Caridina cantonensis "Crystal red"

Caridina cantonensis „Crystal red“ patří mezi nejkrásnější drobné krevetky. Vzhledem k její atraktivitě ji vedle Neocaridina heteropoda var. Red (Cherry) můžeme naléz v některých akvaristikách. O ostatní druhy ve většině prodejen nezavadíme.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 1: Mladý jedinec C. cantonensis "Crystal red"

Chov

Ve stručnosti můžeme říci, že „crystalky“ patří mezi krevetky, které nelze doporučit úplným začátečníkům mezi akvaristy. Teplotu bychom měli udržovat na 20–27 ° C. Vodu upřednostňují spíše měkkou – celková tvrdost do 16° dGH, uhličitanová do 6 ° dH. pH by mělo být udržováno mezi 6,0 a 6,8. Celkový obsah dusitanů a dusičnanů by měl být co nejmenší. Vzhledem k velikosti (v dospělosti má cca 2,5cm) je možné tyto krevetky chovat i v malých nádržích (pod 20 litrů). Nicméně vždy platí, že ve větší nádrži se lépe udržuje stabilita ekosystému, celkově je menší akvárium náchylnější na výkyvy teploty a parametrů vody.

Krevetky jsou vysloveně skupinoví či hejnoví živočichové, měli bychom jich tedy do začátku pořizovat alespoň 10ks. Tento faktor má i lidské hledisko - při nízkém počtu obyvatel akvária jsou krevety plašší a více se schovávají, chovatel se tedy spíše než pozorováním jedinečných projevů krevet zabývá jejich hledáním.

K chovu i odchovu Caridina cantonensis jsou vhodné substráty, které nemají velká zrna. Velmi vhodné jsou jílové substráty vyvíjené přímo pro chov krevet – upravují parametry vody na potřebné hodnoty bez jakýchkoli zásahů chovatele.
Stejně, jako ostatním krevetám, můžeme „crystalkám“ podávat nasekané živé či mražené krmení (cyklop, artemie, nítěnky), spařené kopřivy či krmiva určená přímo pro krevety obsahující spirulinu, chlorelu apod.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 2: Olšové šištice jsou v nádržích s krevetkami téměř nepostradatelné

Odchov


Samice mají o něco kulatější tvar, než samci. Vaječníky jsou viditelné podstatně hůře, než u variet druhu Neocaridina heteropoda. Samice Caridina cantonensis mají také klenutější pleopody (tvarově vypadají, jakoby měly větší břišní dutinu). Čím jsou krevetky starší, tím lépe je pohlaví rozeznatelné. To platí u všech druhů krevet. Caridina cantonensis „Crystal red" má přímý vývoj – po přibližně čtyřech týdnech se líhnou asi 1,5 mm velké krevetky.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 3: Samice s tmavšími oplozenými vajíčky pod pleopodami.

Často se objevují otázky, co s krevetkou, která již nosí vajíčka pod pleopodami. Chovatel vždy projevuje nadšení a má tendenci se o krevetku zvláště starat apod. Opak je ale pro krevetku lepším řešením. Obecně platí, že pokud vidíme krevetku, která již má vajíčka pod pleopodami, je nejlepší ji nechat v akváriu, ve kterém je a nepřelovovat ji. Stresem z přelovení se stává, že krevetka oplozená vajíčka pustí a my o mladé krevetky příjdeme. Vajíčka jsou zezačátku černá, postupem času se obsah stává transparentní. Po vylíhnutí mají již krevetky červenobílou barvu. Mladé krevetky nemusíme zvlášť krmit, v dobře zaběhlé prosperující nádrži si najdou potravu samy. Všechny mladé krevetky vypadají zezačátku jako samci, pohlavní dospělosti dosahují po cca 2–3 měsících.

Komentářů 29 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 29
první | předchozí | následující | poslední

Marek
04.06.2021 13:22:25

 Zdravím chovatele mám dotaz je možné chovat krystalky a akva s co2 všechny hodnoty splňuji tak zjišťuji jestli jim nemůže vadit co2

odpovědět »

Jiří Libus
04.06.2021 14:08:20

 Dodávání oxidu uhličitého v akvaristicky běžné míře crystalky neohrozí. Důležité je, aby to ale neházelo s pH při střídání dne a noci. Výkyvy parametrů se jim nelíbí.

odpovědět »

Petr Dvořák
31.10.2020 18:38:38

 Dobrý den, je možné do dešťovky přidat SERA mineral salt samozřejmě na dannou vodivost.

Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus
02.11.2020 09:17:51

 Dobrý den, určitě je to možné. Sám jsem dlouho crystalky odchovával na dešťové vodě v kombinaci s minerály.
JL.

odpovědět »

Milan
16.08.2020 21:55:22

 Dobrý den, chovám krevetky Red crystal v 50 litrové nádrži, vodu z RO míchám na 150 PPM, vodu měním každý týden asi jednu třetinu, krevetky žily v pohodě, ale teď po poslední výměně najdu každý den jednu mrtvou, nevíte v čem by mohl být problém? Neměním vodu často? Děkuji 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
17.08.2020 08:51:46

 Dobrý den, výměna vody, jak ji popisujete je takto v pořádku. Vodivost je také v normě. Dusičnany jste měřil? Takto bez bližší znalosti parametrů vody mne napadá, že v poslední době byla i vedra, takže by problém mohl být letní horko = souvislost s množstvím kyslíku rozpuštěném ve vodě. Co bych zkusil jako první - aby filtrace co nejvíce hýbala s hladinou, potom by se tam kyslík rozpouštěl více.
Držím pěsti, J. Libus

odpovědět »

Tom
22.07.2020 16:40:39

Dobrý den, je možné pro crystalky použít pemzu popř. lávovou drť jako část filtru pro osídlení nitrif. bakteriemi. Voda pro tyto krevetky je natolik měkká a "hladová", že i malé množství rozpuštěných částic z filtračního média by měnilo parametry vody.

odpovědět »

Jiří Libus
23.07.2020 15:11:34

 Dobrý den, osobně bych v tom neviděl problém. Mám crystalky běžně v akváriích se zeolitovým dnem a ten také háže pH nahoru. Sice jsem pemzu ani lávu do filtru nedával, ale troufám si říct, že bych tam oboje klidně dal. Sám používám u nádrží do 200 litrů jen půdní filtry nebo běžné molitanové bublifuky..
J. Libus

odpovědět »

Gabriela
28.06.2020 22:50:58

 Dobry den, chcela by som sa spytat. Doma mame vodu z reverznej osmozy. Mame mineralizovanu a demineralizovanu. Chcela by som si kupit crystalky, no neviem ktoru vodu mam pouzit. Na jednom fore mi odporucili aby som ich miesala v pomere 3:1. Mozem to tak robit?

odpovědět »

Jiří Libus
30.06.2020 15:16:20

 Dobrý den, záleží čím tu deminaralizovanou vodu z reversní osmózy mineralizujete. Pokud tu mineralizovanou proměříte a zjistíte, že má kH kolem 1, gH kolem 5 a žádné dusičnany, tak bych to s crystalkami zkusil rovnou v té mineralizované. Jinak se pro crystalky používá spíše voda demineralizovaná a do ní vmícháte přímo minerály pro crystalky určené.
Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Pavel Špalek
05.01.2020 02:00:15

 Dobrý den, mám v akváriu teď Crystal a Black crystal, voda RO+ minerály od dennerle, teplota 21 stupňů, pH 6,1 gh 5, Kh 1,  vajíčka nosily, vylíhlo se pár mladých ale neodchoval jsem ani jednu. Čím by to mohlo být?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
06.01.2020 15:18:32

 Dobrý den,
takto od pohledu se dá těžko něco říct. Každopádně první co bych udělal, tak zvednout teplotu na 23 stupňů, pokud nemáte vodivost do 100 - 150 us/cm, tak ji snižte postupně na tuto hodnotu. kH může jít i mírně nahoru, ale tím to nebude, takže určitě neexperimentujte s nějakými uhličitany, mušlemi a sépiovkami. pH se Vám na tuto hodnotu dostalo jak? Ne, že by to byla jasná příčina nezdarů, ale už to inklinuje k nižším hodnotám - hlavně to nijak uměle nesnižujte. Pokud se tam dostalo "samo", tak to nechte být. Důležité je také se mrknout na rostliny - ty leccos naznačí. Z popisu se dá odtušit, že máte nádrž již déle - rostou v pohodě a pokud byste je nestříhal, tak by jimi nádrž už zarostla? Co další živočichové? Jsou tam crystalky samy, nebo tam mají i nějaké rybky / jiné krevetky?
To je tak od pohledu vše, co mne napadá, že by mohlo hodit "udičku" k tomu, abyste začal chytat možné problémy.
Držím pěsti s chovem. J. Libus 

odpovědět »

Pavel Špalek
09.01.2020 06:44:12

 Dobrý den, děkuji za odpověď, doteď jsem nepoužíval topítko, takže objednám a zvednu teplotu, vodu micham na 180mS. pH se mi na tuto hodnotu dostalo díky aktivnímu substrátu dennerle pro crystalky, z rostlin mám v akváriu bucephalandry a ty stříhat nikdy nebudu muset, echinodorus tenelus a eleocharis mini taktéž a jediné co musím hodně trhat je monosolenium tenerum. Crystalky jsou v akváriu samotné. 

odpovědět »

Tom
31.01.2020 18:14:09

Uvedená vodivost 100-150 je skutečně v uS nebo ppm? Někdy se to plete

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
02.02.2020 15:42:06

 Mnou uváděná hodnota je v mikrosiemensech na centimetr - tak jak je napsáno v mém příspěvku.JL.

odpovědět »

Tomáš
12.12.2019 11:36:36

U starších větších kusů červených krystalek pozoruji, že se jim vytrácí bílé pruhy, které byly dříve plně pigmentované. Je to běžné nebo jim chybí nějaké minerály? U černých krystalek toto nepozoruji.

odpovědět »

Jiří Libus
12.12.2019 14:59:09

 Dobrý den, obecně se u crystalek děje, že s přibývajícím věkem je jejich barva o trochu méně intenzivní. Pokud to je takový rozdíl, že to pozorujete bez většího prohlížení krevet, tak to může být způsobeno i geneticky - prostě jde o kvalitativně horší populaci. Proto mají krevety stejného druhu leckdy rozdílné ceny. Dále to "odbarvování" může být způsobeno i nedostatkem minerálů či některých prvků. Vyloženě k podpoře bílé barvy doplněním určitých prvků a minerálů u Crystalek se vyrábí přípravek White pelet od firmy Genchem. 
Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Michal
04.03.2019 15:43:31

 Dobry den chtel sem se optat u krevetech caridina. Mam doma osmozu vodu do nadrze pro ne jen osmotickou plus doplnovat mineraly pro krevety nebo se mycha pul na pul s vodou z kohoutku? Diky za radu.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
04.03.2019 16:57:10

 Dobrý den, je možné míchat to i s kohoutkovou za předpokladu, že dokážete míchat tak, aby byl poměr obou různých vod alespoň tvrdostí, vodivostí a pH vhodný pro crystalky. Míchat vodu z osmozy s minerály je ale nejjistější - budete mít ve výsledku přesně takovou vodu, jakou chtějí crystalky.JL.

odpovědět »

Milan
02.12.2018 20:54:52

Dobrý den, chci se zeptat jestli se dají krevetky Red Crystal rozmnožit i ve vodě, která není upravená reverzní osmózou? Mám vodu 7 dKH a musím použít substrát, který je přímo pro krevetky? A jaké krmivo je vhodné pro podporu vybarvení krevetek? Děkuji moc.

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 29
první | předchozí | následující | poslední