Garnelenchampionat 2012

I letošní rok se konaly v areálu veletrhů v německém Hannoveru velké „krevetkářské slavnosti“. Většinu krevetkářů přilákal již čtvrtý Garnelenchampionat. Spolu s ním se na hannoverském výstavišti konala soutěž The art of the Planted Aquarium ve dvou kategoriích - Nano-Competition v akváriích o rozměrech 25cm x 25cm x 30cm a XL-Competition v akváriích o objemu 250 litrů. Součástí celé akce byly samozřejmě prodejní stánky a soutěž bojovnic pestrých. Část veletrhů, které krevetkáři nevěnovali takovou pozornost, ale stála za shlédnutí byla plná plazů, ptáků a především koček a psů.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 1: Celkový pohled na soutěžní nádrže Garnelenchampionatu

The art of the Planted Aquarium

V soutěži Nano-Competition byla jedním z nejpozoruhodnějších výtvorů nádrž Olivera Knotta nazvaná Out of Square. Zajímavé na ní bylo to, že kromě excelentního interiéru akvária byla nádrž obklopena různými druhy suchozemských mechů a kořenů. Pokud šel člověk od akvária k akváriu a prohlížel detaily uvnitř nádrží, u tohoto díla bylo vždy lepší odstoupit i několik metrů, odmyslet si lidi okolo a při přibližování zpět k nádrži se nedalo ubránit dojmu, že člověk v podstatě vstupuje do lesa s překrásně osvětlenou dokonalou bažinou. Snad mi krajinní ekologové nebudou mít za zlé, když napíši, že celkový dojem z nádrže i jejího okolí budil skutečně aqua i landscaperský respekt. V soutěži The art of the Planted Aquarium byly ještě dvě velmi netradiční nádrže – jedna budila dojem kaňonu a v podstatě kromě ústí do kaňonu neměla průhledného místa, kterým by bylo možné vidět dobnitř nádrže. Poslední nádrž, kterou bych chtěl zmínit měla osvětlení umístěno na válci uprostřed akvária a rostliny v akváriu rostly směrem ke světlu ze všech stran – i shora. Z pohledu běžného akvaristy to je jistě téměř nereálný výtvor. Těžko odhadnout, jak se taková nádrž čistí (pokud to vůbec jde). Nicméně každý takový originální nápad zanechává inspiraci a podněcuje aquascapery v další tvůrčí činnosti. Bohužel poslední zmíněný výtvor na fotografii nemám – byl neustále obklopen davem lidí.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 2: Jedna ze soutěžních nádrží XL-Competition

Vyberte obrázek na serveru...Obr.3: Nádrž Olivera Knotta - Out of Square

Další zajímavé fotografie soutěže Nano-Competition

Prodejní část Hannoverského veletrhu

Co se prodejních stánků týče, opět zde byly zastoupeny téměř všechny velké německé firmy zabývající se akvaristikou. Zaměřením byly stánky specializované spíše na miniakvaristickou výbavu. V ČR je tento prodej zatím v začátcích, takže mne u jednoho stánku zaujal prodej balených nítěnek, patentek, koreter a dalšího živého zboží – prodávali se zde v neprodyšně zatavených igelitových sáčcích s čárovým kódem a popisem „zboží“. Některé firmy měly vlastní prezentace rostlinných akvárií. Především si návštěvník nemohl nevšimnout nádrží umístěných uprostřed stánku, které z každé strany nabízely dokonalý pohled na interiér nádrže a z žádné strany neměly rušivé elementy v podobě filtru, topení, CO2 skla či hadiček. Nechyběly zde stánky chovatelů a importérů, kteří nabízeli spoustu různých druhů a variet krevet. Od obyčejných cherry až po zajímavé variety tigrů apod. V prodejní části bylo méně novinek než loňský rok. Ten, kdo se těšil, že si zde koupí a domů přiveze černé či hnědé sakury měl bohužel smůlu

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 8: Chris Lukhaup a jeho stánek

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 9: Takto se prodávají nítěnky a patentky

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 10: Prodejní nádrž s plži a N. heteropoda var. Red

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 11: Výstavní nádrž firmy Dennerle

Garnelenchampionat

Nicméně alespoň v soutěžní části Garnelenchampionatu tyto krevety nechyběly. Soutěžní část byla opět rozdělena na 9 kategorií dle druhů a variet. Počty soutěžních akvárií lze těžko odhadovat, ale bylo jich několik set. Mezi soutěžními krevetami bylo možné spatřit právě již zmíněné černé sakury, nebo překrásné formy taxonu C. cantonensis, jako například černé a modré tigry, nechyběly variety King kong, Panda, Blue bolt, Red ruby atd. Některé z nás zaujaly i krevetky Macrobrachium dayanum, které se u nás sice chovají, ale tato varieta měla modrá klepeta. Osobně se přiznám, že jsem na tomto ročníku nekoupil ani krevetu (vynahradil jsem si to v Praze u kolegů, které řadím mezi velkokrevetkáře), nicméně inspirace a nadšení do dalších chovů jsem si odvezl opravdu hodně. S pocitem, že krevetkářský a miniakvaristický boom neklesá, ale spíše stále stoupá jsme se všichni vrátili do ČR. Někteří i s novými krásnými přírůstky do svých akvárií.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 12: Caridina cantonensis "Black Tiger with Orange Eyes"

Další zajímavé fotografie soutěže krevet - Garnelenchampionat

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 18: Pohled na některé nádrže soutěže Garnelenchampionat

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 19: Československá krevetkářská výprava, zprava: Jirka Záklasník, Jan Budai, Michal Pruner, Zdeněk Malát, Tom Merta, Lucka Stuchlíková, Dan Vašata, Jiří Libus

Komentářů 1 | Přidat komentář | Chronologicky

Jakub
08.02.2012 07:09:09

Perfektní článek, pěkné obrázky, jen tak dál=)

odpovědět »