Diskuze k článku: Jak založit akvárium pro krevetky

Komentářů 29 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 29
první | předchozí | následující | poslední

Filip
12.01.2019 22:37:41

Dobrý den,
měl bych dotaz,jak je to s krevetkami ohledně zbarvení?V současnosti již žádné nemám,ale dříve jsem měl konkrétně krevetky Rili a postupem času nové generace ztrácely stejnost zbarvení-měly jiné barevné varianty a některé i červenou barvu-krevetky byly průhledné..Mému kamarádovi se dělo něco podobného..Je to způsobeno genetikou,nebo krmením?Pokud chci mít čistou generaci krevetek(ať už Rili,nebo jakoukoliv jinou),musím je tedy třídit?
Děkuji za odpověď

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
13.01.2019 13:57:13

 Dobrý den, je to tak, jak píšete v poslední větě. Barevné variety se chovají podobně jako barevné variety pavích ok apod. Záleží na ustálenosti populace, kterou pořídíte, ale v podstatě skoro vždy budou bez třídění krevety rodu Neocaridina pomalu "ředit" barevné geny a buď ztrácet barvu k přírodní barvě nebo k varietě ze které byly vyšlechtěny a následně k té přírodní barvě. Pokud pořídíte pěkně vytřízenou populaci, kterou chovatel třídí několik let, bude ten postup pomalejší a budete mít méně "odpadu". Pokud bude populace třízena špatně nebo to bude jen import mixu, ze kterého budou vytřízeni jedinci dané barvy, tak Vám populace v nádrži sklouzne k jiným barvám velmi rychle a "odpadu" bude hodně.
J. Libus

odpovědět »

Matěj K.
06.11.2018 07:32:53

Můžu se zeptat jdou chovat krevetky v akváriu které má objem jen 6,8 litru

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
06.11.2018 08:11:07

 Dobrý den, určitě to jde - krevetám příliš na prostoru nezáleží, každopádně cca 20cm na délku bych označil jako minimum. Jak popisuji v článku - v malých nádržích se velmi těžko drží stabilní prostředí, takže udržet prosperující sedmilitrovou nádrž delší dobu není úplně jednoduchá věc.J. Libus

odpovědět »

Petr Svoboda
29.10.2018 14:09:27

 Díky za inspirativní článek, ale mám jednu otázku. Někteří chovatelé zde řeší vysokou tvrdost vody. U nás je problém opačný. Vodárny uvádějí pro náš zdroj tvrdost jen 1,7 německého stupně a dusičnany 14,1 mg. Dusičnany jsem testem ověřil a hodnota zhruba odpovídá. Tvrdost zatím nemám ověřit čím, ale předpokládám, že měření dodavatele vody platí. 
A teď, co s tím? Je nízká tvrdost problémem pro chov krevetek? A pokud ano, čím upravovat a na jakou hodnotu?
Díky za radu.
Petr

odpovědět »

Ivo
17.08.2018 12:34:31

 Dobrý den,před týdnem jsem si založil 20L akvárium podle návodu nejej z tohoto webu a plánuji chovat pouze krevetky. Vše je zasazeno, připraveno už asi týden a dnes jsem si všiml, že na kořeni (zakoupeném v akvaristice, který byl i před použitím vyvařen) se začali objevovat bílé povlaky. Především na místech kde je veden "řez". Mohl bych Vás požádat o radu co  to je a co stím? Moc děkuju.

odpovědět »

Jiří Libus
17.08.2018 12:51:35

 Dobrý den, tyto povlaky se občas tvoří na organickém materiálu, ale někdy i na kamenech. Pokud by to přetrvávalo déle, než měsíc, asi bych to řešil očištěním a snad se tam zase neobjeví. Ale většinou mám zkušenost, že to chovatelům cca do měsíce zmizí samo za pomoci osádky krunýřovců, plžů apod.
J. Libus

odpovědět »

Zdeněk
13.04.2018 09:57:24

 Dobrý den,rád bych založil samostatné akvárium pro krevetky (bez ryb). Z prostorových důvodu se mi do stojanu ale vyjde max. výška akvária cca 15 cm.  Rozměry akvária by byly 50 x 40 x 15 cm. Hodně mechů, Microsorium, Hydrocotyle + Egeria a Růžkatec jako plovoucí, tenká vrstva substátu (terramol + láva), velkoplošný jemný biomolitanový filtr. Bude toto vyhovovat krevetkám (s ohledem na malou výšku vodního sloupce)? Děkuji za Váš názor a doporučení. 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
13.04.2018 12:32:10

 Dobrý den, výška vodního sloupce je pro krevety nedůležitá. Vypadá to, že namyšlené to máte pěkně a neshledávám něco, s čím by měly mít krevety problém. Jen si nedovedu představit ten velkoplošný filtr. Zrovna ta filtrace se u nízkých a dlouhých nádrží tvoří trošku hůře, takže jen bych Vám doporučil zvážit, zda z hlediska úspory prostoru (ale i estetiky) nebude lepší půdní filtr třeba jen v 1/4 nebo 1/2 akvária.
JL.

odpovědět »

Zdeněk
13.04.2018 13:18:42

Ad filtr - výhodou u mě je celkem velká délka a šířka akvária (50x40 cm). Řešení - malá čerpací hlava, přes 3 kolínka + krátké spojovací trubičky napojená na jemný biomolitan rozměr cca 10x10x30 cm,  umístěný naležato u zadní stěny akvária (tzn. čerpací hlava bude umístěna ve stejné výšce jako naležato položený biomolitan). Z čerpací hlavy výstup na rozstřikovací rampu, dlouhou cca 30 cm, umístěnou do pravého úhlu oproti molitanu (tzn. na boční straně akvária). Při vhodně nastaveném průtoku by tam měla být dostatečně velká plocha filtračního media (3 litry molitanu na 30 litrů vody) a tím i celkem pomalé proudění v molitanu (nebude zatahovat malé krevetky do molitanu). Molitan bude podél zadní stěny, takže až se zanese, nebude skoro viditelný (navíc před ním budou rostliny). 

Původně jsem chtěl udělat na zadní stěnu celoplošný hamburský filtr  ale takhle velká deska mokrého molitanu by se úzkou škvírkou nad akvárka špatně vyndávala při čištění. 

Ještě se zeptám k substrátu, mám doma zbytek terramolu (1-3 mm) a lávové drti (3-6). Láva je tmavší a pro mě hezčí. Co je fukčně lepší pro krevety? Na dně bude max 1-2 cm substrátu.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
15.04.2018 15:02:20

 Dobrý den, nedokážu nějak jednoznačně říci, co je pro krevety lepší substrát, ale já osobně mám z neznámých příčin lepší zkušenosti s lávou než s tím terramolem. Pokud navíc tu lávu máte tmavou až černou, také subjektivně vnímám, že je to estetičtější...
Ať se daří - máte to namyšlené pěkně a zajímavě..

JL.

odpovědět »

Honza
26.02.2018 10:50:35

 Zdravím,Děkuji za skvěle napsaný článek. Takových není mnoho. Možná jen by stálo zato pověnovat se v něm i aklimatizaci krevetek.  Spousta začátečníků v tom dělá chyby. Ale jinak super :-)

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
26.02.2018 15:18:22

 Dobrý den, díky za pochvalu i za doporučení, až bude chvilka času, doplním to tam. JL.

odpovědět »

Nice
10.04.2018 21:53:22

Great work thanks

odpovědět »

Honza
19.02.2018 15:26:07

Dobrý den,

mám dotaz k nově založenému akváriu, kde bych chtěl časem mít nenáročné krevetky (zatím to vidím na Caridina Japonica a Neocaridina heteropoda var. Bloody Mary). Akvárium má 65L (60x30x36), Aqua Soil Amazonia substrát, osázeno hodně rostlinami, líbí se mi rostlinná a japonská akvária. Filtr externí Eheim (ochranu vtoku budu řešit nějakou síťkou).

Můj hlavní dotaz je k vodě - v Praze Kobylisích jsem kapkovými testy Aquar naměřil celkovou tvrdost 15°, pH 7, uhličitanovou tvrdost tam mi vycházelo 3°. Toto by zřejmě kvůli tvrdosti nemuselo vyhovovat krevetkám, koukal jsem na vaši přednášku a problémy se svlékáním - nevím jestli problémy nastávají už u TH=15 nebo až třeba 20 a více. Zároveň to není vhodná tvrdost pro akvarijní rostliny. Dále mám možnost si pravidelně vozit vodu z chalupy v horách, kde je TH=3 a KH=0,3 (přibližně), nižší pH (6). To mi přijde zase jako velmi měkká voda, což pro rostliny a ryby asi nemusí vadit, ale pro krevetky ano, jak jste mluvil o tvrdosti krunýře apod. Tuším, že bych měl vodu míchat, ale v jakém poměru? a podaří se mi zachovat stabilní tvrdost a pH, aby neměly problémy krevetky? odměřovat pevný počet litrů každé vody, když si najdu poměr např pro tvrdost 6-8? nebo neřešit a lít tam pouze vodu z chalupy, případně vložit nějaký zdroj vápníku?

nákupu osmózy a úpravy vody bych se rád vyhnul. Dusičnany jsem zatím neměřil, dle vodárny by v Praze mělo být cca 20mg/L. Plánuji ještě zakoupit test a změřit obsah na chalupě.

díky za radu
Honza

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
19.02.2018 17:37:17

 Dobrý den, pokud byste volil méně náročné rostliny, tak si myslím, že i tu vyšší celkovou tvrdost zvládnou. Ve chvíli, kdy začnou prosperovat, tak s krevetami jako Bloody mary nebo C. japonica nebude problém. Takto od pohledu bych to zkusil jen s tou vodovodní vodou. Až se trochu rozrostou rostliny, tak dát  krevety.
Pokud to chcete ředit tou horskou vodou hned odzačátku, tak určitě proměřte ty dusičnany v obou zdrojích a pokud i ta horská voda bude mít 20 mg/ml a méně, tak ji tam klidně můžete dodávat pro změkčení.

Pro ty Neocaridiny zkuste vyladit vodu na těch 7-10 gH. Poměrově to bude asi 2/3 vody z vodovodu a 1/3 z chalupy.

JL.

odpovědět »

Honza
19.02.2018 18:10:15

Díky. Rostliny mám do začátku tyto, vybíral jsem Monte Carlo na kobereček a zbytek nějaké méně náročné rostlinky, i rychlerostoucí. Pro krevetky bych ještě přidal nějaký mech, zatím jsem se do něj nepouštěl.

rostliny:
Pogostemon erectus, Rotala rotundifolia, Micranthemum 'Monte Carlo', Ludwigia sp. 'Mini Super Red', Alternanthera reineckii mini, Lysimachia nummularia.

Dá se čekat, že ta horská voda bude mít málo dusičnanů? je to doufám nějaký pramen z podzemí, hnojená pole tam nejsou, spíše louky apod. Je to CHKO. Doporučíte spolehlivý test na dusičnany? levné prý měří nesmysly.

Chtěl bych nejdříve začít s rybami a když budou prosperovat tak přidat krevety. Ryby pouze velmi malé a snášenlivé s krevetami. Také potřebuji, aby se trochu zajela nádrž. Zatím mám založeno jen 14 dnů, počkám tak měsíc kvůli filtru. Amoniak a dusitany průběžně kontroluji.

Také mi Amazonia snižuje pH, na začátku jsem měl až 5,5 a teď 6. Doufám, že se to zvedne s výměnami vody a až se vyplaví kyseliny ze substrátu.

Takže tvrdost gH 3 by byla pro krevetky již problém? co se týče krunýře?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
20.02.2018 13:11:43

 Dá se čekat, že horská voda bude odhadem kyselá a měkká, ostatní parametry jsou otázkou, bývá to různé. To, zda bude mít moc dusičnanů je dost individuální - právě podle místa. Spíš bych řekl, že jich mít moc nebude.
Test na dusičnany - kapkový. Nejspolehlivější je dle mého názoru JBL. Je ale také nejdražší. Můžete použít Seru, Tetru, nebo se dá použít i levný tuzemský Aquar (neměl jsem s těmito výrobky nikdy problém).

Tvrdost gH 3 je už docela extrém i pro ty krevety z taxonu C. cantonensis. Také bych předpokládal v tak měkké vodě i malou pufrační kapacitu = dost by mohlo ráno a večer kolísat pH a další chem. parametry. 

Více už jsem psal - šel bych zezačátku špíše do tvrdší vody, kterou máte doma a v záloze bych měl tu měkčí a možná to půjde i bez "ředění".

JL.

odpovědět »

Honza
20.02.2018 15:49:09

Díky. Právě jsem četl, že AQUAR na dusičnany ukazoval nesmysly. Zkusím to JBL.

Aha, to kolísání hodnot by nebylo zřejmě dobré, ok. Ono i to KH blízko nule také znamená nestabilní pH, pokud jsem četl dobře články o chemismu vody na maniakva webu. Navíc tam bublám CO2, to jsem neuvedl.

a poslední dotaz - při jak tvrdé vodě může hrozit problém se svlékáním krevet? jsou to hodnoty až nad GH=20, nebo už při těch mých 15? díky

odpovědět »

Jiří Libus
20.02.2018 16:22:44

 Ano, to už je o zkušenostech.. Navíc zrovna firma Aquar v posledních dvaceti letech prodělala pár změn, takže zkušenosti jsou opravdu různé.Ano, čím jsou obě tvrdosti vyšší, tím je vyšší pufrační kapacita.. Pokud bubláte CO2, tak tím spíše bych zkusil nejdříve tu tvrdší vodu a pak uvidíte.

U Neocaridin bych neviděl problém s tou tvrdostí kolem 15. Těch 20 už je opravdu hodně, ale stále znám lidi, kteří v tom krevety mají a množí se jim. Těch parametrů ovlivňujících svlek a správné dorůstání je spousta a nedá se to moc shrnout tak jako v matematice či fyzice, kde platí nějaké jasné rovnice. Pokud bych to měl shrnout, tak pokud Vám v nádrži porostou normálně rostliny, poběží filtr a dusičnanů nebude více než 40mg/ml, tak bych tipoval, že tam krevety půjdou bez problémů. Jediné, co ještě poznamenám - pokud je rotlin příliš (to se ale u běžných akvaristů nestává), tak to také není dobře. Mám zkušenost, že když nechám nádrž zarůst v podstatě dokonale mechem, tak tam pak krevety ubývají. Jde pravděpodobně o souvislost s množstvím kyslíku přes noc - rostliny jim akvárium vydýchají. Ale toto nastává opravdu až byste přes rostliny neviděl do poloviny nádrže apod.

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 29
první | předchozí | následující | poslední