Diskuze k článku: Chov řasožravých krevetek

Komentářů 302 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 302
první | předchozí | následující | poslední

Petr
04.10.2019 16:25:42

 Dobrý den, mám akvárium o objemu 40l a mám v něm krevetky Blue Dream. Krevetky se množí, ale problém je, že samičky vajíčka po 1 až 2 týdnech po nakladení postupněz  Vajíčka jsou po nakladení  hnědá a postupně zežloutnou a potom je ztratí. Nevíte čím to může být? Předem děkuji.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
07.10.2019 09:43:07

 Dobrý den,
takhle od pohledu to vypadá, jako by vajíčka nebyla oplodněná. Máte tam samečky? Pokud ano, tak jsou možná neplodní, nebo si "nesednou" se samičkami. Občas se stane, že samička pustí vajíčka z důvodu stresu, mládí či nevhodných podmínek v nádrži, ale pokud se to takto děje dlouho a u více samiček, tak v podstatě nehrozí, že by to byly mladé "nezkušené" krevetky a pokud Vám krevety nehynou, tak to asi nebude ani v důsledku nevhodných podmínek. První co bych prověřil je to množství samečků a případně jich pár vzal navíc od jiného chovatele apod.
JL.

odpovědět »

Nikol
17.09.2019 21:12:01

 Dobrý den, chci se prosím zeptat.. odlovila jsem dve blue dream, abych je odělila od cherry .. jsou ve velmi malé nádži asi 1l .. obě sou schované pod mušlí a nějak moc se nechtějí hýbat.. když se je pokusím rozehnat tak si po chvilce vlezou zpět.. je to těhotná samička a sameček. nevíte prosím čím by to mohlo byt? Proč se schovávají a proč se málo hýbou? .. jsem z toho vždy špatná ikdyž se hybou moc nebo málo..mám o ně velkou starost. Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus
18.09.2019 09:43:37

 Dobrý den, v nádrži o velikosti 1 litr není krevetkám určitě dobře. Jde o to, že u tak malých nádrží se velmi obtížně drží nějaká stabilita ekosystému a výkyvy v chemických i fyzikálních parametrech vody mohou být velké. Dále mušle v jednolitrové nádrži může znatelně posouvat gH i kH do nepřirozeně vysokých hodnot. Spíše než lasturu bych do nádrže dal nějakou rostlinu... Ale především bych se snažil krevetám udělat stabilní nádrž, ve které budou rostliny, substrát, filtrace apod, abych zvýšil stabilitu ekosystému.
Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Milan
14.08.2019 20:13:21

Dobrý den, mám tři krevetárka, ve všech chovám krevetky rodu Neocaridina, krevetky se množí, ale taky hodně umírají, už jsem to s Váma řešil v předchozích příspěvcích, ale pořád je to stejné, ať zkouším cokoliv. Myslím, že bude problém ve vodě a napadlo mě jestli nepořídit reverzní osmózu a upravovat vodu. Co si o tom myslíte?  Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
15.08.2019 11:50:16

Reversní osmóza může pomoci, pokud víte, jaké máte parametry. Pokud třeba máte velkou vodivost, vysoké kH nebo gH apod, tak Vám je pomůže snížit. Vše co by člověk měl v akváriu zkoušet pro zlepšení podmínek by se mělo odvíjet od toho, co změřil za parametry. Pokud napíšete kolik tam máte dusičnanů, jaké pH, obě tvrdosti a vodivost, mohu se pokusit nasměrovat.Samozřejmě, pokud chcete použít osmózu a čisté minerály pro Neocaridiny, tak tím určitě nic nezkazíte a uděláte jim přesně takovou vodu, jakou chtějí.
JL.

 

odpovědět »

Kateřina
07.08.2019 20:55:05

 Dobrý den, je možné mít v jednom akvárium krevetky společně s dvěma axolotli?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
09.08.2019 10:41:44

 Dobrý den, tohle soužití bych opravdu nedoporučoval. Axolotl považuje malé korýše za potravu, takže by to pro axolotla bylo jen drahé krmení..
J. Libus

odpovědět »

Kateřina
09.08.2019 15:46:59

 Děkuji za odpověd. To stejné platí i pro mini ráčky?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
12.08.2019 08:17:36

 Ano, ráčky bych k axolotlům také nedával. Axolotl má v dopělosti třeba i 30cm, takže je schopný poměrně bez problémů pozřít i dospělé gupky, šváby a podobně velké živočichy, takže drobné druhy ráčků by také lovil.
JL.

odpovědět »

Tomáš
07.07.2019 11:57:10

 Dobrý den.Předně chci preferovat.Krevetkám od Vás se daří, úspěšně se množí, jen mám malej problém. Je asi 0,5 az 1 mm velký a jmenuje se lasturnatka.Se mi nějak přemnožili,co stím?Koupili jsme větší akvárko,ale je vzáběhu,tak odlov krevet není možný,kvůli chemii.Jak na ně? 

odpovědět »

Jiří Libus
15.07.2019 14:33:16

 Dobrý den, omlouvám se za delší prodlevu s odpovědí - byli jsme delší čas mimo internet. Lasturnatek bych se v nádrži nebál - konzumují přebytečný organický materiál a pokud nějsou přemnoženy nějak výrazně, tak ničemu moc neškodí. Jsou to v podstatě jen konkurenti krevet v tom, že spotřebovávají v akváriu kyslík apod. Zkuste snížit množství podávaného krmiva či rychleji odstraňovat tlející části rostlin. To by mohlo pomoci. Ještě se dá vložit do nádrže drobný potěr gupek a ten některé druhy lasturnatek vyzobává..

odpovědět »

Milan
03.06.2019 21:41:52

Dobrý den, prosím o radu. Mám tři 25 litrové krevetária. V každém měním jednou týdně 10% odstáté vody. Většinou dva dny po výměně vody mi umře jedna kreveta, tak nevím jestli to nesouvisí s tou výměnou vody. Myslíte, že měním vodu často nebo je to tím, že nádrž je malá a výměnou vody se rychle rozhodí rovnováha? Nebude lepší přejít na větší nádrže? Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus
05.06.2019 10:17:14

 Dobrý den, 25 litrů je docela malý ekosystém, kde se špatně drží stabilní podmínky (třeba teď v letních měsících bývá krom chemických parametrů i problém s dostupností kyslíku skrze vysokou teplotu).Souvislost mezi výměnou vody (10%) a úmrtím je zvláštní - toto množství je opravdu opatrné a nemělo by to s úmrtími souviset. 

Když už jste to napsal, tak je pravda, že větší nádrž je v tomto případě určitě lepší. Kdybyste chtěl dále hledat příčinu úmrtí, zkuste nejdříve proměřit dusičnany a vodivost nebo Gh a Kh a uvidíte, zda se blížíte parametrům, které by krevetám vyhovovaly.

 

odpovědět »

Milan
26.05.2019 21:11:49

Dobrý den, můžu se prosím zeptat jaké jsou ideální parametry vody pro Neocaridiny? Neocaridiny na vodu náročné moc nejsou, ne? Pořád řeším úhyn mladých krevet. Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus
27.05.2019 16:03:14

 Dobrý den, úplně přesné parametry říci nejde, protože vždy záleží spíše na kombinaci mnoha těchto faktorů. Optimum je dle mých zkušeností zhruba 6-8 stupňů dGH, 3-4 stupně dKH, vodivost kolem 400us/cm, pH kolem 7, spíš o trošku méně. Teplota 24 stupňů a dusičnany držet na uzdě, optimálně kolem 10 mg/l, extrém, který ještě přežívají bez újmy je zhruba kolem 50-70mg/l. Pokud Vám hynou mladé, zaměřil bych se hlavně na uhličitanovou tvrdost - zda není moc nízko či vysoko.
JL.

odpovědět »

Tomáš
21.05.2019 17:10:32

 Dobrý den pane a paní Libusovi.Chci Vám moc poděkovat, dnes mi od Vás poštou došli krevetky; cherry a hetepo.Jsou v pořádku a čilé, i ta moje poslední co už byla skoro dva měsíce sama neuvěřitelně ožila. Tak věřím že se jim bude dařit. Chtěl jsem se zeptat,jestli olšovou šišku jednu na zhruba 20 litrů mužů dat do akvária, nebo je to zbytečný. Předem děkuji za imfo,a ještě jednou děkuji.

odpovědět »

Jiří Libus
22.05.2019 11:26:16

 Dobrý den, děkuji za pěknou zpětnou vazbu, potěší to. Ty olšové šišky a různé suché listy můžete do akvária bez problémů dát. Nepovažuji to rozhodně za nějakou alfu a omegu chovu krevet, ale je jisté, že uvolňování huminových kyselin a tvorba bakterií na povrchu těchto přírodních materiálů krevetám prospívá a dotváří to podobu přirozeného prostředí, ve kterém krevety žijí. Nesmí se to s nimi ale přehánět jak z důvodu přemíry huminových kyselin a zabarvení vody, tak i z možnosti zbytečné tvorby organického odpadu a s tím spojeného nárustu dusíkatých látek v nádrži.
Ať se Vám daří s krevetami, J. Libus

odpovědět »

Milan
15.04.2019 20:18:39

Dobrý den, nedávno jsem s Váma řešil úhyn mladých krevetek, jeden chovatel mi poradil, že mladé Neocaridiny krevety umíraji, když je kH pod 4, změřil jsem a uhličitanovou tvrdost mám 2-3 stupně. Co si o tom myslíte? Mám ji zvýšit, případně čím? Děkuji moc.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
16.04.2019 11:14:04

 Pro Neocaridiny je kH kolem 4 i více úplně v pořádku. Nic tím nezkazíte a pokud jste nezjistil jinou příčinu, je to zvednutí kH určitě jedna z dalších cest, která může pomoci. Čím zvýšit - uhličitanem vápenatým. Můžete koupit ve fichemě či jiných chemických potřebách prášek. Případně se do akvária přímo vyrábí přípravky pro zvýšení uhličitanové tvrdosti pro tvorbu krunýře želv apod. - to se dá sehnat ve zverimexech, tuším, že se to jmenuje želvík. Případně někdo dává do nádrží sépiovou kost, ale tam to uvolňování bude hodně pomalé. To už je asi lepší hodit do filtru nebo umístit do jeho blízkosti korálovou drť.
JL.

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 302
první | předchozí | následující | poslední