Přidat komentář

Odpovídáte na příspěvek:

Jiri Libus
07.06.2016 14:30:17

 Dobrý den, je to tedy dlouhý dotaz, pokusím se odpovědět na všechny otázky, které v textu vidím, kdyby něco chybělo, ptejte se klidně dál.Nádrž 10 litrů je opravdu velmi malá - v takové nádrži se stabilita drží opravdu velmi obtížně. Krevetám v zásadě malý prostor nevadí, ale zmíním jen, že pěknou neplechu dokáže udělat třeba i půl gramu krmiva navíc v takové malé nádrži s chemickou a biologickou stabilitou... To odpovídá i na další nepřímé otázky - je velmi těžké odhadovat co se v tak malé nádrži změnilo, protože se tam mění něco v podstatě s každou dávkou krmiva, každým dolitím vody či dopadem světla z okna apod.
Dále tím, že toho z textu nevím moc, tak si mohu leccos domýšlet špatně. Vždy je lepší mít dotaz co nejkonkrétnější - tedy např. jaké krevety jste měl, jaké byly parametry vody v akváriu, jaké parametry má zdrojová voda a jakou konkrétní chemii/krmení/přípravky používáte.

ad.1) - Krmivem bych se nezabýval - díky nedostatku nebo malé variabilitě krmení určitě krevety nezahynuly.

ad.2) - Zmizení mrtvých krevet v členitější nádrži je běžné, živé navíc mrtvolky obírají a fungují jako destruenti, takže je chovatel prostě nenajde.

ad. 3) - 1/3 vody jednou týdně - to je naprosto v pořádku. Záleží ale, jaké měla voda, kterou jste doléval parametry - tzn, zda nemáte ve vodovodní vodě moc dusičnanů, jaká je její tvrdost, vodivost a pH. Odstát ji určitě nechte, alespoň aby se vyrovnaly teploty. Pokud měním ve svých třiceti nádržích, tak už to nedělám, ale je to spíše z toho důvodu, že už vím co krevetám vadí a co ne.

ad. 4) Nevím, co je to za přípravky, ale pokud víte proč je tam dáváte a jaké je jejich složení, tak se jim nemusíte nutně bránit. Pokud je tam dáváte jen proto, že Vám to někdo poradil/nebo to bylo v nějakém návodu a nejste si jistý, tak je lepší zjistit především množství mědi a těžkých kovů (na ty jsou krevety extrémně citlivé) a také zjistit co obsahují za další prvky a zda je tam nedáváte zbytečně, pokud třeba víte, že ve Vaší vodě už je těchto prvků hodně. Často to bývají třeba hnojiva, ve kterých jsou dusičnany a těch je leckdy dost i ve vodovodní vodě a pak je jejich vysoká koncentrace příčinou úmrtí živočichů.

ad.5) Tím, že nevím, jaký druh krevet v akváriu máte, tak je to trochu obtížné odhadovat, ale cherry za dobrých podmínek obvykle do měsíce od vytvoření vaječníků začnou nosit vajíčka pod pleopodami, crystalkám to trvá trochu déle. Malým krevetám při běžném chovu a odchovu není třeba věnovat vyloženě zvláštní péči, ale samozřejmě, pokud chcete mít chov i odchov lepší, tak enzymy a stimulancia např. Biozyme, Aminovita rozhodně neuškodí, ba naopak - podporůjí trávení i růst drobných krevet.

ad. 6) Co dál - zkuste proměřit parametry vody v akváriu. I přítomnost řasy naznačuje, že tam nejsou prvky v rovnováze. Např. jak vypadají rostliny v nádrži? Krevetám se daří tam, kde rostliny pěkně rostou, filtrace se čistí spíše méně a voda se mění 1 týdně cca 1/4 - 1/3 s tím, že dodávaná voda by měla mít ideální vlastnosti pro krevety (tedy např. u cherry dKH do 2 st., dGH do 15 st, vodivost do 500us, dusičnany - co nejméně, ale do 50mg/l.

Držím pěsti, JL.



(Email je soukromý a nebude veřejně zobrazen.)




Máte vypnuté zobrazení obrázků - nelze provést vizuelní kontrolu


* povinná položka