Diskuze k článku: Jak založit akvárium pro krevetky

Komentářů 35 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 35
první | předchozí | následující | poslední

Pavel (správce stránek)
18.03.2019 08:42:29

 Ahoj! Prosím o zhodnocení a rady k mému plánu na zřízení paludária s krevetkama:Základna bude 40x40 a 20 cm výška vody = 32 litrů mínus kamení a kořeny. Vzadu 40 cm vysoké 3D pozadí ze sklolaminátu, nad ním 30cm široká dešťová rampa - voda bude od  filtru trvale stékat shora po tom 3D pozadí. Dole 10 obyčejných krevetek - oranžových z nabídky eshopu.
Potřebuju poradit, jaké rostliny tam dát, aby porůstaly i tu 3D stěnu - kde budou vlastně na vzduchu a bez substrátu a jen v místě přichycení (přilepení) kolem nich bude protékat voda. Zvládne to při dobrém osvětlení jávský mech a nějaká kapradina? Vyplazí se z vodního spodku paludária po té stěně 40cm? Nebo nějaká jiná rostlina, co roste ve vodě i nad vodou na to bude vhodnější?
Děkuji moc za rady.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
18.03.2019 09:28:39

 Dobrý den,
na pozadí nádrže bych doporučil vodní rostliny zezačátku přichytit lepidlem či vlascem blízko těm proudům vody. Rostliny sami od sebe budou šplhat nahoru velmi dlouho (řádově i několik let, než došplhají nahoru, záleží tedy na osvětlení a hnojení, ale za měsíc to nebude ani když budete mít pro rostliny úplně optimální podmínky). 

Jávský mech to na stěně v té 100% vlhkosti zvládne bez problémů, pak se tam dá jak do vody tak nad vodu dát třeba Anubias, Bolbitis, Microsorium atd. 

JL.

odpovědět »

Milan
07.03.2019 05:59:53

Zdravím, chci se zeptat jestli je možné chovat krevetky Neocaridina v 19-20 stupnich celsia a jestli se v teto teplote vody budou i rozmnozovat? Dekuji

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
07.03.2019 08:50:10

 Dobrý den, teplotu 19 - 20st. snesou bez problémů. Množit se budou, ale pomaleji a také budou růst pomaleji, než při mírně vyšších teplotách (22st a více). Každopádně je tato teplota daleko lepší, než když mají u jiných chovatelů teploty přes léto ke třicítkám, kdy může celá populace vyhynout.
JL.

odpovědět »

Milan
25.02.2019 21:06:07

Zdravím, chci se zeptat zda-li tři týdny jak píšete na zaběhnutí akvárka by mělo pro krevetky stačit? Někde píšou minimálně dva měsíce. A jak prosím správně zaběhnout nádrž? Během těch třech týdnu v záběhu měnit určitou část vody nebo ne? A ještě bych se chtěl zeptat jak správně aklimatizovat nové krevetky?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
26.02.2019 09:49:07

 Dobrý den, píší se různá časová období. Dva měsíce bych řekl, že je maximum - pokud takto běží nádrž stabilně a nejsou tam výkyvy v pH apod., tak je to úplně v pořádku i pro velmi citlivé druhy krevet (crystalky, sulawesské krevety apod.). Ty tři týdny, co uvádím já jsou běžné pro jednodušší krevety (C. Japonica, N. heteropoda, M. dayanum apod.)Jak správně zaběhnout nádrž - prostě ji založit i s rostlinami a nechat běžet filtraci, periodické osvětlení atd - to co je běžné při chodu nádrže. Během zabíhání se osazuje filtrace a dno bakteriemi a stabilizuje se prostředí v nádrži. V prvním týdnu až dvou dochází leckdy k výkyvům v pH apod. Jakmile třetí týden zjistíte, že se pH a další parametry stabilizovaly, netvoří se řasa atd, tak je možné do akvária dát krevety. 

Aklimatizace - z opatrnosti je dobré dát sáček s krevetami do nádrže, po půlhodině jej na několika místech propíchnout, aby se voda v sáčku začala míchat s vodou z akvária a nakonec sáček dole nastřihnete tak, aby mohly krevety vyplout. Určitě je dobré při začátcích s krevetami mít nádrž bez rybek, aby si krevety i chovatel na sebe "zvykli" a chovatel se je naučí pozorovat - prostě zjistíte, jak se chovají a zbarvují, když jim nic nevadí. drobné rybky bych přidával až po několika měsících, kdy budete mít stabilní hejnko krevet, které se domnožuje.

JL.

odpovědět »

Filip
12.01.2019 22:37:41

Dobrý den,
měl bych dotaz,jak je to s krevetkami ohledně zbarvení?V současnosti již žádné nemám,ale dříve jsem měl konkrétně krevetky Rili a postupem času nové generace ztrácely stejnost zbarvení-měly jiné barevné varianty a některé i červenou barvu-krevetky byly průhledné..Mému kamarádovi se dělo něco podobného..Je to způsobeno genetikou,nebo krmením?Pokud chci mít čistou generaci krevetek(ať už Rili,nebo jakoukoliv jinou),musím je tedy třídit?
Děkuji za odpověď

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
13.01.2019 13:57:13

 Dobrý den, je to tak, jak píšete v poslední větě. Barevné variety se chovají podobně jako barevné variety pavích ok apod. Záleží na ustálenosti populace, kterou pořídíte, ale v podstatě skoro vždy budou bez třídění krevety rodu Neocaridina pomalu "ředit" barevné geny a buď ztrácet barvu k přírodní barvě nebo k varietě ze které byly vyšlechtěny a následně k té přírodní barvě. Pokud pořídíte pěkně vytřízenou populaci, kterou chovatel třídí několik let, bude ten postup pomalejší a budete mít méně "odpadu". Pokud bude populace třízena špatně nebo to bude jen import mixu, ze kterého budou vytřízeni jedinci dané barvy, tak Vám populace v nádrži sklouzne k jiným barvám velmi rychle a "odpadu" bude hodně.
J. Libus

odpovědět »

Matěj K.
06.11.2018 07:32:53

Můžu se zeptat jdou chovat krevetky v akváriu které má objem jen 6,8 litru

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
06.11.2018 08:11:07

 Dobrý den, určitě to jde - krevetám příliš na prostoru nezáleží, každopádně cca 20cm na délku bych označil jako minimum. Jak popisuji v článku - v malých nádržích se velmi těžko drží stabilní prostředí, takže udržet prosperující sedmilitrovou nádrž delší dobu není úplně jednoduchá věc.J. Libus

odpovědět »

Petr Svoboda
29.10.2018 14:09:27

 Díky za inspirativní článek, ale mám jednu otázku. Někteří chovatelé zde řeší vysokou tvrdost vody. U nás je problém opačný. Vodárny uvádějí pro náš zdroj tvrdost jen 1,7 německého stupně a dusičnany 14,1 mg. Dusičnany jsem testem ověřil a hodnota zhruba odpovídá. Tvrdost zatím nemám ověřit čím, ale předpokládám, že měření dodavatele vody platí. 
A teď, co s tím? Je nízká tvrdost problémem pro chov krevetek? A pokud ano, čím upravovat a na jakou hodnotu?
Díky za radu.
Petr

odpovědět »

Ivo
17.08.2018 12:34:31

 Dobrý den,před týdnem jsem si založil 20L akvárium podle návodu nejej z tohoto webu a plánuji chovat pouze krevetky. Vše je zasazeno, připraveno už asi týden a dnes jsem si všiml, že na kořeni (zakoupeném v akvaristice, který byl i před použitím vyvařen) se začali objevovat bílé povlaky. Především na místech kde je veden "řez". Mohl bych Vás požádat o radu co  to je a co stím? Moc děkuju.

odpovědět »

Jiří Libus
17.08.2018 12:51:35

 Dobrý den, tyto povlaky se občas tvoří na organickém materiálu, ale někdy i na kamenech. Pokud by to přetrvávalo déle, než měsíc, asi bych to řešil očištěním a snad se tam zase neobjeví. Ale většinou mám zkušenost, že to chovatelům cca do měsíce zmizí samo za pomoci osádky krunýřovců, plžů apod.
J. Libus

odpovědět »

Zdeněk
13.04.2018 09:57:24

 Dobrý den,rád bych založil samostatné akvárium pro krevetky (bez ryb). Z prostorových důvodu se mi do stojanu ale vyjde max. výška akvária cca 15 cm.  Rozměry akvária by byly 50 x 40 x 15 cm. Hodně mechů, Microsorium, Hydrocotyle + Egeria a Růžkatec jako plovoucí, tenká vrstva substátu (terramol + láva), velkoplošný jemný biomolitanový filtr. Bude toto vyhovovat krevetkám (s ohledem na malou výšku vodního sloupce)? Děkuji za Váš názor a doporučení. 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
13.04.2018 12:32:10

 Dobrý den, výška vodního sloupce je pro krevety nedůležitá. Vypadá to, že namyšlené to máte pěkně a neshledávám něco, s čím by měly mít krevety problém. Jen si nedovedu představit ten velkoplošný filtr. Zrovna ta filtrace se u nízkých a dlouhých nádrží tvoří trošku hůře, takže jen bych Vám doporučil zvážit, zda z hlediska úspory prostoru (ale i estetiky) nebude lepší půdní filtr třeba jen v 1/4 nebo 1/2 akvária.
JL.

odpovědět »

Zdeněk
13.04.2018 13:18:42

Ad filtr - výhodou u mě je celkem velká délka a šířka akvária (50x40 cm). Řešení - malá čerpací hlava, přes 3 kolínka + krátké spojovací trubičky napojená na jemný biomolitan rozměr cca 10x10x30 cm,  umístěný naležato u zadní stěny akvária (tzn. čerpací hlava bude umístěna ve stejné výšce jako naležato položený biomolitan). Z čerpací hlavy výstup na rozstřikovací rampu, dlouhou cca 30 cm, umístěnou do pravého úhlu oproti molitanu (tzn. na boční straně akvária). Při vhodně nastaveném průtoku by tam měla být dostatečně velká plocha filtračního media (3 litry molitanu na 30 litrů vody) a tím i celkem pomalé proudění v molitanu (nebude zatahovat malé krevetky do molitanu). Molitan bude podél zadní stěny, takže až se zanese, nebude skoro viditelný (navíc před ním budou rostliny). 

Původně jsem chtěl udělat na zadní stěnu celoplošný hamburský filtr  ale takhle velká deska mokrého molitanu by se úzkou škvírkou nad akvárka špatně vyndávala při čištění. 

Ještě se zeptám k substrátu, mám doma zbytek terramolu (1-3 mm) a lávové drti (3-6). Láva je tmavší a pro mě hezčí. Co je fukčně lepší pro krevety? Na dně bude max 1-2 cm substrátu.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
15.04.2018 15:02:20

 Dobrý den, nedokážu nějak jednoznačně říci, co je pro krevety lepší substrát, ale já osobně mám z neznámých příčin lepší zkušenosti s lávou než s tím terramolem. Pokud navíc tu lávu máte tmavou až černou, také subjektivně vnímám, že je to estetičtější...
Ať se daří - máte to namyšlené pěkně a zajímavě..

JL.

odpovědět »

Honza
26.02.2018 10:50:35

 Zdravím,Děkuji za skvěle napsaný článek. Takových není mnoho. Možná jen by stálo zato pověnovat se v něm i aklimatizaci krevetek.  Spousta začátečníků v tom dělá chyby. Ale jinak super :-)

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
26.02.2018 15:18:22

 Dobrý den, díky za pochvalu i za doporučení, až bude chvilka času, doplním to tam. JL.

odpovědět »

Nice
10.04.2018 21:53:22

Great work thanks

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 35
první | předchozí | následující | poslední