná krevetka dorůstající velikosti i nad 5cm. Z běžně chovaných krevet nejúčiněji spásá řasy. Asi první druh sladkovodní krevetky chované v akváriích. Je to jeden z nejméně plachých druhů, dokáže bojovat o potravu i s malými druhy akvarijních rybek. Druh nenáročný na chov.

Odchov se daří v brakické i plně slané vodě. Vývoj nepřímý – přes larvální stádia. Osobně k odchovu používám sůl pro mořská akvária, zařízení pro odchov larev je v podstatě velmi podobné jako u Atyopsis moluccensis. Pokud se chystáte krevetu i odchovávat, doporučuji předem načíst zdroje s informacemi o odchovu krevet s nepřímým vývojem. 

Odchov Atyopsis moluccensis
Odchov Caridina multidentata v češtině
Odchov Caridina multidentata v němčině

Stále velmi často používané synonymum je Caridina japonica.

Komentářů 8 | Přidat komentář | Chronologicky

Martin
12.12.2016 16:55:32

Dobrý den chtěl jsem zeptat jestli japoniky mohu chovat ve společné nadrží s Neonkamy,Tetry měděné,Panceřníčci a Ancistrus SP. Velikost nádrže 300L. Díky za informace.

odpovědět »

Jiří Libus
13.12.2016 08:17:59

 Dobrý den, odhadem bych řekl, že v soužití nebude problém. Japoniky jsou výrazně větší než drobné heteropody nebo C. cantonensis (s těmi by asi problém nastat mohl) a Vaše rybky rozhodně nepatří k agresivním. Pokud je nádrž pěkně zarostlá s dostatkem úkrytů, myslím, že ani nezaznamenáte nějaké výpady rybek vůči krevetám a s drobnými neonkami budou po aklimatizaci krevety i soutěžit o to, kdo dříve uloví vhozenou potravu - japoniky jsou v tomto ohledu pěkně živé a čilé.  

odpovědět »

Kryštof Kodydek
04.11.2016 17:47:05

 Je i jiná možnost než použít k  odchovu mořskou vodu??

odpovědět »

Jiří Libus
04.11.2016 19:12:48

 Dobrý den, bohužel, jiná možnost není. Úspěšný odchov je možný i s brakickou, tedy poloslanou vodou, ale efektivita je ještě nižší, než při použití vody mořské.
S pozdravem, J. Libus

odpovědět »

Andrea Šustrová
30.05.2016 21:41:12

 Dobry den,rada bych se zeptala jak mam ted nalozit s japonicou, kdyz jsem zjistila ze ma pod briskem vajicka. Dekuji za odpoved. Rada bych aby prezila a donosila.

odpovědět »

Jiri Libus
31.05.2016 08:21:25

 Dobrý den, odchov druhů, které mají vývoj larev ve slané mořské vodě popisuji poměrně přesně v článku, který se věnuje krevetě Atyopsis moluccensis - na těchto stránkách v sekci Druhy. U C. japonica je odchov analogický jako u A. moluccensis s tím, že je o něco jednodušší - larvální stadium trvá kratší dobu, úspěšnost odchovu a počet odchovaných jedinců je vyšší. Poměrně pěkný popis odchovu je i např. zde:  http://www.caridinajaponica.de/zuchtbericht.htm

Pokud by něco z doporučených stránek nebylo jasné, klidně se dál ptejte.

odpovědět »

Jiří
26.09.2015 21:29:55

Dobrý večer, chci se zeptat, jestli vysoká aktivita těchto krevetek nevadí malým řasožravýnm krevetkám? Máte zkušenosti se soužitím Caridina multidentata (japonica) a menších druhů rodu Neocaridina?

odpovědět »

Jiri Libus
29.09.2015 11:18:12

 Dobrý den, tyto krevety určitě drobnějším Neocaridinám konkurují v potravě, ale soužití je možné. V dostatečně velkém akváriu se i malé druhy Neocaridin dokážou ve společnosti C. multidentata domnožovat. Optimální ale je vždy jednodruhová nádrž... Aktuálně mám červené cherry s cca 15ks C multidentata v jednom akváriu a nemají spolu problém. Nádrž je ale větší - cca 150 litrů.
J. Libus

odpovědět »