Diskuze k článku: Chov řasožravých krevetek

Komentářů 349 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 349
první | předchozí | následující | poslední

Jana C.
25.08.2022 18:18:52

Dobrý den,  zcela mne učarovaly krevetky kardinalky. Ráda bych začala zařizovat akvarium a okolo Vánoc si je pořídila. Než s tím začnu, chtěla bych Vás požádat o 4 rady.
1) kořeny- mohou být v akváriu, např. red mood wood, neovlivní ph vody? 
2) substrát - mnoho chovatelů nemá v krevetkariich substrát, i když jsem četla, že právě v něm se dobře daří       nitrifikačnim bakteriím. Je dobré ho mít, samozřemě pro sulawesky?
 Akvarium chci mít osázené, ale jen mechy, které bych umístila na dekorace a dno pomoci mřížky
3) kameny- mohu použit rulu? Myslim, že je chemicky stabilní. Líbí se mi její kresba
4) šnek- mám už nano akvarium s red cherrynkama, celkový objem 18l, čistý tak 15l. Bydlely tam samy se spoustou mechů a anubisů. Pořídila jsem jim teď jednu brotiu. Stabilitu se mi daří držet, nicméně od doby, co tam s nima bydlí, se mi zvedly dusičnany z 12 na 20. Objednala jsem si sice osmóza s DI filtrem, ale i tak, nebude jim lépe samotným, i když plánuju akvarium cca 45 litrů?
Moc děkuji za rady
 

odpovědět »

Petr Fišer
31.07.2022 16:01:55

 Dobrý den,chtěl bych se Vás zeptat, které krevetky (rody jen neocaridina a caridina) jsou nejvhodnější na dlouhodobé udržení barvy bez selekce, případně jestli pomůže čas od času pořídit nové nepříbuzné jedince stejného druhu.

odpovědět »

Jiří Libus
08.08.2022 10:06:09

 Dobrý den, pokud nebudete krevetky míchat - nebudete chovat spolu různé barvy, tak jsou poměrně stabilní skoro všechny. Je ale jisté, že určitá selekce bude potřeba vždy. Z mé zkušenosti asi nejlépe drží barvu červené sakury. J. Libus

odpovědět »

Barbora Hlaváčková
16.01.2022 09:53:32

 Dobrý den,chtěla bych se pozeptat na chování krevetek.
Pořídila jsem si akva 30 l. Nechala jsem ho zaběhnout, pak jsem nasadila tři šneky. Po skoro dvou měsících jsem si koupila 10 krevetek Neocaradina Blue dream. První den hezky plavaly po nádrži, od druhého dne se ale začaly spíš ,,poflakovat". Začaly se i schovávat, v nádrži obvykle vidím jen tři čtyři. Po nádrži víceméně neplavou, jen občas přelézají z místa na místo.
Četla jsem, že když máme v akva pouze krevetky bez ryb a dalších živočuchů, bývají to čilí živočichové. Je prosím lenost mých krevetek normální? Hodnoty vody by měly být v pořádku, tak jestli nemají třeba dostatek kyslíku? 
Děkuji předem za pomoc.

odpovědět »

Jiří Libus
18.01.2022 13:55:14

 Dobrý den,že by krevety celý den čile plavaly po nádrži, to se běžně nestává. Pokud je nádrž zaběhlá a je v ní zatím jen 10 krevetek, tak není obvyklé, že by bylo neustále vidět nějaké hemžení. To lze pozorovat, až se krevetky domnoží a začnou třeba při nabídnutí potravy tvořit kolem granulek "mravenčí hemžení" a pak je to také pěkně vidět, když dojde ke svleku samice, která je připravena k páření. Samci pak poletují po nádrži. 
Asi bych se nebál, pokud vidíte, že krevetky žerou, obírají rostliny a přemisťují se lezením a pokud nepozorujete úhyny...

J. Libus

odpovědět »

Šárka Paseková
16.02.2021 01:27:04

Dobrý den,
předem bych ráda poděkovala za úžasné články, které mi moc pomohli.
Zařídila jsem si 54L akvárium a zatím vše vypadá stabilně, takže už se teším až tam bude živo.
V brzké době mám v plánu si od Vás objednat krevetky a tímto se dostávám ke svému dotazu:
A to kolik krevetek do začátku můžu pořídít a zda-li se snesou 2-3 druhy.
Líbí se mi všechny barevné variace Neocardina davidi, které máte momentálně dostupné. Ráda bych měla akvárium barevnější. Nebo by jste to raději nedoporučoval?
A jak je to se soužitím s vodními šneky? Jeden se mi do akvária propašoval, nejspíš na rostlině, a z bývalého akvária s rybičkami vím, že jeden šnek nikdy nezůstane sám dlouho. Vypadá jako Piskořka věžovitá, kterou máte v nabídce na e-shopu.
A ještě by mě zajímalo jestli preferujete osobní odběr. Do Brna mám cestu celkem často, ale bydlím 50 km od Brna. Zajímá mě to kvůli aktuálním zimním měsícům. Nerada bych, aby byl převoz pro krevetky příliš stresující nebo aby teplota po cestě moc neklesla.
Předem děkuji za případnou odpověd.
S přáním hezkého dne, Šárka P.

odpovědět »

Šárka Paseková
16.02.2021 08:46:36

 Ještě mě napadla jedna otázka na krmení: píšete a máte na videu jak si krevety pochutnávaji na listech kopřivy. Jistá léčivá bylina je kopřivě velmi podobná. Je to konopí. Samozřejmě mluvím o technickém, ze kterého si vyrábím masti. 

odpovědět »

Jiří Libus
16.02.2021 09:17:06

 Svařeným konopím se dá krmit, ale tím, jak obsahuje různé množství různých pryskyřic, tak bych to úplně nedoporučoval. Pokud je to s jistotou technické konopí a není ničím stříkané apod, tak se to dá použít. Ale jak píšu - ta kopřiva je lepší, protože po převaření neobsahuje žádné látky, které by mohly krevetám vadít.
JL:

odpovědět »

Jiří Libus
16.02.2021 09:14:40

 Dobrý den,
díky za pěknou zpětnou vazbu - opravdu to potěší. 

2-3 barevné variety se snesou bez problémů, ale je možné, že se mezi sebou postupně budou křížit za vzniku méně barevného až bezbarvého (průhledného či černě a šedě flekatého) potomstva. Pokud Vám křížení nevadí, tak bych klidně společné soužití více barevných variet N. davidi doporučil.

Vodní plži - nesmí se vlivem překrmování a přebytků organického odpadu v nádrži nějak vehementně přemnožit. Za předpokladu, že jich je v nádrži rozumné množství, tak bych vůbec neměl strach. Plži jsou v nádržích prospěšní. Např. ta piskořka o které píšete pěkně kypří a pomáho prokysličovat dno.

Pokud půjde o osobní odběr, tak určitě nemějte strach - krevetky cestu autem dají bez problémů. Dokážeme je případně nabalit i tak, aby vydržely v mrazech na cestě den apod. Takto na hodinovou cestu autem stačí, když je nedáte k topení, nebo do mrazu v kufru, ale spíše na sedadlo nebo tam, kde je těch cca 15 stupňů, co v autě bývá, pokud topíte. Mírným snížením teploty v sáčku krevetky zpomalí metabolismus a vydrží cestu bez újmy.

J. Libus 

odpovědět »

Petr Michálek
25.12.2020 15:04:55

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli mohu v akváriu s krevetkami hnojit s PMDD?Případně nějakám jiným hnojivem?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
28.12.2020 14:47:17

 Obvykle se v PMDD vyskytuje měď v chelátové formě, což většinou krevetám nevadí. PMDD je mnoho druhů podle toho, jak si je namícháte a co Vám v nádrži chybí (odtud i název PMDD - poor man´s dosing drop = kombinace mnoha složek nakoupených "za levno" jako klasická chemie). Tedy pokud víte kolik, čeho a proč do akvária dáváte a nebudete některé prvky předávkovávat, potom bych neměl u krevet strach toto hnojivo použít.

Hezký den, J. Libus

 

odpovědět »

Vladimír Skaličan
30.09.2020 15:28:51

 Dobrý deň, úspešne sa mi podarilo v nano akváriu chovať Neocaridina krevetky ale mám ešte jedno akvárium kde by som chcel tiež chovať krevetky ale niesom si 100% istý či sa mi nebudú krížiť Neocaridina s Caridinou. Alebo či by bolo aj vhodné CPO ráčiky s krevetami? Na internete sa názoru veľmi líšia, jeden hovorí že v pohode a ďalší nie.....

odpovědět »

Jiří Libus
30.09.2020 15:40:57

 Dobrý den,
Neocaridiny se s Caridinami určitě křížit nebudou. CPO ráčci si mohou občas zobnout malých krevetek. Tam jste našel asi správně, že se názory liší - prostě někomu to soužití vychází a někomu bohužel nikoli...
J. Libus

odpovědět »

Pavel Menčík
14.09.2020 11:16:26

 Dobrý den, kříží se mezi sebou  krevetky Neoocaridina davidi s  Caridina cantonensis Crystal red?Takže je lépe chovat je odděleně, nebo mohou být ve společné nádrží?
Děkuji za informaci.

odpovědět »

Jiří Libus
14.09.2020 13:29:32

 Dobrý den,
tyto druhy se mezi sebou nekříží - za předpokladu, že budou mít nádrž, která oběma druhům vyhovuje, tak se dají chovat pospolu. 

Hezký den, J. Libus

odpovědět »

VendaC
20.06.2020 17:30:19

Dobrý den,chtěl bych si založit nano akvarium částečne s krevetkami a pár pěkných rybek.A tak scháním inoformace.Něco je na internetu ale,třeba čím se dají dokrmovat krevetky,(myslím z domacích příroddních zdrojů se hledá špatně.A názory se různí!Viděl jsem video kde pán krmí i lupenatými houbami.Každý hlupák si může za peníze koupit co chce,ale mě zajímá čím bych jim mohl přilepšit z naší přírody?Také by mě zajímalo jaké ryby bych doopravdy mohl ke krevetkam (neocardina blue Dream,a Crystal red) dát? Videl jsem video kde byly i středně velké rybičky..rád bych udělal akvárium nejen funkční ale i oku velmi lahodící!Takže mám na mysli kvalitní substrát..hezké kytky,ryby,kameny,kořeny a prostě to dát vše dohromady aby to fungovalo!!Akvarium má 30 litru(set) a ktomu jsem dokoupil ještě jeden specialní pro krevetky filtr od Dennerle.Poradíte mi?S pozdravem VendaC

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
22.06.2020 09:59:23

Dobrý den, polemiku nad tím jak vypadá soužití ryb a krevet mám zde:  www.krevetkus.cz/clanky/jake-ryby-ke-krevetkam.php Z článku je patrné, že je to dosti individuální záležitost a že to spíše chovatel musí zkoušet, než že by bylo jisté, že s některými středně velkými neagresivními druhy krevety přežijí.
Co se týče přírodních krmiv, tak hlavně všeho s mírou a začínat jen s malými dávkami. Jde o to, že v každé nádrži jsou jiné podmínky a pro stavbu krunýře apod. si v různé míře krevety leckdy vybírají různou stravu odpovídající tomu, co jim chybí. Čím bych začal jsou jednoznačně spařené kopřivy, špenátové listy, salátové listy v takové míře, aby je snědly krevety do jednoho dne. Vhodné také je umístit do nádrže pár suchých dubových listů (krevety požírají mikrofilm z planktonu, který se na listech tvoří). Tyto listy tam vydrží pár týdnů. 
Dále se dá přilepšovat různými opět spařenými čerstvými lístky dřevin. Např. olše, javor mléč apod. Dále pak pluchy a obilky různých travin a zbytky rozvařených kukuřičných klasů (nikoli zrna, ale odříznete trošku hmoty, která zbyde po okousání kukuřice) .
Lidé používají i ty houby, banán, jahodu apod. Samořejmě, krevety to obírají, ale vzhledem k charakteru těchto plodin bych se trochu bál..

J. Libus

odpovědět »

Martina Škopová
12.06.2020 08:43:36

 Dobrý den, uvažuji opravdu o miniaturním akváriu (spíše krevetáriu), kde by byly především nenáročné rostliny, řasokoule a nějaká ta krevetka. Litrově by šlo asi o 3l nano akvárium. Chci se zeptat, zda je to pro krevetky OK, nebo by v tom trpěly. Aby rostliny prosperovaly, tak jsem chtěla dát pod obyč substrát substrát s postupným uvolňováním prospěšných látek pro jejich růst. Nevadilo by jim to? Děkuji předem za odpověď a případné rady.

odpovědět »

Jiří Libus
12.06.2020 13:38:22

 Dobrý den, 3 litry to už je opravdu málo na jakékoli udržování stability v ekosystému. Sice samozřejmě znám případy, kdy lidi chovají gupky v 3 litrové lahvi od okurek a gupky žijí a množí se, ale narovinu přiznám, že se mi to z hlediska živých tvorů nelíbí. Stačí aby se trochu oteplilo a ve vodě ubyde kyslíku, stane se z toho voda plná mrtvolek. Tedy, abych to uzavřel - jsou takoví experimentátoři, kteří v podobných nádržkách drží drobné akvarijní živočichy včetně třeba krevet, ale není to vůbec to, v čem by šly chovat krevety nebo ryby a mluvit o dlouhodobě stabilních a optimálních podmínkách.
J. Libus

odpovědět »

Veronika Roubová
03.06.2020 20:15:50

Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o radu.
Mám akvárko 60 l s krevetkama - Neocaridiny. Je založené už 4 měsíce, ale pořád mi tak ob den uhyne alespoň jenda krevetka. Nacházím dospělce, ale pravděpodobně hynou i mláďátka. V krevetárku mám aktivní substrát a kytky, které hnojím hnojivem od Profiplants, je na něm udáno, že by nemělo vadit krevetkám. Přihnojuji také plynným CO2.
Parametry vody jsou: pH 6,7, vodivost kolem 500uS, 17dGH, 9,8 dKH, dusičnany 6mg/l, teplota 23 C, dusitany a fosfor 0mg/l.

Dříve jsem tam objevila Scutariellu, tak jsem přeléčila Tremazolem a zmizelo to, dávala jsem i past na ploštěnky a nic se nechytlo, lezou tam jen plazivky.

Vodu měním teď každý den (tak 8 litrů), abych udržela vodivost kolem 500. Měním za vodu z osmozy. Nevím teda, jestli mám po každé výměně přidat minerály nebo ne? Hodnota uS je pořád dost vysoká, ale je to hodnota všech rozpuštěných látek, tak netuším, jestli to znamená, že když je uS nad 400, tak že nemusím přidávat minerály? Za den mi hodnota stoupne tak o 100 uS.

Nevíte prosím co s tím?

moc děkuji

Veronika

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 349
první | předchozí | následující | poslední