Diskuze k článku: Jak založit akvárium pro krevetky

Komentářů 14 | Přidat komentář | Chronologicky

Honza
19.02.2018 15:26:07

Dobrý den,

mám dotaz k nově založenému akváriu, kde bych chtěl časem mít nenáročné krevetky (zatím to vidím na Caridina Japonica a Neocaridina heteropoda var. Bloody Mary). Akvárium má 65L (60x30x36), Aqua Soil Amazonia substrát, osázeno hodně rostlinami, líbí se mi rostlinná a japonská akvária. Filtr externí Eheim (ochranu vtoku budu řešit nějakou síťkou).

Můj hlavní dotaz je k vodě - v Praze Kobylisích jsem kapkovými testy Aquar naměřil celkovou tvrdost 15°, pH 7, uhličitanovou tvrdost tam mi vycházelo 3°. Toto by zřejmě kvůli tvrdosti nemuselo vyhovovat krevetkám, koukal jsem na vaši přednášku a problémy se svlékáním - nevím jestli problémy nastávají už u TH=15 nebo až třeba 20 a více. Zároveň to není vhodná tvrdost pro akvarijní rostliny. Dále mám možnost si pravidelně vozit vodu z chalupy v horách, kde je TH=3 a KH=0,3 (přibližně), nižší pH (6). To mi přijde zase jako velmi měkká voda, což pro rostliny a ryby asi nemusí vadit, ale pro krevetky ano, jak jste mluvil o tvrdosti krunýře apod. Tuším, že bych měl vodu míchat, ale v jakém poměru? a podaří se mi zachovat stabilní tvrdost a pH, aby neměly problémy krevetky? odměřovat pevný počet litrů každé vody, když si najdu poměr např pro tvrdost 6-8? nebo neřešit a lít tam pouze vodu z chalupy, případně vložit nějaký zdroj vápníku?

nákupu osmózy a úpravy vody bych se rád vyhnul. Dusičnany jsem zatím neměřil, dle vodárny by v Praze mělo být cca 20mg/L. Plánuji ještě zakoupit test a změřit obsah na chalupě.

díky za radu
Honza

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
19.02.2018 17:37:17

 Dobrý den, pokud byste volil méně náročné rostliny, tak si myslím, že i tu vyšší celkovou tvrdost zvládnou. Ve chvíli, kdy začnou prosperovat, tak s krevetami jako Bloody mary nebo C. japonica nebude problém. Takto od pohledu bych to zkusil jen s tou vodovodní vodou. Až se trochu rozrostou rostliny, tak dát  krevety.
Pokud to chcete ředit tou horskou vodou hned odzačátku, tak určitě proměřte ty dusičnany v obou zdrojích a pokud i ta horská voda bude mít 20 mg/ml a méně, tak ji tam klidně můžete dodávat pro změkčení.

Pro ty Neocaridiny zkuste vyladit vodu na těch 7-10 gH. Poměrově to bude asi 2/3 vody z vodovodu a 1/3 z chalupy.

JL.

odpovědět »

Honza
19.02.2018 18:10:15

Díky. Rostliny mám do začátku tyto, vybíral jsem Monte Carlo na kobereček a zbytek nějaké méně náročné rostlinky, i rychlerostoucí. Pro krevetky bych ještě přidal nějaký mech, zatím jsem se do něj nepouštěl.

rostliny:
Pogostemon erectus, Rotala rotundifolia, Micranthemum 'Monte Carlo', Ludwigia sp. 'Mini Super Red', Alternanthera reineckii mini, Lysimachia nummularia.

Dá se čekat, že ta horská voda bude mít málo dusičnanů? je to doufám nějaký pramen z podzemí, hnojená pole tam nejsou, spíše louky apod. Je to CHKO. Doporučíte spolehlivý test na dusičnany? levné prý měří nesmysly.

Chtěl bych nejdříve začít s rybami a když budou prosperovat tak přidat krevety. Ryby pouze velmi malé a snášenlivé s krevetami. Také potřebuji, aby se trochu zajela nádrž. Zatím mám založeno jen 14 dnů, počkám tak měsíc kvůli filtru. Amoniak a dusitany průběžně kontroluji.

Také mi Amazonia snižuje pH, na začátku jsem měl až 5,5 a teď 6. Doufám, že se to zvedne s výměnami vody a až se vyplaví kyseliny ze substrátu.

Takže tvrdost gH 3 by byla pro krevetky již problém? co se týče krunýře?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
20.02.2018 13:11:43

 Dá se čekat, že horská voda bude odhadem kyselá a měkká, ostatní parametry jsou otázkou, bývá to různé. To, zda bude mít moc dusičnanů je dost individuální - právě podle místa. Spíš bych řekl, že jich mít moc nebude.
Test na dusičnany - kapkový. Nejspolehlivější je dle mého názoru JBL. Je ale také nejdražší. Můžete použít Seru, Tetru, nebo se dá použít i levný tuzemský Aquar (neměl jsem s těmito výrobky nikdy problém).

Tvrdost gH 3 je už docela extrém i pro ty krevety z taxonu C. cantonensis. Také bych předpokládal v tak měkké vodě i malou pufrační kapacitu = dost by mohlo ráno a večer kolísat pH a další chem. parametry. 

Více už jsem psal - šel bych zezačátku špíše do tvrdší vody, kterou máte doma a v záloze bych měl tu měkčí a možná to půjde i bez "ředění".

JL.

odpovědět »

Honza
20.02.2018 15:49:09

Díky. Právě jsem četl, že AQUAR na dusičnany ukazoval nesmysly. Zkusím to JBL.

Aha, to kolísání hodnot by nebylo zřejmě dobré, ok. Ono i to KH blízko nule také znamená nestabilní pH, pokud jsem četl dobře články o chemismu vody na maniakva webu. Navíc tam bublám CO2, to jsem neuvedl.

a poslední dotaz - při jak tvrdé vodě může hrozit problém se svlékáním krevet? jsou to hodnoty až nad GH=20, nebo už při těch mých 15? díky

odpovědět »

Jiří Libus
20.02.2018 16:22:44

 Ano, to už je o zkušenostech.. Navíc zrovna firma Aquar v posledních dvaceti letech prodělala pár změn, takže zkušenosti jsou opravdu různé.Ano, čím jsou obě tvrdosti vyšší, tím je vyšší pufrační kapacita.. Pokud bubláte CO2, tak tím spíše bych zkusil nejdříve tu tvrdší vodu a pak uvidíte.

U Neocaridin bych neviděl problém s tou tvrdostí kolem 15. Těch 20 už je opravdu hodně, ale stále znám lidi, kteří v tom krevety mají a množí se jim. Těch parametrů ovlivňujících svlek a správné dorůstání je spousta a nedá se to moc shrnout tak jako v matematice či fyzice, kde platí nějaké jasné rovnice. Pokud bych to měl shrnout, tak pokud Vám v nádrži porostou normálně rostliny, poběží filtr a dusičnanů nebude více než 40mg/ml, tak bych tipoval, že tam krevety půjdou bez problémů. Jediné, co ještě poznamenám - pokud je rotlin příliš (to se ale u běžných akvaristů nestává), tak to také není dobře. Mám zkušenost, že když nechám nádrž zarůst v podstatě dokonale mechem, tak tam pak krevety ubývají. Jde pravděpodobně o souvislost s množstvím kyslíku přes noc - rostliny jim akvárium vydýchají. Ale toto nastává opravdu až byste přes rostliny neviděl do poloviny nádrže apod.

odpovědět »

Lenka Drobek
16.02.2018 10:32:47

Dobrý den. 6.2. jsem si založila akvárium. Mám 20litrové akvárium, set Tetra AquaArt LED pro krevety s filtrem Tetra Brillant Filter. Písek, kámen, kořen, rostliny Micranthemum Monte Carlo, Hygrophila polysperma a compact, Alternanthera reineckii Rosanervig a Anubias nana. A teď mám pár otázek:
1. Pod pískem nemám nic pro rostliny, bylo mi řečeno, že je to zbytečné a že stačí jen hnojivo. Mám Easy-Life Ferro. Zatím jsem hnojila jen jednou. Někde jsem četla, že hnojit jednou za týden, někde zase píšou jednou za 14 dní. Ale rostliny mi hnědnou. Myslíte, že mám používat CO2? Nebo nevím, co dělám špatně :-(
2. Vyústění filtru mám nad hladinou. Mám ho raději dát pod hladinu? Četla jsem, že by mělo být pod, aby se zbytečně nečeřila voda. Ale také jsem u spoustu videí viděla, že ho mají nad hladinou.
3. Vodu tady máme strašně tvrdou, takže jsem smíchala 10l z kohouku s 10ti litry reverzní vody z akvaristiky. Zhruba za týden mám přijít, aby mi ji přeměřili. Ale mám strach, že do té doby mi všechny rostliny uhynou.
4. Taky jsem měla u setu Tetra Crusta Aquasafe. Mám ho již používat od začátku založení akva?
Poslala bych vám fotografie, ale nevím, jak je tady vložit :-)
Děkuji mockrát za odpovědi, Lenka

odpovědět »

Jiří Libus
16.02.2018 16:36:48

 Dobrý den, rostliny, o kterých píšete já osobně vůbec nehnojím. Hnojí se v případě, že Vám v akváriu chybí nějaký prvek. Proč rostliny hnědnou, to já osobně poznám těžko - rostliny v podstatě neřeším a mám ty, co jsou málo náročné. Tyto druhy určitě nehnědnou z toho důvodu, že by měly nedostatek CO2 k životu. Bude to spíše světlem nebo tím, že je zarůstá hnědá řasa apod. Dále je možné, že jen přelisťují z emerzní formy na submerzní - nevím, jakou jste koupila. Nebo je možné, že Vám prodejce prodal oslabené jedince apod..
Z hlediska krevet dejte vyústění filtru tak, aby se hladina mírně vlnila - tedy pod vodu, aby nečeřil vodu příliš, ale aby voda dělala jen malé vlnky - nejlépe se pak rozpouští kyslík ve vodě.

Co se návštěvy zverimexu týče, tak pokud shledáváte nějaký problém, návštěvě se nevyhýbejte a nechte si vodu proměřit. Nejlepší je koupit si vlastní testy ( alespoň NO3, gH, kH a pH bych měřil u krevet ...)

Co se týče Tetra Crusta Aquasafe, tak opravdu nevím. Já do vody nedávám žádné přípravky, na kterých je velmi obecně napsáno, že zlepšují vodu a nevím co v nich je. Osobně většinu těchto věcí považuji za produkt, který spíše vydělává výrobci, než výrazně pomáhá akvaristům.

JL.

odpovědět »

Alena Vochomůrková
10.11.2017 22:07:24

 Zdravím, mám dotaz ohledně udržování a čištění nádrže. Musí se vyměňovat voda všechna a nádrž zcela vyčistit, nebo se vše nechává a mění se jen část vody? Mám krevetky asi měsíc a bylo mi doporučeno vyměnit jen vždy 1/3 vody. Ale co usazeniny na dně? Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
12.11.2017 15:07:05

 Dobrý den, ta třetina vody týdně je zhruba optimum. Doporučuje se cca 1/4-1/3, ale po té, co se nádrž definitivně zaběhne, tak si to každý chovatel nastaví sám podle akvaristické intuice. Detrit ze dna se běžně odstraňuje odkalovačem, ale tak dvakrát do roka - pokud akvárium funguje normálně a není v něm velké množství organického odpadu, tak by to nemělo být častěji potřeba.

odpovědět »

Tomáš
02.11.2017 11:56:00

Dobrý den, máte nějaké zkušenosti s použitím lávové drti (dostupný v zahradnictví) ke krevetkám. Má příjemnou hnědočervenou barvu, je porézní, ale nejsem si jist, zda neovlivňuje chezmus vody.

odpovědět »

Jiří Libus
02.11.2017 13:44:01

 Dobrý den, ano, mám zkušenosti a jeví se mi jako přijatelná. Často ji používám u Halocaridin. U sladkovodních krevet mám dojem, že snižuje pH, ale neškodně.J. Libus

odpovědět »

Tomáš
03.11.2017 17:53:40

Děkuji za info, mě se zdálo při měření, že naopak pH táhne výše.

odpovědět »

Zuzana Derflerová
25.07.2017 22:06:45

Článek je velmi inteligentně napsaný, těším se na další z téhož pera.

odpovědět »