Neocaridina heteropoda var. Red (Cherry)

Neocaridina heteropoda var. red patří k nejznámějším a nejčastěji chovaným drobným krevetám. Má červeně zbarvené tělo i končetiny. Zbarvení krevet se odvíjí od rozmístění a množství pigmentových zrn v buňkách, které nazýváme chromatocyty.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 1: Intenzita červeného zbarvení se odvíjí od množství chromatocytů na těle krevet. 

Červená barva této variety většinou nepokrývá celé tělo, ale mezi červenou najdeme průhledná místa. Samečci jsou v dospělosti většinou daleko světlejší a méně intenzivně zbarvení, než samice. Samice naopak se stářím získávají intenzivnější barvu. Samice nosí ve vaječnících obvykle žlutá vajíčka. Oplozená vajíčka pod pleopodami mají žultou, méně často zelenou barvu. Mezi akvaristickou veřejností je pro tuto varietu rozšířen název Red cherry.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 2: Samec Neocaridina heteropoda var. red (Cherry)

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 3: Samice Cherry se žlutými vajíčky pod pleopodami.

Chov

Základní podmínkou je dobře fungující zaběhlé akvárium. Krevety tohoto druhu jsou velmi adaptabilní a odpustí mnoho omylů. Jsou proto velmi vhodné pro krevetkáře - začátečníky. Cherry nevyžaduje měkkou či tvrdou vodu a je schopna žít opravdu téměř v jakékoli ekologicky stabilnější nádrži. Vyhovují jí teploty 20 - 26 °C. Teploty nad 28 °C jsou pro krevetky celého rodu Neocaridina přinejmenším nevhodné.

Stejně jako u ostatních drobných druhů krevet, soužití s rybami je problematické. Do společnosti těchto krevet volíme velmi malé a mírumilovné druhy jako jsou Heterandria formosa, Danio margaritatus apod. Větší druhy mohou být zvláště mladým jedincům nebezpečné. Záleží však na mnoha okolnostech chovu, především na prostředí nádrže, ve které krevety žijí. V hustě zarostlé nádrži budou drobné krevety lépe unikat predátorům, než v nádrži bez úkrytů. Osobně jsem viděl i akvária s krevetami, ve kterých žily parmičky, rasbory i terčovci. Podíváme-li se na velikost terčovců a jejich nároky na teplotu vody, je jasné, že tento druh krevetky opravdu vydrží vše.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 4: Samice hledající potravu na stonku pokrytém štětičkovou řasou.

Odchov


Podobně jako u chovu, je základem odchovu dobře fungující nádrž. Před vylíhnutím jsou pod pleopodami patrná vajíčka, v nichž jsou při detailním pohledu vidět malá očka krevetek připravených k vylíhnutí. Rostliny poskytující úkryt, jako jsou nejčastěji pěstovaný akvarijní mech - Taxiphyllum barbieri (často zaměňovaný za téměř se u nás nevyskytující Vesicularia dubyana), méně častý Stringy moss  Leptodictyum riparium, řečanka (Najas guadelupensis) nebo dnes populární Lomariopsis lineata či Monosolenium tenerum nejsou pro úspěšný odchov podmínkou. Slouží ale jako dobrý úkryt pro čerstvě svlečené samice s vajíčky a pro mláďata, která po vylíhnutí z vajíček měří jen několik milimetrů.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 5: Jemnolisté a rychlerostoucí rostliny poskytují krevetkám vhodný úkryt a odčerpávají dusík.

Svlečky jsou bílé až průhledné a z akvária je neodstraňujeme – krevety je požírají a jsou pro ně zdrojem živin. Teplota k odchovu by měla být udržována mezi 22 - 24 °C. Filtrace by měla mít póry menší než mláďata, v opačném případě hrozí zahynutí drobných krevet ve spleti bioakvacitu a dalších použitých filtračních médií. Odchov stimulujeme častější výměnou vody. Přítomnost olšových šištic a dubového listí sbíraných mimo vegetační sezónu není v nádrži pro odchov nezbytná, ale huminové kyseliny, které se z nich vyplavují jsou také dobrým stimulem pro množení krevet všech druhů. Rozkládající se dubové listí a olšové šištice navíc představují pro tyto krevety přirozený zdroj potravy, kterou sbírají drobnými klepítky opatřenými štětinkami.

Vyberte obrázek na serveru...Obr. 6: Klepeta drobných řasožravých krevetek jsou opatřena štětinkami, kterými krevetky sbírají potravu.

Celkově jde říci, že Neocaridina heteropoda var. red je kreveta velice vhodná pro akvaristy, kteří s chovem krevet začínají, nebo chtějí mít velkou populaci atraktivně zbarvených krevet.

Komentářů 148 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 148
první | předchozí | následující | poslední

Marek Černý
07.08.2020 21:00:17

 Zdravím všechny příznivce a chovatele krevetek apotřebuji radu mám red cherry a jsou pořád zaparkovaný v rohu u dna žádná neumřela ale nevím co jim je jsem začátečník tak si nevím rady začalo to přidání rostlin vodu měním 1za 5dni 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
10.08.2020 10:34:44

 Dobrý den, pokud krevety nemění místo a přišlo to s přidáním rostlin, je dost pravděpodobné, že šlo o prohnojené rostliny s vatou, ve které bylo množství prvků, které se krevetám nemusí líbit. Dělají to často pokud se jim nedostává kyslíku nebo je kyslíku zbavuje nějaký blokátor jako třeba dusičnany. Důležité při těchto změnách je zbavit se příčiny (např vyjmout zbytky kousků vaty či uhnívající části rostlin apod.), vyměňovat vodu častěji, ale pokud měníte 1 za 5 dní, tak by to mělo stačit. Hlavní je, aby zdrojová voda, kterou tam lijete byla bez dusičnanů a těžkých kovů..
J. Libus

odpovědět »

Pavla
06.06.2020 20:47:44

 Dobry den,chovam krevetky Red cherry teprve kratce ale zacaly se rychle mnozit..tak jsem jich vetsinu rozdala a nechala si 3.kusy a pro ne jsem chtela zalozit zvlast krevetarko..nez se vsak nove akva uskutecnilo byly krevetky docasne ve spolecenskem akvariu 60l..nez jsem je vsak stihla prendat no noveho domecku stihly 2.samicky porodit.Po paru dnech sly do noveho akva kde jsou dodnes asi 2.mesice a prijdou mi ze nerostou..nebo jen velice pomalu..akva 45l,parametry v poradku a asi 30ks krevetek ruznych velikosti.V puvodnim akva zustalo 6.krevetek ktere jsem prehlidla pri prelovovani..a ty uz jsou velikostne podobne dospelym a dokonce uz maji vajicka.Muj dotaz zni jak je mozne ze v kazdem akva rostou krevetky jinym tempem..a co muze zpusobit zpomaleni rustu v krevetarku 45l..dekuji

odpovědět »

Pavlína Kostincová
16.02.2020 16:27:32

 Dobrý den. Já jsem akvaristikou nepolíbená, proto tak hloupý dotaz. Někde jsem se dočetla že krevetkám vadí různé spreje ve stejné místnosti,kde jsou ony.  Může jim uškodit čištění koberce?  Děkuji a omlouvám se za takový dotaz.

odpovědět »

Jiří Libus
17.02.2020 16:14:16

 Dobrý den,
nejvíce vadí insekticidy a spreje eliminující přítomnost živočichů v domácnosti. Samozřejmě, i jakékoli jiné látky rozpuštěné ve vzduchu se mohou dostat do nádrže (podobně jako se rozpouští ve vodě kyslík, který dýchají ryby).
Prakticky bez znalosti podrobností o Vašem přístupu ke kobercům mohu odpovědět obecně. Pokud čištěním koberce myslíte to, že prostě na koberec nalijete nějakou běžnou čistící pěnu, která se pomocí nějakého tepovače rozptýlí po koberci a pak to něčím drhnete, tak toto krevetkám škodit nebude. Předpokládám normální použití jako v domácnostech, kde běžně chodí lidi a domácí zvířata. Pokud použijete nějaký přípravek, který obsahuje i něco proti molům apod, to už škodit může...

Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Petr
17.08.2019 09:25:23

 Ahoj, v akvarium 8l chovam asi 6 krevet (neocaridina) - nic jineho tam neni, zatim se jim dari. Jedna krevetka dokonce nesla vajicka, ted jich uz nema. Ale, zacali mi po akvariu behat neco podobneho jak spermie :-) s hlavickou, tykadlami a bycikem. Maji asi 1mm, muzou to byt nove narozene krevety?
Pak dalsi dotaz, najednou se mi v akvariu objevili i jine organizmy, napr. ma to dohromady asi 1,5 mm, vepredu tykadla, pak brisko a v zadu jakoby ploutev ale pozustava ze dvou casti velkych jak brisko (muzou to byt klanonozci?- ale odkud? Skodi?). Co to muze byt? Vajicek krevety bylo asi 5 ks. Kdyz sectu vsechno, co je nove v tom akvariu, tak je toho vic.
V akvarku pouze rasokoule, koupene musle a pisek. Filtr není, ale vzduchovani ano. Menim pouze vodu, nevim odkud by nove organizmy mohli dorazit. Krevety jsem kupoval asi pred 3 tydny u chovatele krevet.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
19.08.2019 13:10:09

 Ahoj, to první může být třeba lasturnatka (Ostracoda). Nebo je možné, že oba dva živočichové, co popisuješ jsou buchanky. Jeden je s vajíčky a další, co jsou menší jsou bez vajíček. Těžko říci takto z popisu, ale zkus to dát do Googlu a uvidíš, zda je to podobné těm živočichům, které zmiňuji. 
Odkud se dostali - vajíčka a spory těchto mikroskopických organismů jsou na všem - na živočiších, na rostlinách, na kamenech apod. Když mají vhodné podmínky, tak se začnou vyvíjet a množit. Pokud to jsou buchanky, tak bych se jich trochu bál - dá se do akvárka vložit třeba pár ks potěru gupky apod. a ony je vyzobou.

J. Libus

odpovědět »

Petr
19.08.2019 14:05:38

 Dík za odpoved, zda se, ze se vazne jedna o buchanky.
Proc bych se je měl bat? Kvuli premnozeni?
Rybky tam davat moc nechci kvuli tomu, aby mi nevyzobali i cerstve narozene krevety.

odpovědět »

Lucka
30.07.2019 22:33:46

Dobrý den, koupila jsem si několik krevetek (red cherry) a jedna měla vajíčka, po třech týdnech jsem ji našla mrtvou. Bylo to druhý den po výměně pravidelné výměně vody. Nejevíla žádné známky nemoci, ostatní krevetky neuhynuly, dusičitany OK, voda tvrda. Nevíte čím to mohlo být? Děkuji.

odpovědět »

Jiří Libus
05.08.2019 13:14:03

 Dobrý den, obecně krevetky, které nosí vajíčka jsou háklivější na výkyvy chemismu vody a samotné "nošení" vajec u pleopodů je pro ně fyzicky náročné. Pokud jsou všechny krevety v pořádku a uhynula jen jedna, pak bych se neznepokojoval - to, že uhyne jedna z mnoha krevetek je běžné a že to bude ta "starší" a nosící je pravděpodobné.
JL.

odpovědět »

Dominik Adamec
13.04.2019 19:08:36

 Dobrý den, mohu se zeptat jestli se dají krevetky chovat i v bioaktivních akváriích? Předem děkuji za odpověď. 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
13.04.2019 22:08:43

 Dobrý den, ano, krevety se dají chovat v jakékoli nádrži, kde jim nastolíte podmínky, které odpovídají jejim nárokům.Otázkou dále je, co přesně myslíte výrazem bioaktivní akvárium, protože pokud vezmu slovo bioaktivní doslovně, tak tuto vlastnost splňuje vlastně skoro jakákoli zaběhlá nádrž - je plná spousty drobných organismů, které nepozorujeme a pomáhají nám udržet biologickou rovnováhu v nádrži, odbourávají dusičnany atd.

Zajímavé jsou v tomto ohledu třeba Halocaridiny, které vydrží i několik let v hermeticky uzavřeném ekosystému a díky této vlastnosti je třeba NASA používá ke svým vesmírným experimentům.

J. Libus

odpovědět »

Dominik Adamec
14.04.2019 21:56:24

 Znovu ďekuji a tím bioaktivní akvárium jsem myslel akvárium bez filtru a vzduchování ve kterém si vytvořiíte vlastní ekosystém. Předem znovu děkuji za odpověď. 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
15.04.2019 08:56:12

 Ano, je to úplně bez problémů - v takovém akváriu být  krevety mohou, sám takové nádrže mám a má je takto spousta chovatelů. Jak jsem ale popisoval v příspěvku níže, musíte umět udržet podmínky v nádrži tak, aby odpovídaly nárokům krevet. Filtrace a další technika v nádržích jen pomáhá tyto podmínky udržet, ale není to rozhodně tak, že technika akvárium spasí a je hned nastolena biologická rovnováha apod. Tzn, pokud udržíte v nádrži bez techniky dusičnany pod 50mg/l, tvrdost a pH podle druhu krevet a vydrží Vám to tak v nádrži, aby parametry výrazně nekolísaly, tak v tom nevidím vůbec problém.

odpovědět »

Josef Šnopl
28.01.2019 22:56:45

 Mohu poprosit jak tu vodu nejlepe zbavit uhlicitanu? Jestli přidat rostlinky? Nebo co s tim? Moc děkuji za radu.

odpovědět »

Jiří Libus
29.01.2019 12:45:07

Dobrý den, záleží, zda krevety hynou jen při svleku, nebo hynou z jiných důvodů. Uhličitanovou tvrdost snížíte měkkou vodou (voda z Reversní osmózy apod). Pokud třeba hynou z důvodu blokace příjmu kyslíku nějakými dusičnany apod, tak by se hodila výměna vody za takovou, která dusičnany obsahuje málo. Proměřte nebo nechte proměřit parametry a zjistíte, kde by mohl být problém. Primárně bych měřil kH, pH a obsah NO3. Pokud jsou tyto parametry v normě, je ještě možné se zaměřit na gH. Pokud je vše OK jak ve zdrojové, tak ve Vaší vodě v nádrži, tak bych přistoupil k častější výměně vody a vložil bych do nádrže více rychlerostoucích rostlin. Více takto od počítače bohužel nejde moc sdělit. 
J. Libus

odpovědět »

Josef Šnopl
01.02.2019 15:26:19

Dobrý den. Včera se mě vyklubal spousta malých krevetek tak je ta voda snad v poradku ale preventivně podniku všechna opatření které jste poradil a moc děkuji za váš drahocenný čas. Šnopl Josef

odpovědět »

Martin Tv
18.04.2020 01:57:45

 Vím, že tohle je rok starý post, ale třeba poradím novým akvaristum.Na snížení tvrdosti vody je, jak kolega Libus říká, zejména  potřeba zdroj měkké vody. Zdarma jde snížit tvrdost zhruba o 4 - 7° dh větvemi či kořeny (používejte dubové nebo bukové, zkratka tvde dřev,  které prevarite nebo aspoň spatříte a necháte zvlášť ve vodě odstát 2 dny) a olšivyma šiškama. Tento postup vám však sníží i pH a to zhruba o 0,2 stupně. Je naprt když máte Gh 18 (velmi tvrdá voda) tomusíte do osmozy, nebovozík kyblama. 

odpovědět »

Jozef K.
08.09.2020 20:33:51

Dobry den, prosim Vas, ked tam chcem pridat dubovu vetvicku, dava sa tam aj s korou? Alebo ju pred prevarenim treba zbavit kory a pridat tam cisto len drevo? Pripadne musi to byt cisto zdrava vetvicka? Mam napriklad jeden krasny kusok, ale cast kory pokryva lisaj.

odpovědět »

Jiří Libus
09.09.2020 15:08:36

 Dobrý den,
do akvárií se obvykle dává dřevo již vyluhované ve vodě, které samovolně klesá ke dnu. Vložíte - li do nádrže větvičku, která nebyla nikdy ve vodě i s kůrou a lišejníkem, je pravděpodobné, že bude docházet k velkému uvolňování organického odpadu (někdy i k zabarvování vody) a navíc větvička bude plavat na hladině. 

Ideál bude, když větvičku převaříte jak píšete, zbavíte ji kůry a necháte ve vodě mimo nádrž do doby než sama bude klesat ke dnu. Případně můžete najít již plavené větvičky v okolí potoků, rybníků a řek.

Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 148
první | předchozí | následující | poslední