Diskuze k článku: Atyopsis moluccensis

Komentářů 39 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 39
první | předchozí | následující | poslední

Michal
18.10.2023 13:35:25

Dobrý den. Mám už cca rok zaběhlé 110l akvárium. Chován v něm pár razborek, Neonek, Neocaridiny a vždy nějakou Moluckou krevetku. Neocaridiny se mi i pěkně množí. S Moluckými se mi ale celkově nedaří... vydrží vždy maximálně 3 měsíce, pak ztmavne, přestane chytat potravu a zemře. Nevíte co může být špatně? 

odpovědět »

Jiří Libus
18.10.2023 15:56:57

 Dobrý den,
molucké krevetky se do ČR dováží z Asie. Zažijí spoustu stresů (odlov z přírody, překupování než se dostanou k letadlu, dovoz do ČR letadlem často ve vodě s antibiotiky apod., a nakonec přelovování od importéra k prodejci). Tím se stane, že mnoho jedinců má velmi narušenou imunitu a mohou hynout poměrně rychle bez toho, aby se dalo poznat, co přesně jim na Vaší nádrži vadí. Každopádně dá se narazit na odolné jedince, kteří pak v nádrži vydrží i několik let. 
Obecně bych řekl, že pokud se Vám daří s Neocaridinami, tak by krevetka molucká také neměla mít problém.

odpovědět »

Samuel Fedor
07.06.2022 16:41:02

 Dobrý deň, 
Rád by som sa opýtal, že koľko filtrujucich kreviet môžem dať do 112l akvária a či vôbec. Sú tam otici, párik Colíz, tetry kráľovské a mrenky dúhové. Ďakujem. Samuel 

odpovědět »

Jiří Libus
09.06.2022 14:57:31

 Dobrý den,Atyopsisy jsou poměrně klidné krevetky. Trochu bych měl obavu, aby do nich tetry a mřenky nezobaly. Jsou sice velké, ale ozobávání by se jim nelíbilo.
Každopádně pokud to chcete vyzkoušet, pro jistotu bych pořídil jen 2ks a uvidíte, zda s osádkou jsou schopny žít.

odpovědět »

Max
20.04.2020 17:41:56

 Dobrý denRád bych se zeptal jak na krevety působí hnojivo plantamin od Tetra

odpovědět »

Jiří Libus
22.04.2020 08:55:15

 Dobrý den, zkušenosti přímo s tímto hnojivem nemám, ale důležité je, aby hnojivo neobsahovalo ve větším množství měď a bylo dávkováno jen pokud víte, že Vám chybí ten daný prvek, který hnojivo obsahuje. Zkuste se podívat na složení toho hnojiva, pokud neobsahuje měď, mělo by to být v pořádku.

Často dochází k tomu, že chovatelé přitupují k hnojivu pro rostliny jako k něčemu, co se do akvárka dává jen tak aby lépe rostly rostliny. Již se nezamýšlejí nad tím, že třeba mají v nádrži hodně dusičnanů a ještě si je tam lijí s hnojivem navíc, takže pak mají všichni akvarijní živočichové problémy se vstřebáváním kyslíku v tělním oběhu a hynou vlastně jen proto, že tam člověk přidal hnojivo obsahující něco, co v akváriu již je ve velkém množství.
Výše uvedený odstaveček je příklad s dusíkem, ale může to tak být třeba i s fosforem, železem apod..

Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Tomáš
18.12.2017 15:58:18

Dobrý den, krevetky chovám více než 2r a nyní jsem si na akvaburze koupil tuto filtrující krevetku, zkušenosti s krevetkami mám, nechal jsem je pomalým mixováním přivykat na jiný chemismus vody a posléze vypustil do 120l akva, kde úspěšně dlouhodobě prosperují neocaridiny. Jak se atyopsisy rozkoukaly, usídlily se na rostlinkách naproti filtru, po týdnu se jedna neaktivně uhnízdila mezi plovocími rostlinami a následně uhynula, po pár dnech ji následovala další. Předpokládám, že tyto krevetky jsou všechny importované kusy, na burze je nabízelo více lidí a já si vybral spíše ty větší, které už tu budou nějaký čas a snad si zvykly na umělé podmínky. Co jsem mohl zanedbat či na co si dát příště pozor? Jaké máte vy či ostatní zkušenosti s tímto druhem z importu.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
19.12.2017 09:44:09

 Dobrý den, Atyopsisy nejsou nijak nároční, pokud si ovšem do prvního svleku "zvyknou" na podmínky v nádrži. Osobně mám tu zkušenost, že pokud se dovezou importované krevety, je nejlepší je dát do stabilní nádrže s poměrně nízkou tvrdostí. Následně je vhodné je třeba půl roku zvykat na tu tvrdší vodu. Co se týče toho, že uhynuly po cca 1 měsíci - vypadá to také, že měly problém se svlekem - ta měkčí voda je ke svleku stimuluje. Na druhou stranu, pokud máte velmi měkkou vodu, tak mohl být problém s tím, že měly nedostatek minerálů k tvorbě krunýře, ale přijít na jasnou příčinu je téměř nemožné.

odpovědět »

Tomáš
19.12.2017 10:04:24

Děkuji za odpověď, nádrž byla více než rok zaběhnutá, ostatní krevetky v ní prosperují, pH 6.7, středně tvrdá voda 12st., což pro ně bylo asi příliš

odpovědět »

Jiří
01.09.2017 17:44:09

 Dobrý den,chci se zeptat, jak je to s krmením těchto krevet v praxi? 
Čím je krmit a jak moc? 
A přežijí i v době, kdy nebudu doma třeba na 2 týdny? 
Krevetky Neocaridina heteropoda bez problémů přežijí, něco si v akvárku vždy najdou i když jsme na dovolené.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
03.09.2017 17:44:48

 Dobrý den, krmit je vhodné jakoukoli prachovou potravou. Dá se např. použít sušená krmiva pro potěr rybek, sekané nítěnky, sekané spařené kopřivy apod. Vše vložit před ústí fitru a ono se to rozpráší po nádrži a krevety to lapají do "vějířů". Jak moc - to je složité specifikovat, ale určitě to nepřehánějte s množstvím, tak aby nedošlo k velkému ukládání nesnězené potravy. Při dvoutýdenní nepřítomnosti nemusíte mít strach - ve vodě je stejně stále spousta bakterií a mikroorganismů, které nevidíme a ony si je lapají. Bez žrádla by také vydržely podobně jako ryby či krevety těch 14dní..
JL.

odpovědět »

Jiří
03.09.2017 18:03:03

Moc děkuji za odpověď. Takže Hikari First Bites by bylo v pohodě :-) Ale hlavně to nepřehnat, ať to nezapadává do štěrku.
Kolik těchto krevetek by mohlo být v akvárku 80*35*40 cm? Mám v něm Neocaridina heteropoda + cca 15 ks Caridina multidentata (ty ty mám už 2,5 roku) a rád bych si pořídil hejno Boraras brigittae. Mohly by v tomto akvárku být 3 nebo i 4 krevety Atyopsis jako dominanta?

odpovědět »

Katka
05.05.2017 11:31:18

Dobrý den,
především děkuji za tyto stránky, jsou velmi přínosné a skvěle napsané.
Moje otázka se týká kulatých akvárek bez filtrace, topení, svícení atd., což Vám jako akvaristovi asi radost neudělá.. přesto se zeptám.
Četla jsem na internetu spoustu článků i s fotkami(kde se na pohled krevetkám dařilo) od chovatelů, kteří přešli na malá, velká a právě i kulatá akvária bez filtrace a ostatní techniky, popřípadé jen se vduchovcím kamenem. Dost mě to zaujalo,protože k akvaristice jako takové vztah nemám, klasické akvárium mě vůbec neláká ale krevetky si přeji už dlouho a líbilo by se mi pořídit 2 kulatá akva 16,5l a do každého třeba 5 nebo 10 malých řasožravých krevetek - nejprve zkusit třeba 2měsíce zaběhnout jestli nebudou zakalené a jestli budou fungovat a pokud ano tak teprve nasadit krevetky. Nicméně jsem se na výstavě zamilovala do filtrujících a proto se ptám - do takového akvária by byylo možná dát 2 filtrující či ne? Potřebují nutně filtr nebo by jim stačil ten vzduch. kamen?
Děkuji

odpovědět »

Katka
05.05.2017 11:59:35

Případně jestli by jste mi třeba poradil kde sehnat větší kulaté třeba 25l, jestli se vůbec vyrábí a jaký do něj filtr, jak přidělat atd?

odpovědět »

Jiří Libus
05.05.2017 14:08:00

 Dobrý den,
díky za pochvalu - to vždycky potěší. 

Otázka je dost obsáhlá, zkusím odpovědět tak, aby bylo vše jasné, ale narovinu si myslím, že bez nastudování literatury a zkušeností s větší nádrží Vám to půjde hůře. Obecně platí, že čím větší nádrž, tím lépe se udržuje chemická stabilita ekosystému a třeba i lépe drží v letních měsících nižší teplota, protože nad 30st. Vám krevety většinou nepřežijí.

S technikou je to obdobné - používá se kvůli tomu, aby Vám udržovala chemickou stabilitu, umožňovala v akváriu držet více chovanců a šetřila práci. Např. filtrace mimo jiné pomáhá odbourávat dusičnany, což v jisté míře dělají i rostliny, ale s filtrací více, tzn. můžete tam mít větší míru organického odpadu a krevety to nebudou vnímat špatně - dusičnany nebudou tolik stoupat.

Kulatá akvária se velká příliš nevyrábí, protože se do nich technika dává špatně a mají malou plochu dna (substrát na dně je také útočištěm mnoha denitrifikačních bakterií a pomáhá stabilitě nádrže, jinak ničemu to kulaté akvárium nevadí. 

Doporučil bych Vám pořídit to kulaté akvárium co největší, do něj dát co nejvíce rostlin, aby odčerpávaly dusík a začaly prosperovat. Nad akvárium nějaké světlo, aby rostliny rostly dobře. Pořiďte také testy - alespoň na NO3 a měřte jejich míru a pokud nebudou nad 50mg/l a nebudou velké výkyvy v pH, tak bych se tam nebál dát ani krevety.

Co se filtrujících týče, tak ty bych tam nedával jednak kvůli velikosti nádrže a jednak kvůli absenci proudící vody, kterou i kvůli své morfologické odlišnosti potřebují.

JL.

odpovědět »

Jiří Libus
05.05.2017 14:10:28

 Co se týče sehnání velkého kulatého akvária, tak to bohužel nevím - nemám s žádným výrobcem kulatých akvárií zkušenost.
JL.

odpovědět »

Katka
05.05.2017 20:33:52

Děkuji za super vysvětlení! Z toho co čtu na internetu od ostatních většinou moc moudrá nejsem, hlavně s těmi hodnotami vody. Někde psali, že ředit odstátou kohoutkovku s kojeneckou balenou funguje dobře, je to pravda?
Nakonec to asi vymyslím tak, že koupím jedno normální třeba 30l s filtrem a dám tam filtrující a do kulatého jen cherry. A pokud by kulaté nefungovalo a nedařilo se jim tam, nechám si ho na kytky a půjdou společně do hranatého, takže spokojená budu já i krevetky

odpovědět »

Jiří Libus
09.05.2017 09:11:43

 Dobrý den, záleží, co chcete s vodou dělat a jaké jsou cílové parametry a jaké jsou parametry té kohoutkové vody a té kojenecké vody. Kojenecká voda je obvykle měkká, takže se pomocí ní může např. snižovat tvrdost vody. pH má většinou kolem 7, takže vodu v nádrži by kojenecká voda přibližovala neutrálu. Kohoutkovou vodu má každý jinou, takže záleží jaké má parametry a co s ní chcete docílit. Je obvyklé, že se voda vyměňuje kvůli tomu, aby v nádrži nebylo moc dusičnanů a aby voda byla laicky řečeno čistší. Musí však být ta zdrojová voda také čistá, což se třeba zde v Brně o kohoutkové vodě moc říci nedá, protože má obvykle třeba dusičnany na hodnotě 50mg/l.. Což ale třeba Atyopsisům nebo cherry nevadí.

JL.

odpovědět »

Katka
09.05.2017 13:32:07

Tak já teď nejprve zavedu akvárko a po nějaké době udělám testy a uvidím, kdybych si s něčím nevěděla rady ještě než tam dám něco živého, tak se na Vás ještě obrátím jestli můžu. Moc mi Vaše odpovědi pomohly, děkuji. 

odpovědět »

Rodolfo Marques
03.09.2016 15:28:55

Hi,
I have some baby atyopis, byt i have some doubts.
I'm using only sea water at 25°c. But after one day i don't see any atyosis. I'm i doing something wrong? Should i mix fresh water with the sea water? I'm putting the larvae directly from fresh water to sea water.

Thank for your help.

Best regards,
Rodolfo Marques

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 39
první | předchozí | následující | poslední