Diskuze k článku: Jak založit akvárium pro krevetky
Komentářů 59 | Přidat komentář | Chronologicky
Zobrazeno: 1-20 z celkem 59
první | předchozí | následující | poslední
19.10.2022 15:46:08
Dobrý den, povlak je většinou bakteriálního původu a většinou jde spíše o estetickou záležitost, než že by to ovlivňovalo život v akváriu. Ideální je nastavit ústí filtru tak, aby čeřil proud hladinu, povlak pak poměrně rychle zmizí.
J. Libus
28.12.2020 08:51:06
Zdravim, Chtel bych se zeptat jestli je nutne davat cardinam vodu z RO nechcou se mi zrovna utracet tisice za RO mam akvarium spolecenske 200l kde jsou ruzne druhy ryb stacilo by z tama na pustit krevetarko? Samozdrejme bych dal GH + bakterie davat nebudu radsi si pockam a treba ze bych jednou tydne v tom krevetarku vymenil vodu a dolel z toho rozjeteho 200l slo by to prosim? Dekuji moc a mnoho uspechu v chovu
19.08.2020 15:17:25
Zdravím,
před časem jsem se s vámi zde v komentářích radil o tom jak míchat vodu pro rostliny a krevetky - nakonec jsem zůstal u tvrdší vody v Praze a vodu z chalupy nevozím, i kvůli pracnosti a krevety a rostliny prosperují. Ale mám jiný dotaz - sousedovi na chalupě jsem daroval cca 10 neocaridin bloody mary a zatím bez problémů, ale jsou u něj teprve asi dva týdny. Voda je tam velmi měkká - jak jsem psal testy mi ukazovaly TH=3 a KH=0,3 (přibližně), pH 6. Může být v této vodě problém s nedostatkem vápníku pro krunýř krevetek? Dříve prý krevetky míval ale postupně o ně přišel, měl je ale ve společné nádrži s rybami. Nyní jim vyhradil samostatné akvárium.
Napadá mě, jestli by mu pomohlo např toto krmivo? https://www.juwelakvarium.cz/dennerle-shrimp-king-mineral/
případně obsahují např. kopřivy také vápník? nebo má přidávat vápník v nějaké formě jaká se prodává pokud někdo používá reverzní osmózu? viz např https://www.rostlinna-akvaria.cz/dodani-mineralu-do-vody-z-reverzni-osmozy-56 zde radí přidávat Chlorid vápenatý (dihydrát)
díky moc
Honza
20.08.2020 13:25:27
Dobrý den,
vidím, že máte poměrně pěkný přehled a v podstatě jste si poradil sám. Na Neocaridiny je toto už trochu pod limitem a to jak z hlediska tvrdosti (celkové i uhličitanové), tak z hlediska kyselosti. Otázka je, zda je nyní potřeba to řešit. Pokud je má 14 dní bez problémů, tak bych do vody nic nedoléval. Pokud chce vyloženě doplnit vápník krevetám, stačí i drobné množství uhličitanu vápenatého (třeba prášek vyrobený ze skořápek, nebo přípravky pro želvy na tvrdnutí krunýře - takové kostky co se jmenují tuším "želvík"). Chlorid vápenatý také neuškodí, ale už ho dáváte přímo do vody a ovlivňujete více faktorů. Uhličitan vápenatý se tolik nerozpustí a krevety si jej vezmou, když budou chtít.
Pokud jsou krevetky v pořádku, tak bych to nedělal. Krunýř mají půl na půl z chitinu a vápníku, takže ten vápník není jediná věc, co by mohla chybět. Pro přípravu vody pro Neocaridiny bych použil tu měkkou vodu a do ní trochu přípravku pro krevety Shrimp mineral GH KH+.
Ať se daří, J. Libus
21.08.2020 11:18:45
Díky za odpověď. Uvidíme tedy, jak se jim bude dařit. Ukáže se asi až po svlékání, jestli nebudou mít problémy. Pokud ano, zkusili bychom ty skořápky, případně ten Shrimp mineral.
A jak jsem se ptal na ty kopřivy? četl jsem, že by měly být také zdroj vápníku, mimo jiné. A to krmivo Shrimp King Mineral?
díky
Honza
25.08.2020 15:11:15
Přesně tak, když aktuálně problém není, tak je lepší jen drobně inklinovat k podávání toho, co jim může přilepšit podle toho, jaké jsou parametry vody, ale nešel bych prostě rovnou do nějaké výměny vody za razantní obohacování minerály.
Co se týče kopřiv, tak ty se podávají domácímu zvířectvu, krevetám i lidem z mnoha důvodů a vápník určitě obsahují. Mají v sobě také nezanedbatelné množství hořčíku a některé zajímavé aminokyseliny a barviva, které jsou podobné těm, co jsou v řasách ve vodě a leckdy napomáhají i stravitelnosti vitamínů, které krevety přijímají z jiné stravy...
Shrimp mineral krmivo - to je analogie výrobků od Genchemu - White pelet. Určitě jde také o drobnost, kterou krevetám přilepšíte co se týče budování krunýře a dostatku vápníku - rozhodně to není špatný nápad.
Držím pěsti, J. Libus
20.07.2020 21:26:50
DOBRY DEN.
CHOVAM KREVETKY RED CHERRY. ZHRUBA 6 MESICU.KREVETKAM SE DARI,DOKONCE JSEM MEL I MLADE.
ZHRUBA PRED 14 DNY JSEM ZACAL POZOROVAT.ZE KREVETKY BLEDNOU.NYNI JSOU TEMER PRUHLEDNE.NEZDA SE,ZE BY BYLI NEMOCNE.KRMI SE NORMALNE A JSOU STALE STEJNE CILE.ZA CELOU TU DOBU MI ODESLI POUZE DVE.PRI PECOVANI POSTUPUJI STA STEJNE.
PROSIM O RADU,ZDA-LI MA NEKDO PODOBNOU ZKUSENOST A ZDARNE JI VYRESIL.PRIPADNE VASE NAZORY A NEBO JINE MOZNE PRICINY.
MOC DEKUJI ZA VASE REAKCE A PREJI HEZKY DEN A ZDARNY CHOV. MIRAS CB.
20.08.2020 13:15:49
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, Váš dotaz jsem přehlédl.Zkušenosti se změnou barvy mám pouze takové, že pokud se krevetkám z nějakého důvodu nedaří, tak blednou. Způsobuje to např. tvýšené množství dusičnanů ve vodě, společnost agresivnějších rybek, jiný stres apod. Dalším důvodem ke ztrátě barvy bývá změna barevnosti dna, což asi není Váš případ. Podpořit barevnost se dá tím, že jim zlepšíte komfort v nádrži - zkuste častější výměnu vody za čistou, odkalit, přidat mech apod.. Přiznám se ale, že s podobnou situací jsem se nesetkal, že by se krevety jen tak výrazně odbarvily aniž bych viděl nějakou jasnou příčinu..
J. Libus
07.02.2020 08:46:41
Dobrý den,
chci dětem založit 20l "krevetárium". Mohu vás poprosit, jaký nejvhodnější tmavý substrát koupit jako dno? A je možné do tak malého objemu nádrže pořídit ke krevetám i pár rybiček? Pokud ano, které a v jakém počtu by byly nejvhodnější? Předem děkuji za rady a tipy, Eliška
07.02.2020 12:58:20
Dobrý den, 20 litrů je docela malá nádržka ve které se začátečníkům hůře udržuje stabilní ekosystém. Je ale pravda, že pokud nádrž prosperuje, tak se v ní krevety dají bez problému chovat. Pokud chcete začít s jednoduššími krevetami (Neocaridinami), tak bych volil klasický tmavý křemičitý písek - není potřeba chodit do dražších substrátů, které různě upravují podmínky v nádrži.
Co se týče rybek, tak i v této maličké nádrži se dají chovat rybky, mezi nejmenší patří například různé druhy rodu Boraras.
Více o soužití krevet a ryb píši zde: http://www.krevetkus.cz/clanky/jake-ryby-ke-krevetkam.php
Hezký den, J. Libus
28.10.2019 07:53:16
Dobrý den, ano, je to možné. Pokud dokážete v nádrži bez filtrace držet spolehlivě dusicnany na nízkých hodnotách a pokud se Vám nádrž nebude v létě přehřívat, tak je určitě možné chovat krevety v nádrži bez filtrace.
10.08.2019 11:13:34
Dobrý den, chystám se na výměnu písku v krevetkáriu 60l (původní podklad je "poděděný" po rybičkách a příliš hrubý), takže de facto zakládání celého krevetkária znovu. Máte nějaké rady, jak krevetky co nejšetrněji přestěhovat? Prostor na druhé stálé akvárium nemám, takže půjdou i s mechem a filterm dočasně do kýblů a pokusím se použít znova většinu původní vody, aby neměly krevetky moc velký šok. Mám Red Cherry, které jsou prý docela odolné - a jelikož se jim u mě docela daří, tak bych té odolnosti i věřila :-) I tak se to určitě neobejde beze ztrát, ale pokud byste měli nějaký typ jak na samotné stěhování, budu ráda. Odchytávat je jednotlivě vzhledem k jejich množství nevidím jako řešení. Napadá mě třeba nalákat je na krmení do jednoho místa a vytáhnout je odkalovacím zvonem - na několik etap, jak se mi seběhnou ke krmení. Ale nevím, jestli takový tobogán zvládnou tak bych byla ráda za Vaše typy, jak to udělat třeba i úplně jinak. Moc děkuji. Dana
12.08.2019 08:14:32
Dobrý den,
nechat krevetám jejich původní vodu je určitě dobrý tah. Osobně to provádím velmi podobně jak popisujete a v podstatě ztráty jsou jen tam, kde si nevšimnu krevety a přimáčknu ji někam pískem apod.
Postup jste popsala velmi přesně a na lepší jsem nepřišel. Radši to pro lepší pochopení zrekapituluji:
1) Týden před vypouštěním začnu odlovovat krevety = nasypu krmení do rohu a až se shromáždí, tak je vylovím do připravené provizorní nádržky s vodou z akvária, kde doposud krevety jsou.
2) Vylovím jich takto co nejvíce a do povizorní nádrže pak přestěhuji všechny mechy a rostliny. Pořád odlovuji co vidím. Nakonec do kýblu vysaji vodu a do této vody přemístím pomocí síťky písek/substrát. Občas se ještě některé krevety najdou a leckdy jsou schopny vylézt nad písek, tak je pak po cca 2-3 hodinách z kýblu přelovím.
3) Zbylou vodu z nádrže přeliju přes síťku a zachytím zbytek krevet z nádrže.
Takto by to asi bylo nejbezpečnější, pokud člověk nechce věnovat dlouhé hodiny pečlivému vylovování jednotlivých krevetek.
Ať se daří s výlovem, J. Libus
18.08.2019 12:26:22
Dobý den, moc děkuji za shnutí postupu, ztáty byly minimální a už se krevetky zabydlují v novém... Krásný den
12.05.2019 20:13:34
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné chovať krevety i v paludariu, kde by bola výška hladiny cca 20 cm v objeme asi 100l. Aký druh by ste mi odporučili, ak vôbec. Dakujem
13.05.2019 12:30:42
Dobrý den, výška hladiny není vůbec důležitý faktor pro chov krevet a krevety se v paludáriích běžně chovají. Pokud v nádrži dokážete udržet podmínky vhodné pro krevety, není problém je mít v paludáriu. Druhově je to jedno - ve 100 litrech můžete mít v podstatě kterýkoli druh běžně chovaných krevet. Pokud chcete začít těmi nejméně náročnými, začal bych buď s malými - kterékoli barevné variety Neocaridina heteropoda, nebo s většími Caridina multidentata.
29.03.2019 19:20:45
Dobrý den, chci si pořídit akvárium s krevetkami. Píšete o filtraci, že se nemá vypínat, takže to má běžet i přes noc? Děkuji
30.03.2019 20:15:42
Dobrý den, ve všech akváriích je obvyklé, že běží filtrace neustále, tedy i přes noc. Občas ale narazím na fórech na akvaristy, kteří se ptají proč se v jejich nádrži nedaří rybkám či rostlinám a ty hynou. Až po dlouhé diskusi se ukáže, že vypínají filtraci (třeba na noc apod.), což se určitě nemá - zahubí se tím veškeré bakterie a vše, co osadilo filtr. Z tohoto důvodu to radši uvádím i v tomto článku.
Zobrazeno: 1-20 z celkem 59
první | předchozí | následující | poslední
17.10.2022 16:48:08
Dobrý den chtěl bych se zeptat cca před dvěma týdny jsem si založil krevetárium a teď jsem si všiml že na hladině je takový bílý povlak který se dá narušit ale už jednou jsem ho zničil a už je tam zase bojím se jestli to nejsou nějaké čkodlivé látky protože ze začátku jsem si blbě přečetl návod a dal jsem zaváděcí bakterie jenom na začátku(tedy před dvěmi týdny).Děkuji za odpověd.
odpovědět »