Diskuze k článku: Neocaridina heteropoda var. Red (Cherry)

Komentářů 150 | Přidat komentář | Chronologicky

Zobrazeno: 1-20 z celkem 150
první | předchozí | následující | poslední

Robert
03.03.2021 11:32:42

 Dobrý den, chci se zeptat je nutná reverzní osmoza při chovu Krevetka červená var. Red cherry. Děkuji za rady

odpovědět »

Jiří Libus
05.03.2021 14:18:36

 Dobrý den,
reversní osmóza není nutná k chovu žádného druhu krevet. Záleží jen, jakou máte zdrojovou vodu, ze které čerpáte vodu do nádrže. Pokud bych to napsal na republikový průměr, tak bych řekl, že Vámi uváděné cherry krevetky jsou vhodné do většiny nádrží s kohoutkovou vodou. 

Naproti tomu třeba crystalky z taxonu C. cantonensis mají rády měkčí vodu a méně dusičnanů. K nim chovatelé často dokupují právě reversní osmózu kvůli změkčení vody, ale některým chovatelům taková voda, která vyhovuje crystalkám teče i z vodovodu.

Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Marek Černý
07.08.2020 21:00:17

 Zdravím všechny příznivce a chovatele krevetek apotřebuji radu mám red cherry a jsou pořád zaparkovaný v rohu u dna žádná neumřela ale nevím co jim je jsem začátečník tak si nevím rady začalo to přidání rostlin vodu měním 1za 5dni 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
10.08.2020 10:34:44

 Dobrý den, pokud krevety nemění místo a přišlo to s přidáním rostlin, je dost pravděpodobné, že šlo o prohnojené rostliny s vatou, ve které bylo množství prvků, které se krevetám nemusí líbit. Dělají to často pokud se jim nedostává kyslíku nebo je kyslíku zbavuje nějaký blokátor jako třeba dusičnany. Důležité při těchto změnách je zbavit se příčiny (např vyjmout zbytky kousků vaty či uhnívající části rostlin apod.), vyměňovat vodu častěji, ale pokud měníte 1 za 5 dní, tak by to mělo stačit. Hlavní je, aby zdrojová voda, kterou tam lijete byla bez dusičnanů a těžkých kovů..
J. Libus

odpovědět »

Pavla
06.06.2020 20:47:44

 Dobry den,chovam krevetky Red cherry teprve kratce ale zacaly se rychle mnozit..tak jsem jich vetsinu rozdala a nechala si 3.kusy a pro ne jsem chtela zalozit zvlast krevetarko..nez se vsak nove akva uskutecnilo byly krevetky docasne ve spolecenskem akvariu 60l..nez jsem je vsak stihla prendat no noveho domecku stihly 2.samicky porodit.Po paru dnech sly do noveho akva kde jsou dodnes asi 2.mesice a prijdou mi ze nerostou..nebo jen velice pomalu..akva 45l,parametry v poradku a asi 30ks krevetek ruznych velikosti.V puvodnim akva zustalo 6.krevetek ktere jsem prehlidla pri prelovovani..a ty uz jsou velikostne podobne dospelym a dokonce uz maji vajicka.Muj dotaz zni jak je mozne ze v kazdem akva rostou krevetky jinym tempem..a co muze zpusobit zpomaleni rustu v krevetarku 45l..dekuji

odpovědět »

Pavlína Kostincová
16.02.2020 16:27:32

 Dobrý den. Já jsem akvaristikou nepolíbená, proto tak hloupý dotaz. Někde jsem se dočetla že krevetkám vadí různé spreje ve stejné místnosti,kde jsou ony.  Může jim uškodit čištění koberce?  Děkuji a omlouvám se za takový dotaz.

odpovědět »

Jiří Libus
17.02.2020 16:14:16

 Dobrý den,
nejvíce vadí insekticidy a spreje eliminující přítomnost živočichů v domácnosti. Samozřejmě, i jakékoli jiné látky rozpuštěné ve vzduchu se mohou dostat do nádrže (podobně jako se rozpouští ve vodě kyslík, který dýchají ryby).
Prakticky bez znalosti podrobností o Vašem přístupu ke kobercům mohu odpovědět obecně. Pokud čištěním koberce myslíte to, že prostě na koberec nalijete nějakou běžnou čistící pěnu, která se pomocí nějakého tepovače rozptýlí po koberci a pak to něčím drhnete, tak toto krevetkám škodit nebude. Předpokládám normální použití jako v domácnostech, kde běžně chodí lidi a domácí zvířata. Pokud použijete nějaký přípravek, který obsahuje i něco proti molům apod, to už škodit může...

Hezký den, J. Libus

odpovědět »

Petr
17.08.2019 09:25:23

 Ahoj, v akvarium 8l chovam asi 6 krevet (neocaridina) - nic jineho tam neni, zatim se jim dari. Jedna krevetka dokonce nesla vajicka, ted jich uz nema. Ale, zacali mi po akvariu behat neco podobneho jak spermie :-) s hlavickou, tykadlami a bycikem. Maji asi 1mm, muzou to byt nove narozene krevety?
Pak dalsi dotaz, najednou se mi v akvariu objevili i jine organizmy, napr. ma to dohromady asi 1,5 mm, vepredu tykadla, pak brisko a v zadu jakoby ploutev ale pozustava ze dvou casti velkych jak brisko (muzou to byt klanonozci?- ale odkud? Skodi?). Co to muze byt? Vajicek krevety bylo asi 5 ks. Kdyz sectu vsechno, co je nove v tom akvariu, tak je toho vic.
V akvarku pouze rasokoule, koupene musle a pisek. Filtr není, ale vzduchovani ano. Menim pouze vodu, nevim odkud by nove organizmy mohli dorazit. Krevety jsem kupoval asi pred 3 tydny u chovatele krevet.

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
19.08.2019 13:10:09

 Ahoj, to první může být třeba lasturnatka (Ostracoda). Nebo je možné, že oba dva živočichové, co popisuješ jsou buchanky. Jeden je s vajíčky a další, co jsou menší jsou bez vajíček. Těžko říci takto z popisu, ale zkus to dát do Googlu a uvidíš, zda je to podobné těm živočichům, které zmiňuji. 
Odkud se dostali - vajíčka a spory těchto mikroskopických organismů jsou na všem - na živočiších, na rostlinách, na kamenech apod. Když mají vhodné podmínky, tak se začnou vyvíjet a množit. Pokud to jsou buchanky, tak bych se jich trochu bál - dá se do akvárka vložit třeba pár ks potěru gupky apod. a ony je vyzobou.

J. Libus

odpovědět »

Petr
19.08.2019 14:05:38

 Dík za odpoved, zda se, ze se vazne jedna o buchanky.
Proc bych se je měl bat? Kvuli premnozeni?
Rybky tam davat moc nechci kvuli tomu, aby mi nevyzobali i cerstve narozene krevety.

odpovědět »

Lucka
30.07.2019 22:33:46

Dobrý den, koupila jsem si několik krevetek (red cherry) a jedna měla vajíčka, po třech týdnech jsem ji našla mrtvou. Bylo to druhý den po výměně pravidelné výměně vody. Nejevíla žádné známky nemoci, ostatní krevetky neuhynuly, dusičitany OK, voda tvrda. Nevíte čím to mohlo být? Děkuji.

odpovědět »

Jiří Libus
05.08.2019 13:14:03

 Dobrý den, obecně krevetky, které nosí vajíčka jsou háklivější na výkyvy chemismu vody a samotné "nošení" vajec u pleopodů je pro ně fyzicky náročné. Pokud jsou všechny krevety v pořádku a uhynula jen jedna, pak bych se neznepokojoval - to, že uhyne jedna z mnoha krevetek je běžné a že to bude ta "starší" a nosící je pravděpodobné.
JL.

odpovědět »

Dominik Adamec
13.04.2019 19:08:36

 Dobrý den, mohu se zeptat jestli se dají krevetky chovat i v bioaktivních akváriích? Předem děkuji za odpověď. 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
13.04.2019 22:08:43

 Dobrý den, ano, krevety se dají chovat v jakékoli nádrži, kde jim nastolíte podmínky, které odpovídají jejim nárokům.Otázkou dále je, co přesně myslíte výrazem bioaktivní akvárium, protože pokud vezmu slovo bioaktivní doslovně, tak tuto vlastnost splňuje vlastně skoro jakákoli zaběhlá nádrž - je plná spousty drobných organismů, které nepozorujeme a pomáhají nám udržet biologickou rovnováhu v nádrži, odbourávají dusičnany atd.

Zajímavé jsou v tomto ohledu třeba Halocaridiny, které vydrží i několik let v hermeticky uzavřeném ekosystému a díky této vlastnosti je třeba NASA používá ke svým vesmírným experimentům.

J. Libus

odpovědět »

Dominik Adamec
14.04.2019 21:56:24

 Znovu ďekuji a tím bioaktivní akvárium jsem myslel akvárium bez filtru a vzduchování ve kterém si vytvořiíte vlastní ekosystém. Předem znovu děkuji za odpověď. 

odpovědět »

Jiří Libus (správce stránek)
15.04.2019 08:56:12

 Ano, je to úplně bez problémů - v takovém akváriu být  krevety mohou, sám takové nádrže mám a má je takto spousta chovatelů. Jak jsem ale popisoval v příspěvku níže, musíte umět udržet podmínky v nádrži tak, aby odpovídaly nárokům krevet. Filtrace a další technika v nádržích jen pomáhá tyto podmínky udržet, ale není to rozhodně tak, že technika akvárium spasí a je hned nastolena biologická rovnováha apod. Tzn, pokud udržíte v nádrži bez techniky dusičnany pod 50mg/l, tvrdost a pH podle druhu krevet a vydrží Vám to tak v nádrži, aby parametry výrazně nekolísaly, tak v tom nevidím vůbec problém.

odpovědět »

Josef Šnopl
28.01.2019 22:56:45

 Mohu poprosit jak tu vodu nejlepe zbavit uhlicitanu? Jestli přidat rostlinky? Nebo co s tim? Moc děkuji za radu.

odpovědět »

Jiří Libus
29.01.2019 12:45:07

Dobrý den, záleží, zda krevety hynou jen při svleku, nebo hynou z jiných důvodů. Uhličitanovou tvrdost snížíte měkkou vodou (voda z Reversní osmózy apod). Pokud třeba hynou z důvodu blokace příjmu kyslíku nějakými dusičnany apod, tak by se hodila výměna vody za takovou, která dusičnany obsahuje málo. Proměřte nebo nechte proměřit parametry a zjistíte, kde by mohl být problém. Primárně bych měřil kH, pH a obsah NO3. Pokud jsou tyto parametry v normě, je ještě možné se zaměřit na gH. Pokud je vše OK jak ve zdrojové, tak ve Vaší vodě v nádrži, tak bych přistoupil k častější výměně vody a vložil bych do nádrže více rychlerostoucích rostlin. Více takto od počítače bohužel nejde moc sdělit. 
J. Libus

odpovědět »

Josef Šnopl
01.02.2019 15:26:19

Dobrý den. Včera se mě vyklubal spousta malých krevetek tak je ta voda snad v poradku ale preventivně podniku všechna opatření které jste poradil a moc děkuji za váš drahocenný čas. Šnopl Josef

odpovědět »

Martin Tv
18.04.2020 01:57:45

 Vím, že tohle je rok starý post, ale třeba poradím novým akvaristum.Na snížení tvrdosti vody je, jak kolega Libus říká, zejména  potřeba zdroj měkké vody. Zdarma jde snížit tvrdost zhruba o 4 - 7° dh větvemi či kořeny (používejte dubové nebo bukové, zkratka tvde dřev,  které prevarite nebo aspoň spatříte a necháte zvlášť ve vodě odstát 2 dny) a olšivyma šiškama. Tento postup vám však sníží i pH a to zhruba o 0,2 stupně. Je naprt když máte Gh 18 (velmi tvrdá voda) tomusíte do osmozy, nebovozík kyblama. 

odpovědět »

Zobrazeno: 1-20 z celkem 150
první | předchozí | následující | poslední