Diskuze k článku: Chov řasožravých krevetek

Komentářů 298 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 298
první | předchozí | následující | poslední

Milan
14.08.2019 20:13:21

Dobrý den, mám tři krevetárka, ve všech chovám krevetky rodu Neocaridina, krevetky se množí, ale taky hodně umírají, už jsem to s Váma řešil v předchozích příspěvcích, ale pořád je to stejné, ať zkouším cokoliv. Myslím, že bude problém ve vodě a napadlo mě jestli nepořídit reverzní osmózu a upravovat vodu. Co si o tom myslíte?  Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
15.08.2019 11:50:16

Reversní osmóza může pomoci, pokud víte, jaké máte parametry. Pokud třeba máte velkou vodivost, vysoké kH nebo gH apod, tak Vám je pomůže snížit. Vše co by člověk měl v akváriu zkoušet pro zlepšení podmínek by se mělo odvíjet od toho, co změřil za parametry. Pokud napíšete kolik tam máte dusičnanů, jaké pH, obě tvrdosti a vodivost, mohu se pokusit nasměrovat.Samozřejmě, pokud chcete použít osmózu a čisté minerály pro Neocaridiny, tak tím určitě nic nezkazíte a uděláte jim přesně takovou vodu, jakou chtějí.
JL.

 

odpovědět »

Kateřina
07.08.2019 20:55:05

 Dobrý den, je možné mít v jednom akvárium krevetky společně s dvěma axolotli?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
09.08.2019 10:41:44

 Dobrý den, tohle soužití bych opravdu nedoporučoval. Axolotl považuje malé korýše za potravu, takže by to pro axolotla bylo jen drahé krmení..
J. Libus

odpovědět »

Kateřina
09.08.2019 15:46:59

 Děkuji za odpověd. To stejné platí i pro mini ráčky?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
12.08.2019 08:17:36

 Ano, ráčky bych k axolotlům také nedával. Axolotl má v dopělosti třeba i 30cm, takže je schopný poměrně bez problémů pozřít i dospělé gupky, šváby a podobně velké živočichy, takže drobné druhy ráčků by také lovil.
JL.

odpovědět »

Tomáš
07.07.2019 11:57:10

 Dobrý den.Předně chci preferovat.Krevetkám od Vás se daří, úspěšně se množí, jen mám malej problém. Je asi 0,5 az 1 mm velký a jmenuje se lasturnatka.Se mi nějak přemnožili,co stím?Koupili jsme větší akvárko,ale je vzáběhu,tak odlov krevet není možný,kvůli chemii.Jak na ně? 

odpovědět »

Jiří Libus
15.07.2019 14:33:16

 Dobrý den, omlouvám se za delší prodlevu s odpovědí - byli jsme delší čas mimo internet. Lasturnatek bych se v nádrži nebál - konzumují přebytečný organický materiál a pokud nějsou přemnoženy nějak výrazně, tak ničemu moc neškodí. Jsou to v podstatě jen konkurenti krevet v tom, že spotřebovávají v akváriu kyslík apod. Zkuste snížit množství podávaného krmiva či rychleji odstraňovat tlející části rostlin. To by mohlo pomoci. Ještě se dá vložit do nádrže drobný potěr gupek a ten některé druhy lasturnatek vyzobává..

odpovědět »

Milan
03.06.2019 21:41:52

Dobrý den, prosím o radu. Mám tři 25 litrové krevetária. V každém měním jednou týdně 10% odstáté vody. Většinou dva dny po výměně vody mi umře jedna kreveta, tak nevím jestli to nesouvisí s tou výměnou vody. Myslíte, že měním vodu často nebo je to tím, že nádrž je malá a výměnou vody se rychle rozhodí rovnováha? Nebude lepší přejít na větší nádrže? Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus
05.06.2019 10:17:14

 Dobrý den, 25 litrů je docela malý ekosystém, kde se špatně drží stabilní podmínky (třeba teď v letních měsících bývá krom chemických parametrů i problém s dostupností kyslíku skrze vysokou teplotu).Souvislost mezi výměnou vody (10%) a úmrtím je zvláštní - toto množství je opravdu opatrné a nemělo by to s úmrtími souviset. 

Když už jste to napsal, tak je pravda, že větší nádrž je v tomto případě určitě lepší. Kdybyste chtěl dále hledat příčinu úmrtí, zkuste nejdříve proměřit dusičnany a vodivost nebo Gh a Kh a uvidíte, zda se blížíte parametrům, které by krevetám vyhovovaly.

 

odpovědět »

Milan
26.05.2019 21:11:49

Dobrý den, můžu se prosím zeptat jaké jsou ideální parametry vody pro Neocaridiny? Neocaridiny na vodu náročné moc nejsou, ne? Pořád řeším úhyn mladých krevet. Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus
27.05.2019 16:03:14

 Dobrý den, úplně přesné parametry říci nejde, protože vždy záleží spíše na kombinaci mnoha těchto faktorů. Optimum je dle mých zkušeností zhruba 6-8 stupňů dGH, 3-4 stupně dKH, vodivost kolem 400us/cm, pH kolem 7, spíš o trošku méně. Teplota 24 stupňů a dusičnany držet na uzdě, optimálně kolem 10 mg/l, extrém, který ještě přežívají bez újmy je zhruba kolem 50-70mg/l. Pokud Vám hynou mladé, zaměřil bych se hlavně na uhličitanovou tvrdost - zda není moc nízko či vysoko.
JL.

odpovědět »

Tomáš
21.05.2019 17:10:32

 Dobrý den pane a paní Libusovi.Chci Vám moc poděkovat, dnes mi od Vás poštou došli krevetky; cherry a hetepo.Jsou v pořádku a čilé, i ta moje poslední co už byla skoro dva měsíce sama neuvěřitelně ožila. Tak věřím že se jim bude dařit. Chtěl jsem se zeptat,jestli olšovou šišku jednu na zhruba 20 litrů mužů dat do akvária, nebo je to zbytečný. Předem děkuji za imfo,a ještě jednou děkuji.

odpovědět »

Jiří Libus
22.05.2019 11:26:16

 Dobrý den, děkuji za pěknou zpětnou vazbu, potěší to. Ty olšové šišky a různé suché listy můžete do akvária bez problémů dát. Nepovažuji to rozhodně za nějakou alfu a omegu chovu krevet, ale je jisté, že uvolňování huminových kyselin a tvorba bakterií na povrchu těchto přírodních materiálů krevetám prospívá a dotváří to podobu přirozeného prostředí, ve kterém krevety žijí. Nesmí se to s nimi ale přehánět jak z důvodu přemíry huminových kyselin a zabarvení vody, tak i z možnosti zbytečné tvorby organického odpadu a s tím spojeného nárustu dusíkatých látek v nádrži.
Ať se Vám daří s krevetami, J. Libus

odpovědět »

Milan
15.04.2019 20:18:39

Dobrý den, nedávno jsem s Váma řešil úhyn mladých krevetek, jeden chovatel mi poradil, že mladé Neocaridiny krevety umíraji, když je kH pod 4, změřil jsem a uhličitanovou tvrdost mám 2-3 stupně. Co si o tom myslíte? Mám ji zvýšit, případně čím? Děkuji moc.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
16.04.2019 11:14:04

 Pro Neocaridiny je kH kolem 4 i více úplně v pořádku. Nic tím nezkazíte a pokud jste nezjistil jinou příčinu, je to zvednutí kH určitě jedna z dalších cest, která může pomoci. Čím zvýšit - uhličitanem vápenatým. Můžete koupit ve fichemě či jiných chemických potřebách prášek. Případně se do akvária přímo vyrábí přípravky pro zvýšení uhličitanové tvrdosti pro tvorbu krunýře želv apod. - to se dá sehnat ve zverimexech, tuším, že se to jmenuje želvík. Případně někdo dává do nádrží sépiovou kost, ale tam to uvolňování bude hodně pomalé. To už je asi lepší hodit do filtru nebo umístit do jeho blízkosti korálovou drť.
JL.

odpovědět »

Tomáš
15.04.2019 19:36:11

 Dobrý den.Jsem také začátečník,a proto se potřebuji zeptat na par věcí. Mám malé 20 l akvarko,a vněm 5 neonek obecných a jednu krevetku red cherry,bohužel bylo jich 6.Podle zkoumání a čtení fóra, jsem pochopil, ze jsem pravděpodobně úspěchal koupy krevetek,aniž byl biotop zaběhlý,což me hodně mrzelo.Nemám, žádný tester na vodu,ve vaší nabídce jsem nic podobného nenašel,a nebo který je podle vašich zkušeností nejlepší? Zatím se te jedné krevetce daří, rostliny rostou,trochu válčím s hnědou řasou, zvýšil jsem častěji výměnu vody, což vypadá ze ji prospívá, a řasa ustupuje.A druhy problém jsou ploštěnky, objednal jsem si u vas past,jak dlouho ji ma nechat,bude stačit přes noc?Kvůli vodě. Děkuji moc za radu.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
16.04.2019 11:08:53

 Dobrý den, testy bych doporučil kapkové, určitě ne papírkové. Výrobce - nejlepší jsou dle mého názoru JBL testy, ale ani ostatní běžně nabízené nejsou špatné, hlavní je aby to byly testy kapkové a ne papírkové.
Co se pasti týče, nechávám ji cca 1 den - hlavní je nechat ji tam přes noc a pak ji ráno vytáhnu, vypláchnu, dám případně další návnadu a takto dokola dokud se v ní ploštěnky vyskytují. Pokud to chcete nakonec vyřešit systematicky a zahubit je všechny, tak je lepší použít No planarii či nějaký ten veterinární přípravek.  Určitě ale musím uvést, že se nemusíte bát ploštěnek nějak hrozně. Pokud v akváriu pozorujete jednu, dvě (a ono jich tam bude i více, než vidíte) a krevety jsou v pořádku, tak bych proti nim ani tu chemii nenasazoval.

JL.

odpovědět »

Jana
12.04.2019 20:25:50

 Dobrý den, v chovu krevetek jsem začátekník, a chtěla bych se zeptat. Na akva-tera burze jsem si před třemi měsíci pořídila krevetky neocaridina heteropoda- 5ks yellow a 5ks blue. Vše bylo dva měsíce v pořádku, ale nepářili se. Potom jsem přidala několik kusů varianty red a všechno špatně. Žluté i modré krevety do měsíce nalezeny rozpůlené, pravděpodobně zabity, je to možné? Je možné mít několik barevných variant v jednom akváriu? Předem děkuji.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
13.04.2019 12:29:42

 Dobrý den, určitě je možné mít několik barevných variet krevet v jednom akváriu. Pokud jsou stejného druhu, tak se jen budou pářit mezi sebou - je to podobné jako u pavích oček - modré gupky se páří s červenými apod. Že by červené cherry zabily a rozpůlily žluté apod, to možné není. Pokud krevety v nádrži naleznete rozpůlené, je možné, že tam máte predátora jako larvu vážky, agresivní rybku apod. (ale toho byste si asi všimla), nebo je také možné, že uhynuly a všimla jste si toho až za den, za dva a to už se půlí třeba i vlivem rozkladu.
J. Libus

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 298
první | předchozí | následující | poslední