Diskuze k článku: Ploštěnky - nepřátelé krevetek

Komentářů 97 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 97
první | předchozí | následující | poslední

Tom
12.01.2024 16:47:31

Dobrý den, po jaké době od poslední dávky je možné vrátit citlivé šneky zpět? Za jak dlouho se flubenol ve vodě rozpadne? Předpokládám, že je vhodné před tím opět vyměnit část vody. Děkuji

odpovědět »

Martínka
19.12.2023 12:47:26

 Dobrý den, je možné, že když se aplikuje méně planárky než by mělo, ty placaté mršky přežijou? Mám akva 60l, aplikovala jsem množství na 50l, s odečtem cca substrátu, techniky a osazení, kámen, kořen. Ploštěnky jsou stále krásné, velké a aktivní.

odpovědět »

Jiří Libus
19.12.2023 17:26:32

 Dobrý den,
může se stát, že je No planarie má menší účinky, když je akvárium hodně zarostlé, má zaběhlý substrát apod. Ale že by tak malé změnšení dávky mělo vliv na to, že vůbec neúčinkuje, to je výrazně nepravděpodobné. Dejte tomu ještě den, dva a musí jich začít ubývat a budou se na skle tak podivně svraskávat do menších oválných hrbolatých tvarů a pak uhynou. Poradím ještě, že nejlepších aplikace je pomocí injekční stříkačky, kdy rozmícháte No planárii v kelímku, nabíráte do pipety / stříkačky a aplikujete pod substrát, kde se ploštěnky shromažďují přes den.
Držím pěsti s hubením ploštěnek, J. Libus

odpovědět »

Martínka
20.12.2023 16:53:42

 Už je to týden a vypadají v pohodě. Jak píšete jsem udělala, stříkačka a substrát. Nevím jestli mám zkusit další dávku po 3 týdnech, nebo hned? Nebo rovnou panacur?

odpovědět »

Martina Leváková
27.12.2023 10:31:15

Dala jsem druhou trojdavku planarky a přijde mi, že moje placky jsou prostě imuní. Takže musím zkusit panacur.

odpovědět »

Tomáš
29.12.2020 13:51:21

Dobrý den, máte zkušenost, že by aplikace flubenolu podle řádného dávkování (+ opakována po 14 dnech) způsobila neplodnost krevetek?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
03.01.2021 12:26:22

 Dobrý den, vlastní zkušenost s flubenolem a následnou neplodností krevet nemám. Ale ano, může se to stát. Stejně tak se mohou objevit i různé deformace plodů (vychýlená tykadla a rostrum apod.). Stalo se mi to ale jen jednou z přibližně deseti aplikací flubenolu a je možné, že jsem to prostě s dávkou tehdy přehnal..J. Libus

odpovědět »

jiří sumci
14.03.2020 22:38:02

 no planaria nedoporučuji ani k l sumcům ani k pancéřníčkům.Vyzkoušeno u dvou chovatelů a působí jedovatě,zaznamenal jsem s kolegou spolehlivé zlikvidování těchto ryb.To jen pro rybičkáře...

odpovědět »

Jakub Švihlík
25.03.2020 14:43:08

 Já s vámi nesouhlasím. Léčil jsem NO PLANARIA, a nic se nestalo jediné rybě. Dodržel jsem přesné dávkování.

odpovědět »

Lucie
16.12.2019 08:34:14

Dobrý den, sháním ploštěnky pro dcerku na vyzkum do přírodopisu. Pravidelně se mi objevovaly v akvariu a když je potřebujeme, tak nic. Ani průzkum Vltavy a Botiče nebyl úspěšný. Pokud by tedy nějaký Pražák mohl postrádat 10-20 ploštěnek, vyměním za pivko :-)

odpovědět »

M0RGAN
19.05.2020 12:46:56

 Kdyby to ještě bylo aktuální, tak mám v akváriích ploštěnky, nezmary zelené i buchanky. Jelikož jsem zatím jen odstraňoval odsáváním a výměnou vody, tak se mi je bez chemie nepodařilo úplně zlikvidovat. Tak než nasadím chemii, jsou klidně k dispozici. :-)
Praha 21

odpovědět »

Miloš
14.10.2019 15:41:47

 Dobrý den, už 2x jsem aplikoval " No Planaria " ,ale výsledek se nedostavil ploštěnky si dál vesele lezou. Mohl by někdo zkušený poradit kde případně je chyba ? Složení dna láva a svrchní vrstva platinum soil normal, objem 160 litrů a čistý obsah 120 litrů. Předem děkuji za odpověď.

odpovědět »

Jiří Libus
14.10.2019 16:15:35

 Dobrý den, to je hodně zvláštní. Většina chovatelů má spíše opačné zkušenosti - že jim krom ploštěnek začnou umírat i plži apod. Takto od počítače bez znalosti aplikace těžko radit. Předpokládám, že se držíte návodu, takže do nádrže dáte 1.den 3 lžičky atd. To, že jste No planarii 2x aplikoval znamená že jste druhý den po první aplikaci, nebo jste už jednou udělal celý postup s třídenním dávkováním? Doporučil bych také rozmíchat si dávku předem v misce s vodou a vodu potom natahovat do stříkačky a aplikovat přípravek stříkačkou pod substrát na co nejvíce místech. Většinou tak do 2-3 dnů po poslední aplikaci, tedy pátý den po první aplikaci začnou ploštěnky lézt po skle a tvoří pak takové terčíky, které začnou odpadávat ze skla a hynou.
Držím pěsti..

odpovědět »

Miloš
14.10.2019 16:55:37

 Už druhé kolečko celé dle návodu, první jsem aplikoval do dna ( předem rozmíchal ) injekční stříkačkou. Po druhé jen rozmíchal a větší část volně do vodního sloupce a menší část aplikoval stříkačkou pod krmítko kde jsem je viděl. Vše dle návodu, ale asi bude chyba v poměru bral jsem to na 120 litrů čistého. U krevet se raději s léčivy držím u země, takže raději méně než moc. Ale děkuji za radu. Počkám teď zase 3 týdny a když by to nedopadlo, mohu se vám ozvat přímo na fb ?

odpovědět »

Jiří Libus
15.10.2019 08:11:07

 No, je to zajímavé - dokonce jste evidentně postupoval opravdu nejlépe, jak jde. I při té menší dávce by to alespoň trochu mělo na ploštěnky zabrat. Samozřejmě, je dobré, že na to jdete s opatrností, ale ten substrát a filtrace se do objemu musí počítat. Jde o to, že v nich je spousta živých bakterií a mikroorganismů, kteří účinky léčiv snižují tím, že je vstřebávají do sebe. Dokonce pokud je substrát hodně vysoký, tak bych doporučoval tu dávku zvýšit, ale to už jsou drobné nuance, které musí právě vychytat majitel akvária a na dálku se těžko takto radí..
Klidně se ozvěte přes fb, když to nebude dál fungovat.

J. Libus

odpovědět »

Jiří Beneš
15.04.2019 17:27:58

Dobrý den,
s chovem krevetek začínám. Mám je ve společném 40l akváriu, kde jsou společně s 2 nemnožícími šneky, Pandami, Otíky, gupkami a samečkem Bojovnice. Krevetky jsou Neocaridina heteropoda oranž. Méně náročné. V tomto akváriu se tvoří patrně řasy hnědé barvy na dně. Výměnu vody a čištění dna provádím cca 2x týdně, usazeniny se objevují pořád i když méně, při čištění - odsávání se rozvíří potom dopadají na dno. Krevetkám se daří, spíše se přemnožují. Rád bych poslal foto.
Hlavní problém mám ve větším 170l akváriem, kde jsou krevetky s čichavci a několika druhy sumečků a sekavci. I zde je soužití bezproblémové a krevetkám se daří. Krevetkám neškodí, opět spíš přemnožení. Ale při posledním čištění, jsem vyndal i kameny a zjistil, že při čištění se objevili patrně pijavice - ne ploštěnky a nebylo jich málo. Opět mám foto. Bojím se že jejich cílem jsou sekavci, kteří jsou přes den pod kameny, tam kde byly i pijavice. Chtěl bych je odstranit jakoukoliv metodou. Ve Sklorexu Brno, kde jsem vše nakupoval mě poradili, právě Vás. A čtu i vaše články na netu. Jako možnost mě poradili No Planaria, kterou bych u Vás mohl koupit.
Zdravím Jiří Beneš

odpovědět »

Jakub K.
26.01.2019 20:31:44

Hezký den,

Před 3mi týdny jsem zakládal novou nádrž pro krevetky a dneska jsem zjistil, že jsem si na mechu přinesl ploštěnky. Všiml jsem si pouze několika na skle po rozsvícení, ale rád bych se jich zbavil před nasazením krevetek. V nádrži mám i relativně velké množství šneků (věžovky, okružáky, levatky), které jsem tam záměrně přinesl jako čističe.

Jak bych měl postupovat? Napadlo mě vysadit tam nějaké mladé paví oka bez krmení (aby se nerozmožili, ale něco požraly), pomohla by Helena? Připadně jak je to s NO Planaria a šneky? Pozabíjí to i je (měl bych je odlovit nejdřív)?
Moc děkuji!

S pozdravem,
JK

odpovědět »

Rasťo
18.03.2019 21:50:51

 Ahoj,podarilo sa vám "zatočit" s ploštenkami? Ja mám tiež od Vianoc založené malé akvárko 54 litrov (čistých cca 40) a cez víkend som v ňom na skle objavil húf malých plošteniek o veľkosti 1-3 mm. V akvárku mám iba slimáky, 2 ampulárie a 1 helenu, tá mi pomohla sa zbaviť pár kotúliek (okružáky), ktoré som si priniesol s rastlinami. A priniesol som si asi aj ploštenky. Museli sa celý čas skrývať v substráte a teraz, keď sa rozmnožili, vyliezajú von. Okrem toho mám tam už aj prvé čističe z ríše rýb, štyroch otíkov (otocinclus).  Uvažujem, či má zmysel nasadiť pasce, keď ploštenky sú tak malé a podľa mňa im bude stačiť aj zvyšky krmiva v substráte (neprekrmujem, rias mám stále dosť). Uvažujem aj o chémii (No planaria) ale nemám kde dať ampulárie a helenu.  Pôvodne som chcel ku krevetkám dať ešte endlerky, ale neviem či by si poradili s ploštenkami. O gubkách som veľmi neuvažoval... Pekný deň.

odpovědět »

Rasťo
18.03.2019 21:53:31

 A dopĺňam, krevetky ešte nemám, chcem mať najprv dobre zabehnuté, zarastené akvárium. 

odpovědět »

Jakub K.
18.03.2019 22:21:54

Tak já zjistil, že u mého akva nešlo přímo i rizikové ploštěnky (s kosočtvercovou hlavou - planarie), ale o rhabdocoely. Chemii jsem nenasadil, místo toho jsem dal do akvária na 3 týdny paví očko mimino. Po 3 týdnech jsem neviděl ani jednu rhabdocelu. Taky jsem celou dobu nekrmil, pávátku to nevadilo, naopak pěkně povyrostlo.
Doporučuju si zjistit, jestli jde vážně o nebezpečnou ploštěnku, nebo jestli to taky není rhabdocoela, která je údajně spíš prospěšná než riziková.
Aktuálně mám už i krevetky, krmím a ploštěnky nikde :) Držím palce!

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 97
první | předchozí | následující | poslední