Macrobrachium dayanum

Macrobrachium dayanum řadíme mezi velkoramenné krevety patřící do čeledi Palaemonidae. Svou velikostí (samice mají až 7 cm, samci až 9 cm) předčí všechny běžně chované krevetky z rodů Caridina a Neocaridina. Z etologického hlediska je M. dayanum snad nejpozoruhodnější krevetou chovanou ve sladkovodních akváriích. Dříve byla tato kreveta známa pod synonymy Palaemon dayanus a Macrobrachium sintangense. České názvosloví pro tuto krevetu název stejně jako pro ostatní krevety nemá, v obchodech, u prodejců či chovatelů u v zahraničí ji můžeme nalézt pod názvy Kaira river prawn, Red dusty, Ringelhangarnele, Shoko Garnele či Crevette chocolat. Její domovinou je jižní Indie, okolí Bengálského zálivu a řeka Kaira.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 1: Drobný samec Neocaridina zhangjiajiensis var. blue beze strachu dosedl na klepeto dominantního samce Macrobrachium dayanum.


Poměrně rozporuplný nadpis jsem zvolil úmyslně. Při prvním setkání s touto krevetou jsem byl překvapen obrovskými klepety samců. Tento znak je v rodu Macrobrachium obvyklý, nicméně u běžně chovaného druhu M. lanchesteri se samci s takovými klepety nevyskytují. Ve chvíli, kdy jsem si pořídil několik prvních párů, dal jsem jim do nádrže živé krmení – několik menších krevet rodu Neocaridina zhangjiajiensis. Byl jsem velice překvapen, když jsem těchto pár krevet zahlédl přibližně za týden stále v akváriu a po cca měsíci se můj údiv ještě zvětšil, když se v akváriu s obrovskými monstry druhu M. dayanum pohybovalo potomstvo maličkých N. zhangjiajiensis (Obr. 1). Nemohu samozřejmě tvrdit, že si tato Macrobrachia nikdy menších krevet či rybek nezobnou, ale při určitých podmínkách jsou schopna relativně mírumilovného soužití s obyvateli, kteří jsou i desetkrát menší než dospělci tohoto druhu.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 2: Dominantní samec s velkými hnědými klepety


Jak jsem již zmínil v úvodu, patří tyto krevety mezi velkoramenné. Proč právě velkoramenné nám jasně dokládají fotografie dospělých dominantních samců (Obr. 2 a 3).

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 3: Dominantní samec s velkými hnědými klepety

Ve srovnání s krevetami rodu Caridina a Neocaridina se samice Macrobrachií (Obr. 4) také mohou pochlubit velkými klepety, v porovnání se samčími jsou ale jejich klepeta daleko kratší a menší. Typicky zbarvení jedinci jsou většinou nahnědlí, šedí, někdy mají černé a načervenalé skvrnky na klepetech. Samci jsou obvykle tmavší, než samice.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 4: Dospělé samice mají klepeta menší než samci.

Na třetím článku zadečku se klene tmavý oblouk (Obr. 5), poslední článek klepet samců je hnědý a je pokryt štětinami (Obr. 6).

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 5: Na třetím článku zadečku se klene tmavý oblouk.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 6: Poslední článek klepet samců je šedý a je pokryt štětinami.

Jedním ze základních rozlišovacích znaků krevet jsou zuby nacházející se na rostru krevet (hrot, který vybíhá z hlavové části krunýře) (Obr. 7). Jedinci druhu M. dayanum mají na rostru 6-13 dorzálních zubů a 3-7 ventrálních zubů.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 7: Jedním ze základních rozlišovacích znaků krevet jsou zuby nacházející se na rostru krevet.


Chov je povětšinou bezproblémový, musíme však znát určitá specifika druhu. Několik měsíců po vpuštění do akvária se v populaci Macrobrachií vyprofiluje dominantní samec, který celé akvárium považuje za své teritorium. Záleží samozřejmě na velikosti akvária, ve dvouset a více litrových nádrží můžeme nalézt i několik dominantních samců. Tento samec má výrazně větší klepeta než ostatní samci a výlučně on se páří se samicemi a plodí s nimi potomstvo. Někdy se stane, že se při obraně svého teritoria samec pustí do šarvátky s ostatními samci v akváriu. Potom se může stát, že slabší samec příjde o klepeto. Tato situace však pro slabšího samce není fatální a klepeto či jiná končetina po svleku krevetě doroste (Obr. 8).

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 8: Samec, kterému dorůstá levé klepeto, o které přišel v boji se silnějším samcem.

Soužití s drobnějšími krevetami či středně velkými neagresivními rybami je možné. Měli bychom však mít na paměti, že na malém prostoru může docházet k potyčkám mezi Macrobrachii, závojnaté druhy rybek by s Macrobrachii také neměly být chovány (Macrobrachia jim mohou oštipovat ploutve. Drobné rybky by mohly být Macrobrachii pozřeny.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 9: Skrze krunýř prosvítají poměrně velká vajíčka pod pleopodami na zadečku samice.


Voda v akváriu by měla mít 20 – 30 °C, pH 6,5 – 7,5. Akvárium by mělo mít alespoň 50 litrů, raději i více. Stejně jako ostatní korýši, nesnáší tyto krevety byť i stopové množství měďi. Nádrž by měla obsahovat množství úkrytů (po svleku mají krevety měkký krunýř a jsou snadno zranitelné). Úkryty z jávského mechu a jiných jemnolistých rostlin jsou v akváriích s krevetami samozřejmostí. Svlečky krevet v akváriu necháváme – jejich požíráním si jedinci doplňují stravu. V přírodě se tato Macrobrachia živí povětšinou uhynulými rybkami. V zajetí je krmíme klasickou stravou pro všežravé akvarijní ryby, můžeme přidávat i kopřivy. Nejraději mají živou stravu – perloočky, larvy hmyzu, nítěnky apod.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 10:  Z vajíček se líhnou malé téměř průhledné krevetky.


Odchov taktéž není příliš problematický. Chovatelé krevet mají často v povědomí mýtus, že všechny druhy rodu Macrobrachium mají larvální stádia. Právě M. dayanum patří mezi druhy, které larvální vývoj postrádají. Na tento fakt ukazuje už i to, že samice po oplození nosí pod pleopodami jen několik desítek vajíček. Vajíčka jsou velká (cca 1 x 2 mm) (Obr. 9). Oproti tomu krevety s larválním vývojem mívají obvykle několik set maličkých vajíček. Samice nosí vajíčka 30 – 50 dní. Z vajíček se líhnou malé téměř průhledné krevetky, které se první část svého života ukrývají (Obr. 10).

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 11: Rostrum a oči na stopkách právě vylíhlé krevetky.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 12: Klepeto mladé krevetky je již také opatřeno drobnými štětinkami.

Z Obr. 11 a 12 je patrné, že již mají plně vyvinuté rostrum a klepeta a skutečně tedy nejde o larvy. Po cca dvou až třech týdnech se začnou mladé krevetky zbarvovat jako jejich rodiče (Obr. 13) a po dvou měsících můžeme v akváriu pozorovat téměř věrné kopie rodičů s tím, že většinou ještě nerozlišíme pohlaví mladých jedinců (Obr. 14).

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 13: Na cca 14 dní starých krevetkách je již vidět, že se začínají zbarvovat.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 14: U mláďat do dvou až tří měsíců nelze rozeznat pohlaví jedince, ale vypadají již jako kopie svých rodičů.

Celkově jde říci, že Macrobrachium dayanum je druh, který není v akváriích chovaný často, nejde o barevně atraktivní krevetu. Z hlediska jejího chování je však velice pozoruhodná a pozornost chovatelů si jistě zaslouží.

Komentářů 33 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 33
první | předchozí | následující | poslední

Robin Svoboda
08.11.2023 08:01:57

otázka mužu dat krevety čokoládové do akvária kde je bichir senegalský albin

odpovědět »

Jiří Libus
08.11.2023 08:28:13

 Dobrý den, k bichirům bych nedával žádnou krevetu - je téměř 100% jistota, že by ji okamžitě zabil. Jde o výrazně agresivní ryby.

odpovědět »

Jitka
15.06.2023 13:24:54

 Dobrý den, máme v akváriu již půl roku krevetky čokoládové. Jedna mohutnější s většími klepety (považovali jsme ji za samce) a druhá drobnější. V posledních 14 dnech se větší z krevet zbarvila do hněda a nosí pod zadečkem vajíčka. Je možné, že by si krevetky v pečování o vajíčka vyměnily role a vajíčka nosil samec? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Jitka

odpovědět »

Jiří Libus
19.06.2023 09:11:46

 Dobrý den, dominantní samci mají klepeta opravdu veliká a zblízka jsou na nich vidět drobné štětinky. Větší krevetka, pokud nosí vejce je samice a samec je zatím malý. Někdy se i stane, že samice začne pod pleopody nosit neoplozená vajíčka, ale to by je po zhruba po týdnu odhodila. Tedy přímo k otázce - není to možné, že by si krevetky vyměnily role a samec nosil vajíčka.
Ať se Vám daří s chovem, J. Libus

odpovědět »

Karel
25.09.2022 22:34:48

 Dobrý den, je možné chovat s krevetkami čokoládovými lorikárie?
Nebo nějaké druhy sumečků, případně pancéřníčků?
Děkuji za odpověď

odpovědět »

David
17.07.2020 22:27:49

 Dobrý den, chtěl bych se zeptat na váš názor, ohledně soužití skupinky  krevetek macrobrachium dayanum (1samec a 5samiček) s krevetkami rodu neocaridina ( cca 15ks ) v 112l akváriu. V akvárku mám relativně hodně úkrytů a schovávaček. Jen jsi nejsem jistej jestli spolu bidou žít v míru.

Děkuji za odpověd.Hezký den

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
21.07.2020 08:50:16

 Dobrý den, M. dayanum je nejmírumilovnější z macrobrachií, které jsem kdy měl. Měl jsem je i s Neocaridinami  - Blue dream apod. a soužití bylo bez problémů. Větší nádrž co popisujete je optimální. Každopádně bych doporučil dát do nádrže nejdříve Neocaridiny a až si zvyknou a ideálně až se trochu namnoží, tak tam dát ta Macrobrachia.Hezký den, J. Libus

odpovědět »

David
21.07.2020 15:54:50

 Dobrý den, v akvárku macrobrachia už mám a včera večer jsem přidal do akvárka neocaridiny. Zatím si jich macrobrachia zrovna moc nevšímají a neocaridiny se ubydleli v javském mechu kde se schovávají. Nemám macrobracha odlovit do dočasné nádrže? aby se neocaridiny 
Děkuji za odpověd.Hezký den

odpovědět »

Jiří Libus
23.07.2020 15:08:37

 Dobrý den,
pokud jste je tam dal a Macrobrachia na ně neútočila, tak bych je ani nevytahoval. Pouze v případě, že by bylo patrné, že si Macrobrachia chtějí zobnout Neocaridin, tak bych jim zařídil na půl roku jinou nádrž a pak je tam vhodil až budou Neocaridiny trochu namnožené..

JL.

odpovědět »

Zbyněk
24.12.2019 12:17:01

 Kdo by měl zájem o Macrobrachium Dayanum v okolí Uh.Hradiště ,ať se ozve..Mám asi 10 mladých 3-4cm.Cena asi 30kč/ks nebo výměna za jiné. 

odpovědět »

Dominik
14.02.2021 09:04:06

Zdravím, pokud jsou krevety ještě k mání tak bych měl zájem. Děkuji

odpovědět »

BeranekCZ
10.09.2019 10:49:10

 Kdyby o ně měl někdo zájem (okolí Hradce Králové a Pardubic), tak ať se ozve. Máme jich v akvárku až moc :)

odpovědět »

Pavel
18.11.2019 20:10:19

 Dobrý  večer, jsou krevety ještě k dispozici, popřípadě jaká je cena?

odpovědět »

BeranekCZ
19.11.2019 23:00:11

 Dobrý den, krevety k dispozici jsou. Cena by byla k jednání. Ale asi kolem 30 - 40kč. Moc jsem nad tím zatím nepřemýšlel. Nebo výměna za jiný druh krevetek :-).

odpovědět »

Robert
06.03.2021 13:05:08

 Dobrý den..mel bych zajem o Dayanum jestli ještě prodáváte 

odpovědět »

Robert
06.03.2021 13:40:29

 Dobrý den..mel bych zajem o Dayanum jestli ještě prodáváte 

odpovědět »

BeranekCZ
07.03.2021 11:15:31

 Dobrý den,
krevetky už nejsou. Něco jsem rozdal a pak už se přestaly tak množit.

odpovědět »

Libor
15.12.2018 21:07:44

 Zdravím, 
dneska mě tyto potvůrky překvapily, vesele si pochutnávaly na listech  kryptokoryny, na oko listy vypadaly zdravě. Zkusím dát víc rostlinné stravy a budu doufat, že je ty choutky přejdou :o)

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
17.12.2018 09:53:46

 Není to úplně tradiční, ale stane se, že si Macrobrachia štípnou kus rostliny. Sám jsem se s tím tedy nesetkal a jak píšete - bývá to častější spíše u rostlin, které chřadnou. Pokud listy vypadají zdravě, zvolil jste určitě nejlepší variantu - dát jim tam trochu spařené kopřivy či špenátu..
Ať se daří s chovem, J. Libus

odpovědět »

Dominik
14.02.2021 09:02:21

 Zdravím, pokud jsou krevety ještě k mání tak bych měl zájem. Děkuji

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 33
první | předchozí | následující | poslední