Diskuze k článku: Jak založit akvárium pro krevetky

Komentářů 49 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 49
první | předchozí | následující | poslední

MIROSLAV
20.07.2020 21:26:50

DOBRY DEN.
CHOVAM KREVETKY RED CHERRY. ZHRUBA 6 MESICU.KREVETKAM SE DARI,DOKONCE JSEM MEL I MLADE.
ZHRUBA PRED 14 DNY JSEM ZACAL POZOROVAT.ZE KREVETKY BLEDNOU.NYNI JSOU TEMER PRUHLEDNE.NEZDA SE,ZE BY BYLI NEMOCNE.KRMI SE NORMALNE A JSOU STALE STEJNE CILE.ZA CELOU TU DOBU MI ODESLI POUZE DVE.PRI PECOVANI POSTUPUJI STA STEJNE.
PROSIM O RADU,ZDA-LI MA NEKDO PODOBNOU ZKUSENOST A ZDARNE JI VYRESIL.PRIPADNE VASE NAZORY A NEBO JINE MOZNE PRICINY.
MOC DEKUJI ZA VASE REAKCE A PREJI HEZKY DEN A ZDARNY CHOV. MIRAS CB.

odpovědět »

Eliška
07.02.2020 08:46:41

Dobrý den,

chci dětem založit 20l "krevetárium". Mohu vás poprosit, jaký nejvhodnější tmavý substrát koupit jako dno? A je možné do tak malého objemu nádrže pořídit ke krevetám i pár rybiček? Pokud ano, které a v jakém počtu by byly nejvhodnější? Předem děkuji za rady a tipy, Eliška

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
07.02.2020 12:58:20

 Dobrý den, 20 litrů je docela malá nádržka ve které se začátečníkům hůře udržuje stabilní ekosystém. Je ale pravda, že pokud nádrž prosperuje, tak se v ní krevety dají bez problému chovat. Pokud chcete začít s jednoduššími krevetami (Neocaridinami), tak bych volil klasický tmavý křemičitý písek - není potřeba chodit do dražších substrátů, které různě upravují podmínky v nádrži.
Co se týče rybek, tak i v této maličké nádrži se dají chovat rybky, mezi nejmenší patří například různé druhy rodu Boraras.
Více o soužití krevet a ryb píši zde: http://www.krevetkus.cz/clanky/jake-ryby-ke-krevetkam.php

Hezký den, J. Libus

odpovědět »

LCH
25.10.2019 18:13:28

 Je možné chovať krevetky v akváriu bez filtrácie?

odpovědět »

Jiří Libus
28.10.2019 07:53:16

 Dobrý den, ano, je to možné. Pokud dokážete v nádrži bez filtrace držet spolehlivě dusicnany na nízkých hodnotách a pokud se Vám nádrž nebude v létě přehřívat, tak je určitě možné chovat krevety v nádrži bez filtrace.

odpovědět »

Dana Elgrová (správce stránek)
10.08.2019 11:13:34

 Dobrý den, chystám se na výměnu písku v krevetkáriu 60l (původní podklad je "poděděný" po rybičkách a příliš hrubý), takže de facto zakládání celého krevetkária znovu. Máte nějaké rady, jak krevetky co nejšetrněji přestěhovat? Prostor na druhé stálé akvárium nemám, takže půjdou i s mechem a filterm dočasně do kýblů a pokusím se použít znova většinu původní vody, aby neměly krevetky moc velký šok. Mám Red Cherry, které jsou prý docela odolné - a jelikož se jim u mě docela daří, tak bych té odolnosti i věřila :-) I tak se to určitě neobejde beze ztrát, ale pokud byste měli nějaký typ jak na samotné stěhování, budu ráda. Odchytávat je jednotlivě vzhledem k jejich množství nevidím jako řešení. Napadá mě třeba nalákat je na krmení do jednoho místa a vytáhnout je odkalovacím zvonem - na několik etap, jak se mi seběhnou ke krmení. Ale nevím, jestli takový tobogán zvládnou tak bych byla ráda za Vaše typy, jak to udělat třeba i úplně jinak. Moc děkuji. Dana 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
12.08.2019 08:14:32

 Dobrý den, 
nechat krevetám jejich původní vodu je určitě dobrý tah. Osobně to provádím velmi podobně jak popisujete a v podstatě ztráty jsou jen tam, kde si nevšimnu krevety a přimáčknu ji někam pískem apod.

Postup jste popsala velmi přesně a na lepší jsem nepřišel. Radši to pro lepší pochopení zrekapituluji:
1) Týden před vypouštěním začnu odlovovat krevety = nasypu krmení do rohu a až se shromáždí, tak je vylovím do připravené provizorní nádržky s vodou z akvária, kde doposud krevety jsou.

2) Vylovím jich takto co nejvíce a do povizorní nádrže pak přestěhuji všechny mechy a rostliny. Pořád odlovuji co vidím. Nakonec do kýblu vysaji vodu a do této vody přemístím pomocí síťky písek/substrát. Občas se ještě některé krevety najdou a leckdy jsou schopny vylézt nad písek, tak je pak po cca 2-3 hodinách z kýblu přelovím.

3) Zbylou vodu z nádrže přeliju přes síťku a zachytím zbytek krevet z nádrže.

Takto by to asi bylo nejbezpečnější, pokud člověk nechce věnovat dlouhé hodiny pečlivému vylovování jednotlivých krevetek.


Ať se daří s výlovem, J. Libus

odpovědět »

Dana Elgrová
18.08.2019 12:26:22

 Dobý den, moc děkuji za shnutí postupu, ztáty byly minimální a už se krevetky zabydlují v novém... Krásný den 

odpovědět »

Eva Kučerová
12.05.2019 20:13:34

 Dobrý deň, chcem sa spýtať, či je možné chovať krevety i v paludariu, kde by bola výška hladiny cca 20 cm v objeme asi 100l. Aký druh by ste mi odporučili, ak vôbec. Dakujem

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
13.05.2019 12:30:42

 Dobrý den, výška hladiny není vůbec důležitý faktor pro chov krevet a krevety se v paludáriích běžně chovají. Pokud v nádrži dokážete udržet podmínky vhodné pro krevety, není problém je mít v paludáriu. Druhově je to jedno - ve 100 litrech můžete mít v podstatě kterýkoli druh běžně chovaných krevet. Pokud chcete začít těmi nejméně náročnými, začal bych buď s malými - kterékoli barevné variety Neocaridina heteropoda, nebo s většími Caridina multidentata.

odpovědět »

Lucie Štěpánková
29.03.2019 19:20:45

 Dobrý den, chci si pořídit akvárium s krevetkami. Píšete o filtraci, že se nemá vypínat, takže to má běžet i přes noc? Děkuji 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
30.03.2019 20:15:42

 Dobrý den, ve všech akváriích je obvyklé, že běží filtrace neustále, tedy i přes noc. Občas ale narazím na fórech na akvaristy, kteří se ptají proč se v jejich nádrži nedaří rybkám či rostlinám a ty hynou. Až po dlouhé diskusi se ukáže, že vypínají filtraci (třeba na noc apod.), což se určitě nemá - zahubí se tím veškeré bakterie a vše, co osadilo filtr. Z tohoto důvodu to radši uvádím i v tomto článku.

odpovědět »

Tamara
24.03.2019 18:37:10

 Dobrý den.Chci si založit akvárium a mám dotazy.
Je potřeba specialni substrát,(když tak jaky?)nebo stačí tedy černý písek?.
A jak často měnit vodu a kolik odčerpat přibližně?.
A můžete mi doporučit přímo nejaky typ filtrace,abych se mohla orientovat??. Nano akvárium 30L. Děkuji

odpovědět »

Jiří Libus
25.03.2019 08:50:08

 Dobrý den, v článku, na který reagujete je to docela přehledně zpracováno. Záleží, co chcete v nádrži mít za živočichy. V odstavci věnujícím se substrátu popisuji, co je lepší pro které druhy krevet. Pokud tam chcete mít jen rybky, postačí většinou inertní křemičitý písek. Vodu měňte optimálně cca jednou za týden 1/3 objemu nádrže. Typ filtrace - celý článek věnující se filtraci je zde: http://www.krevetkus.cz/clanky/jak-na-filtraci-v-akvariu-pro-krevetky.php

Pokud mám doporučit něco obecného aniž bych o nádrži něco věděl, tak bych tam dal čerpací hlavu a na ni nasadil cca 2 litry biomolitanu.
Hezký den, JL.

odpovědět »

Pavel (správce stránek)
18.03.2019 08:42:29

 Ahoj! Prosím o zhodnocení a rady k mému plánu na zřízení paludária s krevetkama:Základna bude 40x40 a 20 cm výška vody = 32 litrů mínus kamení a kořeny. Vzadu 40 cm vysoké 3D pozadí ze sklolaminátu, nad ním 30cm široká dešťová rampa - voda bude od  filtru trvale stékat shora po tom 3D pozadí. Dole 10 obyčejných krevetek - oranžových z nabídky eshopu.
Potřebuju poradit, jaké rostliny tam dát, aby porůstaly i tu 3D stěnu - kde budou vlastně na vzduchu a bez substrátu a jen v místě přichycení (přilepení) kolem nich bude protékat voda. Zvládne to při dobrém osvětlení jávský mech a nějaká kapradina? Vyplazí se z vodního spodku paludária po té stěně 40cm? Nebo nějaká jiná rostlina, co roste ve vodě i nad vodou na to bude vhodnější?
Děkuji moc za rady.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
18.03.2019 09:28:39

 Dobrý den,
na pozadí nádrže bych doporučil vodní rostliny zezačátku přichytit lepidlem či vlascem blízko těm proudům vody. Rostliny sami od sebe budou šplhat nahoru velmi dlouho (řádově i několik let, než došplhají nahoru, záleží tedy na osvětlení a hnojení, ale za měsíc to nebude ani když budete mít pro rostliny úplně optimální podmínky). 

Jávský mech to na stěně v té 100% vlhkosti zvládne bez problémů, pak se tam dá jak do vody tak nad vodu dát třeba Anubias, Bolbitis, Microsorium atd. 

JL.

odpovědět »

Milan
07.03.2019 05:59:53

Zdravím, chci se zeptat jestli je možné chovat krevetky Neocaridina v 19-20 stupnich celsia a jestli se v teto teplote vody budou i rozmnozovat? Dekuji

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
07.03.2019 08:50:10

 Dobrý den, teplotu 19 - 20st. snesou bez problémů. Množit se budou, ale pomaleji a také budou růst pomaleji, než při mírně vyšších teplotách (22st a více). Každopádně je tato teplota daleko lepší, než když mají u jiných chovatelů teploty přes léto ke třicítkám, kdy může celá populace vyhynout.
JL.

odpovědět »

Milan
25.02.2019 21:06:07

Zdravím, chci se zeptat zda-li tři týdny jak píšete na zaběhnutí akvárka by mělo pro krevetky stačit? Někde píšou minimálně dva měsíce. A jak prosím správně zaběhnout nádrž? Během těch třech týdnu v záběhu měnit určitou část vody nebo ne? A ještě bych se chtěl zeptat jak správně aklimatizovat nové krevetky?

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
26.02.2019 09:49:07

 Dobrý den, píší se různá časová období. Dva měsíce bych řekl, že je maximum - pokud takto běží nádrž stabilně a nejsou tam výkyvy v pH apod., tak je to úplně v pořádku i pro velmi citlivé druhy krevet (crystalky, sulawesské krevety apod.). Ty tři týdny, co uvádím já jsou běžné pro jednodušší krevety (C. Japonica, N. heteropoda, M. dayanum apod.)Jak správně zaběhnout nádrž - prostě ji založit i s rostlinami a nechat běžet filtraci, periodické osvětlení atd - to co je běžné při chodu nádrže. Během zabíhání se osazuje filtrace a dno bakteriemi a stabilizuje se prostředí v nádrži. V prvním týdnu až dvou dochází leckdy k výkyvům v pH apod. Jakmile třetí týden zjistíte, že se pH a další parametry stabilizovaly, netvoří se řasa atd, tak je možné do akvária dát krevety. 

Aklimatizace - z opatrnosti je dobré dát sáček s krevetami do nádrže, po půlhodině jej na několika místech propíchnout, aby se voda v sáčku začala míchat s vodou z akvária a nakonec sáček dole nastřihnete tak, aby mohly krevety vyplout. Určitě je dobré při začátcích s krevetami mít nádrž bez rybek, aby si krevety i chovatel na sebe "zvykli" a chovatel se je naučí pozorovat - prostě zjistíte, jak se chovají a zbarvují, když jim nic nevadí. drobné rybky bych přidával až po několika měsících, kdy budete mít stabilní hejnko krevet, které se domnožuje.

JL.

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 49
první | předchozí | následující | poslední