Neocaridina zhangjiajiensis var. Blue

Krevetky druhu Neocaridina zhangjiajiensis řadíme mezi drobné řasožravé krevetky. Původní forma tohoto druhu je, co se týče zbarvení, velmi variabilní. V dnešní době populární bílé a modré mutace tohoto druhu byly selektovány z chovu německého akvaristy Ulfa Gottschalka. Cílenou selekcí a zpětným křížením bylo dosaženo dnes již poměrně stabilních variet – bílé a modré. Bílá forma tohoto druhu má nádherná bílá vajíčka, které připomínají drobné perly. Díky tomu získala anglický název White Pearl. Modrou mutaci tohoto druhu můžeme najít pod anglickým názvem Blue Pearl. Český název, jako většina sladkovodních krevet nemá, chovateli jsou často označované jako modré perly. Dle dostupných informací jsou dále šlechtěny zelené a oranžové variety tohoto druhu, které zatím nejsou dostupné a ustálené. Jedinou varietou, která je kromě bílé a modré výjimečně k dispozici je N. zhangjiajiensis var. Amber (hnědožlutá varieta).

Chov

Podmínky pro chov tohoto druhu jsou stejné, jako u druhů Neocaridina heteropoda a Neocaridina palmata. Modré zbarvení těchto krevet není intenzivní, spíše by se daly označit za namodralé - viz fotografie na internetu.

Základní podmínkou je dobře fungující zaběhlé akvárium. Krevety tohoto druhu jsou velmi adaptabilní a odpustí mnoho omylů. Jsou proto velmi vhodné pro krevetkáře - začátečníky. Nevyžadují měkkou či tvrdou vodu a sou schopny žít opravdu téměř v jakékoli ekologicky stabilnější nádrži. Vyhovují jim teploty 20 - 26 °C. Teploty nad 28 °C jsou pro krevetky celého rodu Neocaridina přinejmenším nevhodné.
Stejně jako u ostatních drobných druhů krevet, soužití s rybami je problematické. Do společnosti těchto krevet volíme velmi malé a mírumilovné druhy jako jsou Heterandria formosa, Danio margaritatus apod. Větší druhy mohou být zvláště mladým jedincům nebezpečné. Záleží však na mnoha okolnostech chovu, především na prostředí nádrže, ve které krevety žijí. V hustě zarostlé nádrži budou drobné krevety lépe unikat predátorům, než v nádrži bez úkrytů. Osobně jsem viděl i akvária s krevetami, ve kterých žily parmičky, rasbory i terčovci. Podíváme-li se na velikost terčovců a jejich nároky na teplotu vody, je jasné, že tento druh krevetky opravdu vydrží vše.

Odchov

Podmínky pro odchov Neocaridina zhangjiajiensis var. Blue jsou také téměř totožné s ostatními druhy rodu Neocaridina.

Podobně jako u chovu, je základem odchovu krevetek Blue pearl dobře fungující nádrž. Před vylíhnutím jsou pod pleopodami patrná vajíčka, v nichž jsou při detailním pohledu vidět malá očka krevetek připravených k vylíhnutí. Rostliny poskytující úkryt, jako jsou nejčastěji pěstovaný akvarijní mech - Taxiphyllum barbieri (často zaměňovaný za téměř se u nás nevyskytující Vesicularia dubyana), řečanka (Najas guadelupensis) nebo dnes populární Lomariopsis lineata či Monosolenium tenerum nejsou pro úspěšný odchov podmínkou. Slouží ale jako dobrý úkryt pro čerstvě svlečené samice s vajíčky a pro mláďata, která po vylíhnutí z vajíček měří jen několik milimetrů.
Svlečky jsou bílé až průhledné a z akvária je neodstraňujeme – krevety je požírají a jsou pro ně zdrojem živin. Teplota k odchovu by měla být udržována mezi 22 - 24 °C. Filtrace by měla mít póry menší než mláďata, v opačném případě hrozí zahynutí drobných krevet ve spleti bioakvacitu a dalších použitých filtračních médií. Odchov stimulujeme častější výměnou vody. Přítomnost olšových šištic a dubového listí sbíraných mimo vegetační sezónu není v nádrži pro odchov nezbytná, ale huminové kyseliny, které se z nich vyplavují jsou také dobrým stimulem pro množení krevet všech druhů. Rozkládající se dubové listí a olšové šištice navíc představují pro tyto krevety přirozený zdroj potravy, kterou sbírají drobnými klepítky opatřenými štětinkami.
Celkově jde říci, že Blue pearl je kreveta velice vhodná pro akvaristy, kteří s chovem krevet začínají.

Komentářů 5 | Přidat komentář | Vlákna

Jiří Libus
13.06.2019 12:51:59

 Dobrý den, pokud jsou vajíčka již s očkama a jsou vidět jen jako malé schoulené krevetky, tak se dá vajíčka jehlou vypreparovat a vložit k síťce někde v blízkosti filtru a krevetky se dovylíhnou. Pokud vajíčka nemají ani vidět očka, tak nemá cenu cokoli řešit a můžete ji z nádrže vyjmout, aby se zbytečně nekazila voda.Sůl do nádrže klidně přidat můžete, ale nedělal bych to - zbytečně si tím uděláte vodu tvrdší s živinami nepřístupnými pro rostliny. Krevety snesou klidně gram na litr. Pokud by šlo o japoniky, gracilirostrisky a jiné poodbné krevety s vývojem larev ve slané vodě, tak ty snesou bez újmy i 10g soli na litr. 
JL.

odpovědět »

Viky
13.06.2019 10:48:38

 dobry den, 
dnes mi uhynula cervena krevetka a na spodni strane ma nedovylihle mlade. mam ji nechat v aqariu jako potravu pro ostatni nebo vyndat a dovylihnou se jeste mladata nebo ne?
Mohu pridat sul do nadrze abych zabranila prenosu pripadnych nemoci z ryb  a pripadne kolik abych neublizila krevetkam ?
Dekuji.

odpovědět »

Adam
23.02.2014 09:13:28

Moc děkuji za odpovědi a za informaci že došlo k překlasifikaci tohoto druhu

odpovědět »

Jiri Libus
23.02.2014 08:02:36

 V nejbližší době je prodávat určitě nebudeme a co bude za rok se dá těžko odhadovat - zkuste se podívat na inzerci, zda je někdo v blízkosti bydiště neinzeruje. Předesílám, že mohou být již označovány jako N. palmata var. blue, protože došlo k překlasifikaci tohoto druhu. Obsah dusičnanů v nádrži se zmenšuje především výměnou vody za vodu bez bez dusičnanů (voda z osmózy, demikolony a leckdy i vodovodní voda), dobrou filtrací s větším objemem filtračního materiálu (je v něm potom větší množství denitrifikačních bakterií). V neposlední řadě snižují obsah dusičnanů prosperující rostliny.
Držím pěsti se sháněním a s chovem, K.M. Libusová

odpovědět »

Adam
22.02.2014 19:05:28

Mohu se zeptat kdy začnete prodávat Neocaridina zhangjiajiensis, a jak se dá zmenšit obsah dusičnanů v nádrži ?

odpovědět »